Těhotenské týdny:
28. týden těhotenství (28. TT): Začala poslední třetina
Jste ve 28. týdnu těhotenství, v posledním týdnu 7. měsíce. Zároveň jste vstoupila do poslední významné fáze těhotenství – 3. trimestru. Tento trimestr je nejdelší, trvá od 28. do 40. týdne. Je to nejnáročnější období těhotenství, ale na jeho konci máte cíl, kterému se nic nevyrovná – dítě v náruči.
Kolik měří a váží dítě ve 28. týdnu těhotenství?
Ve 28. týdnu měří dítě 37 až 37,2 cm, což je přibližně délka pórku. Váží 1000 až 1100 gramů, takže překročilo magickou hranici kilogramu. Nebude růst tak rychle jako doposud, takže o to více bude přibírat na váze.
Vývoj dítěte
Ve 28. týdnu těhotenství vstřebává dítě z krve matky prostřednictvím placenty látky imunitní ochrany. To je první důležitý krok pro fungování imunitního systému dítěte, které si brzy začne vytvářet vlastní protilátky proti patogenům.
Vývoj mozku
Tvoří se stále více mozkových závitů, vývoj mozku se dolaďuje. Nyní je možné měřit zvýšenou mozkovou aktivitu, která se vyvíjí ruku v ruce se schopností dítěte vnímat. Mozkové vlny jsou elektrické proudy, jež vznikají v důsledku elektrické aktivity neuronů. Lze je měřit pomocí přístroje zvaného elektroencefalogram (EEG). Oblast mozku, která slouží jako centrum myšlení, se vyvíjí nejrychleji. Dítě ve vašem bříšku reaguje na podněty z vnějšího světa téměř stejně jako novorozenec. Cítí bolest, vnímá světlo a tmu.
Vývoj plic
Plíce také pomalu dozrávají. Větve průdušek jsou košaté, takže po narození bude vzduch proudit celou plicní tkání. V plicích se vytvořily plicní sklípky, které umožňují výměnu plynů mezi vdechovaným čerstvým vzduchem obsahujícím kyslík a vydechovaným vzduchem. Dítě však dýchá jen jednou za čas. V této fázi se vytváří speciální látka, surfaktant, která zabraňuje slepování plicních sklípků při nádechu a zároveň působí jako vnější ochrana plic. Zajistí, aby se mohl novorozenec po narození samostatně nadýchnout.
Človíček pokračuje v nácviku dýchání a polykání plodové vody. Když jí vypije příliš mnoho, začne škytat. Můžete to zřetelně cítit jako jemné klepání nebo škubání na břišní stěně.
Pokud by se dítě narodilo nyní, mělo by poměrně velkou šanci na přežití.
Vývoj očí
Dále se vyvíjí zrak. Když dítě spí, zavírá víčka, když je vzhůru, otevírá je. Dokáže rozlišovat mezi světlem a tmou, což ovlivňuje jeho spánkový rytmus. Vidí také barvy a tvary, i když rozmazaně. Pupeční šňůru může mít sice přímo před očima, ale nevidí ji. Postupně se jeho schopnost zaostřovat zdokonaluje. Vývoj zrakového smyslu však není po narození ještě kompletně dokončen, dochází k němu až ve druhém roce života.
Co se s vámi děje ve 28. týdnu těhotenství?
Na konci sedmého měsíce jste již pravděpodobně přibrala poměrně hodně na váze, ale není divu – dítě brzy dosáhne třetiny své porodní hmotnosti. Rostoucí bříško způsobuje posun těžiště celého těla a může narušit vaše vnímání rovnováhy a koordinace. K tomu všemu se přidává také uvolňování kloubů. Cítíte se jako slon v porcelánu? Zkuste kompenzovat neohrabanost a nešikovnost vědomým pohybem. Noste boty s nízkými podpatky a zpomalte tempo. Od tohoto týdne se budete setkávat s dalšími a dalšími omezeními souvisejícími s rostoucím břichem a přibýváním na váze. Ani stříhání nehtů na nohou už nebude tak snadné – upozorněte partnera, že se bez jeho pomoci neobejdete. Pravděpodobně ocení, že je jako budoucí otec ve vašem vztahu velmi důležitý.
Můžete mít následující příznaky
Problémy se spánkem
Kvůli stále objemnějšímu pasu je pro vás těžší najít pohodlné místo k ležení. Máte problémy s odpočinkem a spánkem. V noci se stále znovu budíte a hledáte lepší polohu na spaní. Přerušovaný spánek způsobuje únavu během dne. Lehněte si a spěte na boku, nikoli na zádech, protože děloha, která již několikanásobně narostla, může utlačovat dutou žílu. Důsledkem může být nepohodlí, ale také celková slabost až mdloby.
Děložní dno, vzdálenost od vrcholu stydké kosti k vrcholu dělohy, se ve 28. týdnu těhotenství nachází přesně mezi pupkem a hrudním košem.
Pohyby dítěte se mění
Človíček už nemá v děloze tolik místa na kotrmelce jako dříve. Místo intenzivní gymnastiky se jen převaluje a opírá se částí těla o stěnu vašeho bříška. Pokud si na vybouleniny přiložíte dlaně, můžete nahmatat hlavičku, pěst, loket nebo nožičku malého rošťáka. Protože se neposedné miminko neustále pohybuje, objeví se malé kopečky na vašem bříšku pokaždé na jiném místě. Pokud čekáte dvojčata, bude jich samozřejmě více. Pohyby jsou někdy tak intenzivní, že vás připraví o spánek nebo soustředění. Můžete být více vyčerpaná a „zapomnětlivá“.
Děťátko intenzivně vnímá hlasy a dotyky
Povídejte si se svým dítětem. Vytváříte si s ním citový vztah a pomáháte mu rozvíjet mozkovou činnost. Dítě nyní rozpozná nejen váš hlas, ale také hlas vašeho partnera a případně i hlas svých sourozenců. Prarodiče budou také nadšeni, až budou mít možnost s ním navázat kontakt. Jeho polohu ve 28. týdnu těhotenství ještě nelze jednoznačně určit. V tomto okamžiku může být stále v jakékoli poloze – nemusíte se obávat, že není otočeno správným směrem, tj. „hlavou dolů“. Na to je ještě dost času.
Stále více cítíte cvičné kontrakce
Děloha se postupně připravuje na porod – trénuje kontrakce. Bříško vám tvrdne stále častěji. Intenzitu ani načasování kontrakcí nelze předvídat, ale obvykle po minutě odezní. Jsou bezbolestné a neohrožují vás ani dítě.
Děloha tlačí na orgány
Zatímco v noci máte pravděpodobně problémy se spánkem, během dne vás může omezovat nutkání často močit. Zvětšující se děloha a rostoucí dítě vyvíjejí tlak na močový měchýř a snižují jeho kapacitu. Proto musíte chodit na toaletu stále častěji. Tlak dělohy ovlivňuje i další orgány, důsledkem může být pálení žáhy nebo bolest v oblasti ledvin. Přibývají i těžkosti se zácpou. Správnému fungování střev napomáhá vláknina, dostatek tekutin a pravidelný pohyb – ideální je delší chůze.
Bolesti nohou
V tomto období se mohou častěji – obzvlášť v létě – objevovat oteklá lýtka a kotníky a svalové křeče. Najděte si čas na péči o sebe:
- Častěji odpočívejte.
- Jezte zdravou stravu bohatou na bílkoviny a vlákninu, s vysokým obsahem hořčíku, vápníku, železa a vitamínu C.
- Dávejte si nohy do zvýšené polohy, kdykoli to jde.
Otoky kotníků, ale také na rukou, prstech, obličeji a očních víčkách postihují tři čtvrtiny těhotných žen ve druhém trimestru, ale zejména v pozdním těhotenství. Zhoršují se zejména k večeru, přes noc by měly zmizet. Jsou způsobeny hromaděním přebytečných tělesných tekutin v tkáni, změnou metabolismu bílkovin, která způsobuje zadržování vody, a také tlakem dělohy na žíly v nohou a snížením průtoku krve v nich. Když dáte dolní končetiny do zvýšené polohy, krev a tělesné tekutiny budou lépe cirkulovat a nebudou se v nich hromadit.
Snažte se co nejméně stát. Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky na lehkou gymnastiku nohou. Hodně se hýbejte, nejlepší jsou pravidelné procházky, plavání a těhotenská jóga nebo jiná těhotenská cvičení. Při sezení nekřižte nohy. V horkém počasí zůstaňte doma, dopřejte si chladivou koupel nebo reflexní masáž. Noste nízké podpatky, ortopedickou obuv nebo alespoň anatomické vložky a pohybujte se co nejvíce naboso.
Dávejte si pozor na potraviny, které jíte. Upřednostňujte ty s dostatkem vlákniny, vyhýbejte se rychlému občerstvení a pokrmům s vysokým obsahem soli a cukru. Získejte víc informací o živinách, které vám pomůžou tyto příznaky zmírňovat nebo jim předcházet.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Jak se vyhnout křečovým žilám?
Pociťujete tíhu a bolest nohou, obáváte se otoků, měla jste křečové žíly, odborně varixy, před těhotenstvím nebo jste zdědila predispozici ke vzniku křečových žil po blízkém příbuzném? Informujte ošetřujícího lékaře. Křečové žíly jsou nejen estetickým, ale i zdravotním problémem, protože zvyšují riziko trombózy. V některých případech je proto k prevenci trombózy nutná léčba. Prvním krokem je nošení kompresních punčoch, které díky své vysoké elasticitě posilují výkon svalové pumpy v nohách, zrychlují průtok krve a zmírňují otoky. Lékař předepíše kompresní třídu podle stadia žilního onemocnění. Nejnižší z nich můžete použít i jako preventivní opatření, zejména pokud máte sedavé zaměstnání nebo pracujete ve stoje.
Jak často budu chodit do poradny?
Od začátku 3. trimestru vás bude lékař sledovat častěji. Každé dva týdny budete pozvána na kontrolu. Zkontroluje, zda nemáte těhotenskou cukrovku, preeklampsii nebo jiné komplikace, které by mohly ohrozit vás i dítě.