Těhotenské týdny:
První příznaky těhotenství: Co se děje v 1. a 2. týdnu těhotenství?
První těhotenský týden začíná prvním dnem poslední menstruace. Datum si dobře zapamatujte, budete ho potřebovat, až půjdete na jakékoli lékařské vyšetření nebo ultrazvuk. Jestliže jste otěhotněla v průběhu tohoto cyklu, začíná první měsíc vašeho těhotenství.
Průběh těhotenství
Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů nebo 10 tzv. lunárních (28denních) měsíců, v průběhu kterých se dítě neustále vyvíjí. Na konci bude mít všechno, co bude potřebovat pro samostatný život mimo vaše bříško. Po 38 až 42 týdnech se děťátko narodí a přestane být součástí vašeho těla.
Těhotenství se dělí nejen na měsíce nebo týdny, ale i na trimestry – tři tříměsíční období. První trimestr trvá od 1. do 13. těhotenského týdne, druhý od 14. do 27. týdne. Třetí trimestr je o něco delší, začíná ve 28. týdnu a končí porodem děťátka.
Oplodnění: od ovulace k uhnízdění vajíčka v děloze
Váš nový měsíční cyklus začne pravidelným krvácením, které potrvá přibližně stejně dlouho a bude mít přibližně stejnou intenzitu jako každý měsíc předtím. I když jste ještě nepočala, jste podle těhotenské kalkulačky v 1. týdnu těhotenství.
V ženském těle se odehrávají procesy řízené hormony, které směřují k rozmnožování a zabezpečují přežití lidstva. Reprodukční systém však nefunguje vždy ideálně a je prospěšné podpořit bezproblémové početí změnami životního stylu. Jestliže toužíte po dítěti, měla byste vyloučit z jídelníčku všechny škodliviny, ubrat z hektického tempa plného stresu a pracovních termínů a více relaxovat.
Ve 2. těhotenském týdnu dozrává v levém nebo pravém vaječníku vajíčko a obnovuje se sliznice dělohy. Její výstelka se čistí, prokrvuje a přijímá živiny. Připravuje se na případné uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a na možnost, že se bude celé měsíce „starat“ o budoucí děťátko. Tento proces sa opakuje každý měsíc během celého fertilního období ženy. Jestliže jste v plodném věku a nechcete otěhotnět, uvažujte o vhodné antikoncepci, která zabrání početí. A naopak, jestli plánujete počít, je toto období vhodné na pozitivní změny.
S pokračující menstruací budete mít čím dál slabší bolesti a budete méně krvácet. Nakonec se krvácení úplně zastaví.
Na konci 2. týdne, tedy přibližně 14. den od začátku menstruace, pozorují některé ženy napětí až bolest v oblasti pravého nebo levého vaječníku, ale i ve středu mezi nimi. V tomto období začíná ovulace, zralé vajíčko se uvolňuje z vaječníku. Někdy může silnou bolest způsobovat krátkodobé podráždění pobřišnice.
Připravte se na otěhotnění
Vajíčka dozrávají střídavě v jednom nebo druhém vaječníku každý měsíc. Na to, aby mohla být oplodněna spermiemi, se však připravují už tři měsíce před ovulací. Chcete počít? Teď je ten správný čas. Kromě pravidelného pohlavního styku těsně před ovulací a během ní k tomu potřebujete vyrovnaný hormonální cyklus a zdravý organismus.
Zdravý životní styl, hlavně rovnováha mezi stresem a relaxací, je velmi důležitá pro stabilní hladinu ženských hormonů. Dozrávání vajíček však ovlivňují nejen hormony, ale i vitamíny, minerály a zdravé tuky, jež se nacházejí ve vyvážené stravě. Jestliže plánujete otěhotnět, zamyslete se nad svým stravováním a upravte si jídelníček.
Zpozorovala jste pvní těhotenské příznaky
Z čistě medicínského hlediska se oplodnění vajíčka neprojevuje žádnými příznaky. Ženská intuice však nejednou říká něco jiného. Možná i vy zaznamenáte duševní stav, jenž jste předtím nikdy nepoznala. Máte pocit, že jste zvládla těžký úkol, jste šťastná a spokojená? To nemusí být jistý příznak těhotenství.
V zásadě rozlišujeme tři typy těhotenských příznaků:
Jestliže jste zaznamenala tyto příznaky, můžete být těhotná:
- únava
- napětí v prsou
- nevolnost
- kovová chuť v ústech
- napětí až bolest v podbřišku
Jestliže jste si všimla těchto příznaků, je pravděpodobné, že jste těhotná:
- citlivé prsní bradavky a tmavě zabarvené dvorce
- pravidelná nevolnost a zvracení
- trvale zvýšená tělesná teplota
Jestliže jste si všimla těchto příznaků, můžete téměř s jistotou předpokládat, že jste těhotná:
- žádná menstruace
- přetrvávající nevolnost
- napětí v prsou a citlivé prsní bradavky
Vaše těhotenství definitivně potvrdí lékařské vyšetření:
- stanovení těhotenského hormonu HCG v moči nebo krvi
- ultrazvukové vyšetření
Jednotlivé příznaky z první a druhé skupiny neznamenají, že jste těhotná, jen vás upozorní, že byste mohla být. Jestliže máte několik příznaků ze třetí skupiny, jste s největší pravděpodobností těhotná. V takovém případě má význam použít těhotenský test. Samozřejmě ani na ten se nemůžete spolehnout stoprocentně. Vaše těhotenství s jistotou potvrdí až gynekolog.
Když máte spolehlivý důkaz o těhotenství, můžete si lehce vypočítat předpokládaný termín porodu.
Použijte jednoduchý vzorec: 1. den poslední menstruace – 3 měsíce + 1 rok.
Rychleji a jednodušeji v Těhotenském kalendáři HiPP.
Jak velké je děťátko v 1. a 2. týdnu těhotenství?
Oplodnění vajíčka, jeho uvolnění z vaječníku a putování vějcovodem do dělohy, kde se zahnízdí, je proces, který probíhá na mikroskopické úrovni. Embryo, tedy zárodek, který se vyvíjí v děloze, není zpočátku vidět. Ve třetím týdnu těhotenství ho už zachytí citlivý ultrazvuk.
Vývoj dítěte
Embryo nebo zárodek vzniká po oplodnění ženského vajíčka mužskou spermií. Jde o počáteční stadium vývoje dítěte, které trvá do 4. týdne těhotenství. Přibližně v 10. týdnu (9. TT + 0), když už jsou relativně vyvinuté všechny životně důležité orgány, se embryo mění na fétus, tedy plod.
Určitě máte pro klíčící život ve svém bříšku nějaké milé pojmenování. Možná je to pro vás „drobeček“, možná „skřítek“, možná „fazolka“. Pojmy „embryo“ nebo „zárodek“, „fétus“ nebo „plod“ jsou odborné medicínské výrazy. Nebudeme je používat, raději budeme hovořit o (nenarozeném) dítěti nebo miminku.
Zralé vajíčko, které se uvolní z vaječníku a může být oplodněné spermií, je velké přibližně 0,11 až 0,14 milimetru. Bez moderních zobrazovacích metod byste ho neviděla. Obsahuje však všechny genetické informace od matky, a proto je podstatnou součástí embrya, které se zanedlouho vytvoří.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Uvažujete o miminku? Plánované rodičovství přináší mnoho výhod. Nezaskočí vás v nevhodném čase nebo nepříznivé životní situaci. Určitě máte mnoho otázek, na něž vám ne vždy správně odpoví internet nebo kamarádka. Raději se ptejte těch nejpovolanějších – gynekologa nebo porodní asistentky.
Po potvrzení těhotenství, zpravidla po desátém dokončeném těhotenském týdnu, vám gynekolog vystaví těhotenskou knížku. Do ní bude na základě pravidelných prohlídek zaznamenávat hodnoty tlaku, hmotnost, všechny potřebné údaje z odběrů krve a moči, dále záznam ze sonografických vyšetření, rozměry pánve matky, velikost a srdeční ozvy dítěte, údaje o jeho vitalitě a samozřejmě předpokládaný termín porodu.
Porodní asistentka má v některých zemích podobné kompetence jako gynekolog. V českém zdravotnickém systému má také své místo – úzce spolupracuje s gynekologem, nemůže ho však nahradit. Zaměřuje se hlavně na péči a poradenství během těhotenství, přípravu na porod, důstojný a odborný přístup během porodu, pomoc při kojení a poradenství v šestinedělí. Působí v nemocnicích, ale i v domácím prostředí. Nepleťte si ji s dulou. Na rozdíl od ní má vysokoškolské zdravotnické vzdělání. Dula je většinou laická osoba, která se specializuje na emocionální a psychickou podporu ženy a fyzickou úlevu během porodu. Porodní asistentka je někdy zdravotník i dula v jednom. Její služby se ale u nás považují za nadstandard, proto si dopředu zjistěte, jestli je vaše pojišťovna proplácí a v jaké míře.
Kdy jsem nejplodnější?
Seznámila jste se s procesy ve svém těle a možná jste spozorovala příznaky, které naznačují, že právě ovulujete. Při ovulaci se z jednoho vaječníku uvolní zralé vajíčko a přes vejcovod se posouvá směrem k děloze. Když ve vejcovodu čekají spermie, můžete právě nyní počít. Děloha se připravuje pro případ, že by do ní doputovalo oplodněné vajíčko a zahnízdilo se v ní.
Kladete si otázku, kdy je ten správný čas? Možná patříte k ženám, které neumí přesně předvídat den ovulace, protože nemají pravidelný menstruační cyklus. Ideální trvá 28 dní, ale co když vy máte jen 21denní nebo až 35denní cyklus? V případě ideálního cyklu byste měla ovulovat 14. den od začátku menstruace. V případě 21denního cyklu dochází k ovulaci už 7. den, v případě 35denního cyklu až 21. den.
Jak si vypočítám den ovulace?
Existuje několik způsobů, jak co nejpřesněji stanovit dobu ovulace. Můžete například použít hlenovou metodu, která vychází ze změn charakteru hlenu v období ovulace. Metoda bazální teploty je poměrně spolehlivá, ale náročná na použití. Bazální teplotu byste si měla měřit pravidelně po probuzení speciálním teploměrem, který ukazuje hodnoty s přesností na dvě desetinná místa. Hodnoty si zapisujete do grafu. V období ovulace a po ní bazální teplota mírně stoupá. Metoda plodných dní, jež se počítají od prvního dne menstruace, je sice jednoduchá, ale dost nepřesná, když máte nepravidelný cyklus. Další možností jsou ovulační testy z lékárny. Nejpřesnější je potvrzení ovulace ultrazvukem a stanovením hormonů z krve u gynekologa.
Plodné dny si můžete rychle vypočítat i pomocí naší ovulační kalkulačky.
Chci otěhotnět. Kdy je nejlepší mít pohlavní styk?
Ideálně je mít pohlavní styk dva dny před ovulací nebo v den ovulace. Tehdy se mění prostředí v pochvě a charakter hlenu, který vylučuje krček dělohy. Vy ho vnímáte jako výtok. Při ovulaci je tento výtok řidší, průhledný, připomíná vzhledem a konzistencí syrový vaječný bílek. Je příznakem vrcholné plodnosti. Zvyšuje schopnost mužských spermií proniknout do vejcovodu a oplodnit v něm vajíčko, které putuje z vaječníku do dělohy. Spermie přežívají v těle ženy asi 48 hodin, ale na početí je potřebné, aby bylo vajíčko ve vejcovodu oplodněné do 24 hodin po ovulaci. Po této době se rozpadá.
Pokud však přesnou dobu ovulace většinou neznáte, je nejlepší mít pohlavní styk během plodných dní co nejčastěji. Zvyšuje se tak šance, že otěhotníte. Pro zajímavost: pravděpodobnost, že zdravý pár během plodných dní ženy počne dítě, je jen 25procentní. Nebuďte proto s partnerem zklamaní, když to nevyjde napoprvé. Někdy potrvá několik měsíců, než se vám podaří otěhotnět.