Skip to main content

Těhotenské týdny:

7. týden těhotenství (7. TT): Odteď absolvujete kontroly každé čtyři týdny

Vášemu drobečkovi je 5 týdnů. Jste v 7. týdnu těhotenství, v polovině 2. měsíce a ještě stále v 1. trimestru.

Jak velké je děťátko v 7. týdnu těhotenství?

Děťátko měří přibližně 5 milimetrů a přpomíná zelený hrášek. Zabydlelo se v dutině dělohy a v plodovém vaku se cítí dobře. V porovnání s prostorem, který má k dispozici, je ještě stále maličké.

Vývoj dítěte

Děťátko se hýbe, i když zatím ještě nekoordinovaně. Jeho pohyby působí spíš jako záškuby. V průběhu následujících týdnů však budou jemnější. 

Srdíčko bije rychle a silně – tep je asi 150 úderů za minutu. Vykonává náročnou práci, aby zvládlo všechny procesy v dětském organismu.

Jestliže čekáte dvojčata, můžete slyšet dvě stejně bijící srdíčka. Doktor však ještě nemusí jasně rozpoznat, že jde o dvě děti, protože jejich tělíčka se můžou na ultrazvukové obrazovce překrývat.

Začínají se formovat ruce a nohy – tato fáze je známá jako stadium gumového medvídka. Na ultrazvuku můžete vidět, jak se na rukách tvoří malé výrůstky. Z nich se zanedlouho vyvinou prstíky. 

Na konci tělíčka je ještě stále vidět ocásek. Zmizí během následujících týdnů, až se úplně vytvoří nohy a páteř. 

V zatím stále nadrozměrné hlavové části se už formuje tvářička. Základy očí vypadají jako dvě velké černé tečky. Z malých brázd a prohlubinek se už brzy zformují nozdry, rty, za nimi jazyk a zárodky budoucích zoubků. Dá se přesně rozpoznat, kde budou ústa a dvě nosní dírky. 

Placenta, tedy plodový koláč, se vyvíjí, postupně se přizpůsobuje zvyšujícím se nárokům dítěte. Dodává mu kyslík a živiny z matčina krevního oběhu. V 7. týdnu získává placenta poloviční velikost v porovnání s tím, jaká bude na konci těhotenství. Přibližně ve 14. týdnu těhotenství bude mít stejný tvar, velikost a hmotnost jako při porodu.

Co se s vámi děje v 7. týdnu těhotenství?

Během 1. trimestru se u většiny těhotných žen objevují různé příznaky spojené s hormonálními změnami. V 7. týdnu byste se už mohla cítit víc v pohodě – samozřejmě všechno závisí na intenzitě průvodních těhotenských projevů.

Nevolnosti a ostatní nepříjemnosti by se měly postupně zmírňovat a ztrácet. Ve 3. měsíci by měly zmizet úplně. Těhotná žena se v tomto období už většinou cítí komfortně a vrací se do běžného života.

Časté příznaky

Napětí v prsech 

Prsa rostou a zvyšuje se v nich napětí. Může vám to způsobovat problémy především večer a v noci, protože nemůžete najít vhodnou polohu, ve které byste se mohla pohodlně vyspat. Někdy vám dokonce může způsobit bolest samotná hmotnost přikrývky nebo i těsnější objetí někoho z blízkých. 

Citlivost na pachy

Věděla jste, že přecitlivělost na pachy provázená averzí vůči některým potravinám a nevolností má budoucí matce zabránit v tom, aby ublížila sobě a dítěti? Tělo se spoléhá na prastarý reflex, který brání konzumovat rizikové potraviny

Vaginální výtok 

Nadále můžete mít zvýšený výtok z pochvy. Když je mírný a nedochází ke krvácení, je všechno v pořádku. Jestliže však cítíte intenzivně bolest v břiše nebo podbřišku nebo krvácíte, okamžitě navštivte lékaře nebo volejte pohotovost. Mohla by signalizovat potrat. 

Příprava na kojení 

Začala jste mírně přibírat. Tělo si vytváří zásobu tukových buněk, protože porod i období bezprostředně po něm jsou velmi náročné na energetický výdej. Hodně (tukových) rezerv spotřebuje kojení. Jím začíná stadium, v němž budete postupně ztrácet hmotnost získanou za posledních pár měsíců. Období kojení není důležité jen pro dítě, prospívá i zdraví matky. Kromě jiného snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky 2. typu a mnohých druhů rakoviny včetně rakoviny dělohy. 

Víc se o změnách hmotnosti v průběhu těhotenství dozvíte v naší kalkulačce těhotenské hmotnosti.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Jestliže máte jakékoli pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo o stavu miminka, zmírněte své zaběhnuté životní tempo, přeřaďte na nižší převodový stupeň a poslouchejte své tělo. Důvěřujte jeho signálům a svým instinktům. 
  • Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, které vám obzvlášť chutnají – ideální je smoothie. Když trávíte hodně času na cestách, doporučujeme i smoothie HiPP
  • Noste bavlněné spodní prádlo, které dovolí pokožce dýchat. 
  • Intimní partie si myjte jen teplou vodou bez mýdla nebo použijte speciální prostředek, který chrání prostředí pochvy.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Jak se mám chránit před patogeny a chemikáliemi v bazénu?

Během těhotenství je pochva obzvlášť citlivá na patogenní látky a plísňové infekce. Prostředí v ní je v této fázi citlivější a musí být chráněné, aby zůstalo v rovnováze. 

Tuto rovnováhu mohou narušit různé agresivní látky, například chlór nebo patogeny. Měla jste už před těhotenstvím po pobytu v bazénu problémy a pozorovala jste změny na sliznici pochvy? O to důležitější je účinná ochrana během těhotenství. Nespoléhejte se však na klasické tampony, protože neposkytují spolehlivou ochranu ani proti chlóru, ani proti patogenům, které jsou ve vodě. K vagíně a její sliznici se rychle a snadno dostanou přes aplikační šňůrku.

Na trhu existují speciální ochranné tampony, které brání tomuto procesu a chrání poševní sliznici před patogeny i chlórem. Váš gynekolog nebo porodní asistentka vám poskytnou více informací.
 

Mohu užívat homeopatika?

Na zmírnění nepříjemných problémů v těhotenství můžete vyzkoušet alternativní přírodní metody. Mnohé těhotné ženy mají rády bylinkové čaje na zmírnění nevolnosti a výkyvů nálad. Tyto čaje se obvykle skládají z bylinek jako kopřiva, kontryhel, meduňka, listy černého rybízu, heřmánek, hluchavka, šípek a rakytník. Některé ženy naopak upřednostňují homeopatika. Vyrábějí se z rostlinných, živočišných a minerálních látek. Čím je přípravek zředěnější, tím má vyšší potenci. Dobře vybraný homeopatický lék může podle zastánců homeopatie stimulovat organismus tak, že si pomůže vlastními silami. Poraďte se s lékařem nebo odborníkem na homeopatii, které prostředky je možné použít na vaše příznaky tak, aby působily co nejefektivněji a byly bez vedlejších účinků.