Těhotenské týdny:
4. týden těhotenství (4. TT): Ve vašem bříšku roste nový život
Dva týdny od úspěšného oplodnění se vajíčko usídlilo ve výstelce dělohy, několikrát se rozdělilo a ze shluku buněk se vytvořily základy jednotlivých tělesných orgánů.
Podle těhotenské kalkulačky jste ve 4. týdnu těhotenství a ještě stále v 1. měsíci gravidity. Po ukončení běžného menstruačního cyklu by jindy následovalo pravidelné krvácení – teď už ho nečekejte. Vynechání menstruace je prvním náznakem, jemným signálem, že jste těhotná.
Jak velké je děťátko ve 4. týdnu těhotenství?
Jste ve 4. týdnu těhotenství, samotným okem svého dvoutýdenního drobečka ještě nemůžete vidět. I přes mikroskop byste viděla jen maličký černý bod. Shluk buněk, který se vyvíjí z oplodněného vajíčka uhnízděného ve výstelce dělohy, však prochází neuvěřitelně prudkými proměnami. Vytvářejí se dvě buněčné vrstvy – dva zárodečné listy.
Vývoj dítěte
Co se děje ve 4. týdnu těhotenství?
V momentě, když se oplodněné vajíčko usadí v děloze, začíná se uvolňovat hormon hCG – humánní choriogonadotropin. Tvoří se v části buněk, ze kterých se vyvíjí placenta, tedy plodový koláč. Z těchto buněk se vyvíjí i plodový a žloutkový váček. Z druhé části buněk se vyvíjí samotné miminko. Žloutkový váček zajistí, aby se živiny z vašeho těla dostávaly do plodového vaku, dokud tuto funkci nepřebere placenta. Dítě potom bude vyživované pupeční šňůrou.
Poznám už, že jsem těhotná?
Uvolňování těhotenského hormonu hCG je první vážnou změnou, která se uděje ve vašem těle na začátku těhotenství. Jeho přítomnost v moči nebo krvi tvoří základ všech těhotenských testů. Ve 4. týdnu je však jeho hladina ještě příliš nízká na to, aby se těhotenství dalo s jistotou potvrdit.
O týden později, tedy v 5. týdnu těhotenství, už můžete očekávat pozitivní výsledek testu z moči.
- Rychlý domácí těhotenský test můžete použít 4 až 6 dní před vynecháním menstruace.
- Standardní domácí těhotenský test si můžete udělat 3 až 5 dní po očekávaném nástupu menstruace.
Od 5. týdne těhotenství se dá pomocí ultrazvukového vyšetření identifikovat plodový vak.
V tomto počátečním stadiu je rodící se život ještě opravdu velmi zranitelný. I proto mnoho žen oznamuje radostnou novinu širšímu okolí až po skončení celých dvanácti týdnů těhotenství, když výrazně klesne riziko potratu, a naopak prudce stoupne pravděpodobnost, že všechno dobře dopadne, těhotenství vydrží a na jeho konci se narodí zdravé miminko.
Co se s vámi děje ve 4. týdnu těhotenství?
Cítíte se jako na horské dráze, i když ještě nemáte výsledek těhotenského testu? Zmítají vámi nejrůznější pocity od euforie a radosti až po depresivní náladu, obavy či plačtivost? To je úplně v pořádku. I tyto emotivní výkyvy můžou – i když nespolehlivě – signalizovat, že jste těhotná.
Příčinou rozkolísaných emocí jsou hormony, které vaše tělo začalo tvořit, aby ochránilo klíčící nový život ve vás.
Asi absolutně nejsilnější emocí, kterou v těchto dnech prožíváte, je napětí spojené s vyčkáváním, jestli vám vynechaná menstruace, domácí těhotenský test nebo ultrazvukové vyšetření skutečně potvrdí, zda jste, nebo nejste těhotná.
Můžete mít tyto příznaky
Napětí v prsech
Můžete cítit napětí a bolest v prsech. Začínají růst nejen samotné prsa, ale rozvíjejí se i prsní žlázy uvnitř, které se už odteď připravují na kojení. Napětí v prsech je jedním ze znaků, které upozorňují ženu na možnost začínajícího těhotenství dřív, než si udělá test.
Zvýšený výtok
Stejně tak můžete cítit lehké napětí v podbřišku nebo rozptýlené bolesti páteře, které nemají zjevný důvod. Můžete zaznamenat i silnější výtok z pochvy, který souvisí se vznikem hlenové zátky. Hlenová zátka je sekret, jenž v těhotenství uzavírá krček dělohy a rozpouští se až krátce před porodem. Je to důležitý ochranný štít pro nenarozené miminko – zabraňuje patogenům a škodlivým bakteriím, aby pronikly dovnitř dělohy.
Únava a slabost
Cítíte se občas velmi unavená, slabá a bezmocná? Příčinou je metabolismus, který vzhledem k hormonům pracuje o něco pomaleji. Nemějte obavu, jsou je dočasné projevy. V dalších dvou měsících těhotenství se budou zmírňovat, až úplně ustoupí.
Nevolnost
Bývá vám ráno špatně od žaludku? Máte pocit na zvracení, případně i zvracíte? Nic vážného se neděje. Nevolnost je typický příznak začínajícího těhotenství. Mají ji na svědomí zvýšené hladiny hormonů.
Těhotenský hormon hCG se uvolňuje v noci, proto ho budete mít nejvíc v těle ráno. Z toho důvodu budete nevolnost pociťovat nejčastěji po probuzení. Protože nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu je ráno, i test prokazující těhotenství si udělejte z první ranní moči. Kromě nevolnosti vás může potrápit reflux jícnu, při kterém se do ústní dutiny dostávají kyselé žaludeční šťávy. Dávivý reflex znepříjemňuje také čištění zubů, hlavně v zadní části chrupu.
Tip: Zvracení a reflux jícnu ohrožují zubní sklovinu. Stává se náchylnější na poškození a tvorbu zubního kazu. Když zvracíte, nečistěte si hned zuby kartáčkem! Můžete si s ním poškodit sklovinu oslabenou žaludečními kyselinami. Nejdříve si vždy vypláchněte ústa čistou vodou a potom ústní vodou, která neobsahuje alkohol, ale fluoridy. Alespoň půlhodinu si potom ústní dutinu nevyplachujte, nepijte ani nejezte. Místo ústní vody můžete používat i roztok z jedné čajové lžičky sody bikarbony rozpuštěné v čisté vodě.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Na co mám v těhotenství nárok?
Máte nárok na pravidelné prohlídky u gynekologa i na ochranu v zaměstnání. Když se objednáte u gynekologa a on vám potvrdí graviditu, objedná vás do těhotenské poradny. Poprvé ji navštívíte kolem 6. až 8. týdne těhotenství. Gynekolog vám rovněž vystaví těhotenský průkaz. Od té doby jej noste u sebe. V případě, že by se něco stalo, vaše okolí nebo zdravotníci budou rychle a přesně informováni o vašem zdravotním stavu. Pravidelné návštěvy v těhotenské poradně jsou velmi důležité – jejich úkolem je podrobně sledovat zdravý vývoj děťátka, ale i to jestli váš organismus zvládá těhotenství bez problémů. I když není vysloveně vaší povinností oznamovat zaměstnavateli svůj stav, udělejte to ve vlastním zájmu. Vzhledem k ochraně těhotných máte podle zákoníku práce nárok na úpravu pracovních podmínek, pracovní doby a na zákaz výpovědi v ochranné lhůtě.
Může moje práce ohrozit těhotenství?
Podle toho, v kolikátém týdnu těhotenství jste, a podle charakteru vašeho zaměstnání máte nárok na různá ochranná opatření. Nesmíte například pracovat na pracovišti se škodlivými látkami, jakými jsou chemikálie. Stejně tak se nesmíte vystavovat záření a vykonávat činnosti se zvýšeným rizikem úrazu a infekcí. Seznam prací a pracovišť, jež nejsou vhodné pro těhotné ženy, najdete v zákoníku práce.
Jestliže považujete svou práci z různých důvodů za nebezpečnou pro sebe nebo svoje nenarozené dítě, co nejdříve informujte zaměstnavatele o těhotenství, i když to není vaší výslovnou povinností.
Zaměstnavatel má povinnost zajistit vám náhradní práci, tedy takovou, která nepředstavuje žádnou hrozbu.
Mám se bát genetických onemocnění?
Jestliže máte genetické anebo vážné chronické onemocnění, případně jestli se takové onemocnění ve vaší blízké rodině vyskytuje, oznamte to gynekologovi. Pošle vás na další podrobné vyšetření a udělá všechno pro to, aby se vaše děťátko mohlo správně a zdravě vyvíjet.