Těhotenské týdny:
38. týden těhotenství (38. TT): Čas na poslední přípravy
Jste ve 38. týdnu a 10. měsíci těhotenství. Během tohoto období se ve vašem životě hodně změnilo a intenzivně vnímáte, že to nejdůležitější už máte před sebou na dosah ruky – zůstává před vámi úkol přivést na svět vaše dítě. Oficiálně je již považováno za donošené a může se narodit kdykoli. Čekáte na ně s radostí, ale také s obavami. Určitě byste si přála, aby den D nastal co nejdříve.
Kolik měří a váží dítě ve 38. týdnu těhotenství?
Ve 38. týdnu těhotenství dítě opět dorostlo o centimetr. Měří asi 49 centimetrů, tedy přibližně tolik, kolik měří stonek rebarbory. Váží kolem 3 100 gramů, takže již překročilo hranici tří kilogramů. Obě hodnoty se rychle blíží těm, kterých dosáhne při narození.
Vývoj dítěte
Jestli je dítě plně zralé a připravené na porod, vám mimo jiné napoví váš pupek, který je obvykle vystouplý dopředu. Není to však pravidlo. Hlavička děťátka je již plně vyvinutá a její obvod se pohybuje kolem 32 centimetrů. Zajímavé je, že obvod břicha je také přibližně stejný. Plíce jsou připraveny na rozhodující okamžik prvního nádechu. Díky speciální látce – surfaktantu – se po narození neslepí a plně se rozvinou. Od okamžiku, kdy dítě začne samostatně dýchat, je životaschopné.
Ve 38. týdnu těhotenství se dítě v děloze pohybuje jen minimálně – má v ní opravdu málo místa. Spíše se chová klidně a připravuje se na blížící se porod. Kontrakce způsobily, že se usadilo hluboko v malé pánvi a zaujalo porodní polohu. Některé děti však stále zůstávají v jiné poloze a při porodu budou potřebovat pomoc porodníka.
Krátce před porodem budete absolvovat častější vyšetření. V případě potřeby může lékař pomocí ultrazvuku zjistit, zda je placenta stále plně funkční. Pokud ano, bude o vaše dítě i nadále dobře postaráno. Pokud placenta přestává plnit svou funkci, může lékař po pečlivém prozkoumání situace a zvážení všech pro a proti doporučit vyvolání porodu. Toto rozhodnutí by mělo pomoci dítěti a jeho dalšímu zdravému vývoji.
Naprostá většina dětí se narodí do dvou týdnů kolem vypočítaného termínu porodu. Představte si, že den D, který jste si zapsala do těhotenského průkazu, leží uprostřed časové osy. Skutečným datem porodu může být jakýkoli den v rozmezí 14 dní před ním a 14 dní po něm.
Pokud se tedy blíží termín porodu a vy již pociťujete silné, krátce trvající kontrakce, které se dobře zobrazují na kardiotokografii, lidově „monitoru“, může mít smysl porod vyvolat. Záleží na stavu dítěte a jeho životních funkcích, které naznačí, zda je ve velkém stresu. Nebojte se, pokud lékař začne uvažovat o vyvolání porodu, má k tomu důvody a má k dispozici šetrné a lidskému organismu blízké prostředky, na které rodička i dítě velmi dobře reagují.
Co se s vámi děje ve 38. týdnu těhotenství?
Jste s nervy v koncích? Cítíte se stále více napjatá, podrážděná a nervózní? Máte na to právo. Nevíte, kdy se porod uskuteční ani jak bude probíhat. V duchu se stále zaobíráte různými otázkami. Proběhne standardně? Jak dlouho to bude trvat? Budu schopna zvládnout bolest? Narodí se děťátko zdravé? Přetrvávající bolesti páteře a podbřišku, za které jsou zodpovědné kontrakce a zvyšující se tlak dítěte na pánevní dno, nepřispívají k dobré pohodě. Váš partner na tom bude pravděpodobně podobně. Mnozí otcové se v této situaci cítí bezradní, zejména pokud jde o příchod prvního potomka, a tedy i o první porod.
Získejte co nejvíce informací o všech fázích porodu a poporodním období. Nejvíce se totiž bojíme toho, co neznáme. Informace od jiných matek však berte s rezervou, zejména pokud jsou negativní. Každá matka vnímá bolest jinak, má jiný zdravotní stav a rodí za jiných okolností. Ve stresových situacích vám psychicky pomůže porodní asistentka, pokud jste si její služby předem domluvila. Mimo jiné může posoudit, jak kontrakce ovlivňují vaše dítě a nástup porodu.
Můžete mít následující projevy a příznaky
Vaše tělo se připravuje na porod
Ve 38. týdnu je dítě s největší pravděpodobností plně zralé a připravené k porodu. Jasné signály vám to prozradí – kromě silnějších kontrakcí dochází k uvolnění hlenové zátky a/nebo odtoku plodové vody. Doprovodnými příznaky mohou být průjem, pálení žáhy, nevolnost a výrazná únava. Tělo se tak snaží nastartovat přirozený očistný proces a donutit vás, abyste si před náročným dnem D co nejvíce odpočinula.
Intenzivnější kontrakce
Na rozdíl od cvičných kontrakcí – poslíčků – jsou předporodní kontrakce silnější, bolestivější a pravidelnější. Zpočátku se objevují v intervalech přibližně deseti minut, později se jejich frekvence zrychluje. Jeďte do porodnice, když je budete cítit přibližně každých pět minut.
Uvolnění hlenové zátky
Hlenová zátka v těhotenství uzavírá děložní hrdlo a zajišťuje, aby se do něj nedostaly bakterie. Při ztenčování a otevírání děložního čípku před porodem se uvolní a opustí vaše tělo. To se projevuje výtokem s příměsí krve – všimnete si hustší konzistence a příměsi narůžovělé až nahnědlé barvy. Pokud se objeví kontrakce, porod může začít již za 24 hodin. Nezřídka se však stává, že porod začne až za dva nebo tři dny, případně později.
Odtok plodové vody
Některým rodičkám nejprve praskne plodový vak a odteče plodová voda. Teprve poté dochází k porodním stahům. Plodová voda může odtékat najednou nebo průběžně po menších množstvích. Pokud jste zpozorovala tento příznak, jeďte co nejdříve do porodnice.
Ve 38. týdnu těhotenství byste měla naslouchat svému tělu, všímat si jeho příznaků a co nejvíce relaxovat. Užijte si poslední dny těhotenství a těšte se na chvíle, kdy se vaše rodina rozroste.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Co mám dělat, když se dítě nechce otočit?
Většina dětí čeká na porod v ideální poloze, tj. s hlavičkou směřující do porodních cest. Některé děti se však ani těsně před porodem neotočí do porodní polohy a leží v děloze příčně nebo v poloze koncem pánevním, tj. zadečkem nebo nožičkama dolů. Důvody, proč k tomu dochází, jsou různé. V těchto případech vás pravděpodobně čeká porod císařským řezem. Výhodou je, že na to budete předem připravená.
Existuje několik způsobů, jak dítě otočit do správné polohy. Jsou však omezeny na 34. nebo 35. týden těhotenství. Lékař vám může nabídnout otočení dítěte zevním pohmatem. Tento manévr se provádí kolem 35. týdne těhotenství, kdy je v děloze ještě dostatek plodové vody a dítě má v ní místo. Pokud je manévr úspěšný, máte velkou šanci porodit přirozenou cestou. Také porodní asistentky mají znalosti a dovednosti, jak stimulovat dítě do správné polohy, ale alternativní metody mohou použít pouze v omezeném časovém období, přibližně ve 34. týdnu těhotenství.