Těhotenské týdny:
8. týden těhotenství (8. TT): Děťátko je napojené na krevní oběh matky
Jste v 8. týdnu těhotenství, na konci 2. měsíce a v 1. trimestru.
Jak velké je děťátko v 8. týdnu těhotenství?
Váš drobeček je stále v embryonální fázi vývoje. V 8. týdnu těhotenství měří přibližně 1,5 až 1,6 centimetrů, je velký asi jako ostružina. Zatím stále hovoříme o tom, že je ve stadiu gumového medvídka. Výrůstky, ze kterých se brzy vyvinou prstíky na rukách a nohách, připomínají končetiny gumového medvídka, což je oblíbený želatinový bonbon. Miminko však rychle roste, z týdne na týden je větší a větší. Podle lékařských odhadů by mohlo vážit kolem 0,25 gramu, ale na přesné určení hmotnosti je ještě příliš brzy.
Vývoj dítěte
Přetrvává nepoměr mezi velikostí hlavy a zbytkem těla. Končetiny se vyvíjejí a nabývají typického tvaru. Formují se prsty na nohách a rukách; zajímavostí je, že jsou vzájemně spojené kůží, která připomíná plovací blány. Toto spojení zanedlouho zmizí a děťátko bude schopné pohybovat každým prstíkem samostatně.
Oči jsou stále uložené daleko od sebe, spíš po stranách hlavičky, ne ve středu obličeje. Nad nimi se už tvoří jemné kožní záhyby; je to základ budoucích očních víček. Nějaký čas ještě potrvá, než se struktura a funkce očí vyvinou úplně.
Na ultrazvukové obrazovce je možné rozpoznat i základy budoucího mozku. Jde o jakési prvotní stadium dětské hlavičky podobné, jakou má novorozenec.
Prvními vnitřními orgány, které se už vytvořily, jsou ledviny a žaludek. Potřebují totiž nejvíc času na rozvoj anatomické struktury a fyziologických funkcí. Postupně se samozřejmě vyvíjejí i všechny ostatní životně důležité orgány.
Po uplynutí 8. týdne těhotenství se z embrya oficiálně stává plod.
Srdíčko bije dvakrát rychleji než srdce dospělého člověka a do organismu budoucího človíčka neustále pumpuje okysličenou krev. Tu potřebují na zdravý vývoj všechny orgány. Kyslík je základním požadavkem na vývoj dítěte a měl by být vždy k dispozici v dostatečném množství. Tuto důležitou úlohu má na starosti správně fungujícící placenta a její propojení s matčiným krevním oběhem.
Co se s vámi děje v 8. týdnu těhotenství?
Typické těhotenské příznaky vám pravděpodobně stále znepříjemňují život, ale postupně by se už měly zmírňovat. Je to proto, že se tělo čím dál víc přizpůsobuje hormonálním a metabolickým změnám. Do konce třetího měsíce těhotenství by mohly nevolnosti, zvracení i napětí v břiše a podbřišku úplně ustoupit. Prsy se budou zvětšovat nadále – postupně se připravují na kojení dítěte po narození. Zpočátku bolestivé napětí v prsech a přecitlivělost bradavek však postupně ustoupí.
Dále se o sebe starejte, abyste chránila své dítě, a neriskujte. Buďte opatrná při konzumaci kávy a jiných nápojů obsahujících kofein, například i kolových. Alkohol a nikotin ohrožují zdravý vývoj miminka a měly by být pro vás absolutním tabu.
Časté příznaky
Emoce v nerovnováze
Šatník zatím měnit nemusíte. Jestli jste štíhlá a prvorodička, těhotenské bříško zřejmě ještě není vidět. Přátelé, známí, případně kolegové z práce ještě netuší, že jste těhotná. Mohou si však všimnout emocionální změny ve vaší psychice, protože vůči svým pocitům jste momentálně bezmocná. Jsou jako na horské dráze – jednou nahoru, podruhé dolů. V jedné minutě záříte štěstím, ve druhé je vám do pláče. Podobný stav, kdy bylo těžké ovládat emocionální výbuchy, si jistě pamatujete z puberty. Tenkrát – a stejně tak i teď – vám změněná hladina hormonů způsobovala v citovém životě nejednou pořádný zmatek.
Je vhodné, abyste o svých emocích mluvili, ideálně s někým, kdo si už těhotensvím prošel a bude schopný váš stav pochopit. Mnohé ženy využívají jako „vrbu“ matku, kamarádku, sestru, které se už na děťátko těší spolu s nimi.
Únava a vyčerpanost
Ještě stále můžete cítit velkou únavu až vyčerpání. Odpočívejte, jak vám okolnosti dovolují. Když můžete, věnujte odpočinku každou volnou chvílku. Ve 2. trimestru se tento pocit ztratí – těšte se na záplavu energie!
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Jak si mám zabezpečit dostatek kyseliny listové, vitamínu B a jódu?
Myslete na to, že váš organismus potřebuje čerstvou stravu s vysokým obsahem kyseliny listové. Je důležitá pro růst a dělení buněk, při krvetvorbě a vývoji mozku. Kromě toho byste teď měla dbát i na dostatek vitamínů ze skupiny B. Například vitamín B6 podporuje imunitu, nervový systém a krvetvorbu, zatímco vitamín B12 řídí růstové procesy a vznik červených krvinek. Béčko získáte v potravinách, a když je to potřebné i ve výživových doplňcích. Během těhotenství se zvyšuje spotřeba jódu. Tělo ho potřebuje na řízení metabolických procesů i na bezproblémový vývoj štítné žlázy miminka.
Zeptejte se gynekologa na vhodný doplněk výživy, který vyhoví vašemu tělu i potřebám drobečka ve vašem bříšku.
Zajímavostí je, že po porodu nároky vašeho těla na vysoký příjem kyseliny listové na nějakou dobu klesají, ale jen co se vám rozběhne laktace a začnete novorozeně plně kojit, budete tento vitamín znovu potřebovat, a to v mnohem větší míře než nekojící dospělá žena.
Začaly se mi kazit zuby. Co mám dělat?
V posledních týdnech jste často zvracela nebo ještě zvracíte? Co nedříve navštivte zubaře. Agresivní žaludeční šťávy se při zvracení dostávají až do ústní dutiny a poškozují zuby, přesněji zubní sklovinu. Nejčastějším důsledkem bývá zubní kaz. I když si hned vypláchnete ústa, zvracení může na vašem chrupu zanechat trvalé stopy. Zuby si nečistěte hned, ale až za několik minut, nejlépe za půl hodiny. Čištění kartáčkem může sklovinu oslabenou kyselinami poškodit stejně jako samotné zvracení.
Zubař vás vyšetří a zjistí, jestli máte zubní sklovinu v pořádku, nebo je poškozená. Ošetření chrupu u těhotné ženy probíhá trochu jinak než u ostatních dospělých. Jestliže nejde o vážný, bolestivý a akutní stav, lékař se snaží přesunout vytrhnutí zubu, ošetření kořenového kanálku nebo jiné stomatologické výkony až na dobu po porodu. V případě, že jde o neodkladný chirurgický zákrok, naplánuje ho na 2. trimestr.