Těhotenské týdny:
36. týden těhotenství (36. TT): Děťátko zaujímá porodní polohu
Človíček je již hotový. Má vyvinuté orgány a všechny smysly, které začne používat ihned po narození. Jediným orgánem, který se stále zdokonaluje, jsou plíce. Kdyby se rozhodl přijít na svět tento týden, stále bychom ho považovali za nedonošeného novorozence. Vyvíjel by se však bez větších komplikací. Kdykoli od začátku dalšího týdne těhotenství by se už narodil jako zralý novorozenec.
Kolik měří a váží dítě ve 36. týdnu těhotenství?
Od minulého týdne vyrostlo vaše děťátko o další centimetr. Nyní měří asi 47 centimetrů. Protože dítě je již krásně zakulacené a navíc „sbalené“ do porodní polohy, lze jeho velikost přirovnat k hlávce bílého zelí. I nadále bude rychle přibývat na váze, ale se současnou hmotností přibližně 2700 gramů se již blíží ke své konečné porodní váze. Samozřejmě jde o orientační míry, dítě může být větší i menší.
Vývoj dítěte
Tukových zásob má již dost, zejména na nohou, rukou a kloubech. Podkožní tuk mu do značné míry umožní po narození regulovat vlastní teplotu, i když v prvních dnech života bude stále přijímat velké množství tepla od maminky. Udržování novorozence v teple je velmi důležité, jinak bude zbytečně ztrácet tukové zásoby a hubnout. Přirozený úbytek hmotnosti je asi 5 až 10 procent tělesné hmotnosti. Důvodem je skutečnost, že dítě se po narození musí spokojit s mlezivem, prvním mateřským mlékem, které sice obsahuje určité protilátky proti škodlivým mikroorganismům z vnějšího světa, ale není ještě plnohodnotné. Vaše prsa začnou produkovat plnotučné mléko až později – za předpokladu, že dítě dobře saje. Zralé mateřské mléko obsahuje tuk, který zajistí novorozenci dostatečný přírůstek hmotnosti.
Všechny orgány dítěte, jeho mozek a smyslové vnímání stejně jako nervové dráhy a vedení nervových vzruchů a reflexů již fungují a brzy je začne plně využívat. Je připraveno přijít na svět. Ve 36. týdnu se již pravděpodobně ustálilo v porodní poloze hlavou dolů a pomalu se posouvá níže do malé pánve. Pravděpodobně již častěji pociťujete poslíčky, cvičné kontrakce, které připravují vaše tělo na porod a navigují dítě do porodních cest.
V případě dvojčat jsou „pravidla“ trochu jiná. U 45 % těhotenství s dvojčaty mají obě děti normální porodní polohu, pouze první, „vedoucí“ dvojče, je blíže porodním cestám. Druhé dítě musí počkat, až sourozenec projde úzkými porodními cestami. Z tohoto důvodu dochází k časové prodlevě mezi narozením prvního a druhého dítěte.
Ve 36. týdnu drobeček intenzivně vnímá svět mimo vaše bříško, rozeznává barvu, rytmus, tón vašeho hlasu, rozlišuje ho od ostatních a vnímá hudbu. Cítí vaši pohodu, ale také napětí nebo negativní emoce. V této fázi těhotenství je velmi důležité zachovat klid a načerpat sílu na nadcházející porod. Soustřeďte se co nejvíce na dítě, které je jakoby uvízlé ve stísněné nepohodlné poloze. Není pro ně cesty zpět, těšte se na ně a připravujte se spolu s ním na jeho další velký krok, na narození.
Co se s vámi děje ve 36. týdnu těhotenství?
Vy i dítě potřebujete zvýšenou péči. Od této chvíle budete navštěvovat těhotenskou poradnu jednou nebo dvakrát týdně, podle domluvy a potřeby. Dítě sestupuje hlavičkou dolů k pánvi, což vám přinese úlevu, protože vás přestane pálit žáha a bude se vám lépe dýchat.
Ve 36. nebo ve 37. týdnu podstoupíte kardiotokografické vyšetření, které slouží ke kontrole děložních stahů a ozvů srdce dítěte. Zdravotní sestra vám připevní dvě sondy na břicho a vy si asi na půl hodiny lehnete. Během této doby by se dítě mělo několikrát pohnout, protože je třeba zjistit, jak jeho srdce reaguje na pohyb. Pokud je líné nebo spí, budete ho muset pohybem probudit. Uslyšíte, jak jeho srdíčko hlasitě bije. Rychlost úderů je 1,5 až 2krát vyšší než rychlost vašeho srdečního tepu – 110 až 160 úderů za minutu.
Při při každé návštěvě těhotenské poradny vám lékař změří krevní tlak a provede vyšetření moči. Všimne si otoků nohou, rukou, obličeje a bude sledovat nejen vaši hmotnost, ale také objem břicha. Pomocí ultrazvuku zkontroluje aktuální vývoj, velikost a hmotnost dítěte.
Budete vyšetřena na přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě. Tato bakterie se běžně vyskytuje v lidském trávicím traktu a někdy se objevuje i ve vaginální mikroflóře ženy, aniž by o tom věděla. Vám ani dítěti v bříšku to nezpůsobí žádné problémy, jde jen o to, aby se dítě při průchodu porodními cestami během porodu neinfikovalo. Nemusíte se obávat, jedná se o standardní stěr, a pokud bude pozitivní, budete užívat antibiotika na ochranu novorozence před infekcí.
Můžete mít tyto projevy a příznaky
Pocit tlaku se zvyšuje
Zřejmě jste už zažila cvičné, tedy přípravné kontrakce. Víte, co je nepříjemný, silný tlak na pánev. Pomůže vám pohyb, který uvolní pánevní dno a napětí se zmírní. Tlak na močový měchýř se také zvyšuje, jak se dítě pomalu přesouvá do malé pánve. Můžete cítit silnější bolest páteře a mít mléčně zbarvený výtok, který je způsoben hlenovou zátkou uzavírající děložní hrdlo. Tato zátka chrání dítě před patogeny, které by se do dělohy mohly dostat z vnějšího prostředí, a zcela se uvolní až krátce před porodem.
Jak se dítě posouvá níže do porodních cest, děloha klesá. Vaše plíce mají po dlouhé době konečně více prostoru, takže se vám bude lépe dýchat, ale také pohybovat a spát.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Proč je důležité sledovat krevní tlak?
Těhotenství je pro ženský organismus velkou zátěží, protože mění hormonální a anatomické poměry v těle. Z tohoto důvodu se zvyšují nároky na průtok krve v cévách. Důsledkem bývá často vysoký krevní tlak a zvýšená tepová frekvence. Hypertenze je jedním z nejčastějších onemocnění, která postihují nastávající matky; naštěstí se dá snadno odhalit.
Pravidelné sledování krevního tlaku a léčba hypertenze během těhotenství zajišťuje, že dítě je dostatečně zásobováno všemi živinami a životně důležitým kyslíkem, které se k němu dostávají prostřednictvím krve matky.
Jestliže vám lékař naměří vysoký tlak již na začátku těhotenství, pravděpodobně máte chronickou hypertenzi. Vysoký tlak spojený přímo s těhotenstvím se objevuje především ve 2. a 3. trimestru. Více ohrožuje příliš mladé nebo starší maminky, ženy s cukrovkou a ty, které mají vícečetné těhotenství.
Nejzávažnější komplikací spojenou s vysokým krevním tlakem v těhotenství je preeklampsie. Je spojena s přítomností bílkovin v moči, otokem, který neustupuje, s bolestí hlavy, rozmazaným viděním a dalšími příznaky. Toto onemocnění přichází náhle a je velmi nebezpečné pro matku i dítě.
Z těchto důvodů je důležité, aby vám lékař v předporodní poradně pravidelně kontroloval krevní tlak a hodnoty zapisoval do těhotenské knížky. Jedná se o preventivní opatření, aby se předešlo komplikacím. Je dobré, když si pravidelně měříte krevní tlak i doma. V případě zvýšených hodnot nebo častého kolísání co nejdříve zavolejte lékaře. V lékárně nebo v obchodě se zdravotnickými potřebami vám doporučí kvalitní digitální tlakoměry pro domácí použití. Vyberte si zařízení s manžetou na paži.
Co může těhotná žena udělat, aby udržela svůj tlak v normě?
Hlídejte si váhu před otěhotněním a v těhotenství. Před otěhotněním nekuřte a nepijte alkohol. Snažte se jíst co nejméně soli a vyhýbejte se minerálům s vysokým obsahem sodíku. Pozor na tučná jídla, uzeniny, polotovary a rychlé občerstvení. Jezte více ovoce a zeleniny. Pravidelně cvičte – nejlepší je chůze, lehká turistika, plavání, těhotenská jóga nebo jiná cvičení pro těhotné. Eliminujte stres.