Těhotenské týdny:
6. týden těhotenství (6. TT): Miminko už uvidíte na ultrazvuku
Jak velké je miminko v 6. týdnu těhotenství?
Uplynuly čtyři týdny od početí vašeho dítěte a jste v 6. týdnu těhotenství. Lékař vám už drobečka dokáže ukázat na obrazovce ultrazvuku. Nachází se v plodovém vaku, který vypadá jako zřetelně ohraničená černá dutina. Nyní měří přibližně 3 až 4 milimetry, což je asi velikost čočky.
Vývoj dítěte
Jemně ohnuté tělíčko má tvar písmena C a obklopuje ho plodová voda. Srdíčko bije rychle a prudce. Uzavírá se neurální trubice, která zatím vypadá jako provazec. Z její přední části se vyvíjí mozek, ze zadní mícha. Na jejím konci se – podobně jako u zvířat – objevuje ocásek, který pozdějí zakrní. Tvaruje se hlavička, vznikají základy končetin a většiny orgánů.
Lékař už může na obrazovce ultrazvuku rozpoznat i dvojplodové těhotenství. Když zjistí, že ve vaší děloze usilovně bijí dvě srdíčka místo jednoho, můžete se těšit na dvojitou nadílku radosti s dvojčaty.
Hlavová část je v prvních týdnech těhotenství v poměru k tělu extrémně veká. Tvoří se v ní nejdůležitější orgán – mozek, který bude řídit další vývoj dítěte.
V tomto období jsou už zadefinované všechny základní vývojové kroky, které budoucí človíček, momentálně skutečně velký jako čočka, dostal při svém početí do vínku.
Protože základní a nejdůležitější struktury lidského těla se tvoří v prvních týdnech těhotenství, je toto stadium velmi rizikové. Různé vnější vlivy můžou i v tomto období negativně působit na vývoj miminka. Bohužel se ještě stále nedá úplně vyloučit riziko potratu. I tady platí: Dbejte o své zdraví a psychickou pohodu.
Vyvíjí se placenta, tedy plodový koláč, i pupeční šňůra. Ta spojí drobečka s placentou a během celého těhotenství mu bude zajišťovat potřebné živiny. Do dětského tělíčka vstupuje v místě, kde po porodu, přestřihnutí a podvázání vznikne pupek. Je to v podstatě jizva na břichu, jež každému z nás zůstává navždy jako památka na spojení s tělem naší mámy. Po narození už pupek neplní žádnou funkci.
Co se s vámi děje v 6. týdnu těhotenství?
Stále čelíte velkým emocionálním výzvám. Je dost těžké logicky pochopit, co se právě děje ve vašem těle. V 6. týdnu těhotenství se už zřejmě častěji a intenzivněji zaobíráte svým „jiným stavem“ a děťátkem, které se usídlilo ve vašem bříšku. Netušíte, co vás čeká, ale intuitivně děláte všechno pro to, abyste budoucímu potomkovi zajistili zdravý vývoj.
Časté příznaky
Hormonální změny
Potíže, které se objevují během těhotenství v důsledku hormonálních změn, vás můžou provázet až do konce 1. trimestru, tedy do konce 3. měsíce. Nejčastěji to bývají ranní nevolnosti, problémy s krevním oběhem a napětí v prsech. Můžete se cítit víc unavená a sklíčená. Postupně se vaše tělo změnám přizpůsobí a váš stav se stabilizuje, takže těhotenské příznaky typické pro první tři měsíce zmizí.
Některé ženy vnímají těhotenské problémy velmi intenzivně, jiné jen mírně nebo vůbec. Možná právě vy budete patřit k těm, které nevolnost a zvracení vůbec nepoznají. A může se stát, že vás budou trápit až do porodu. Schopnost vyrovnat se s nepříjemnými stavy, jež provázejí těhotenství, závisí podle odborníků hlavně na psychickém nastavení ženy, tedy i na tom, do jaké míry se těžkostmi zabývá a jak k nim přistupuje. Důležitou roli však sehrává celkový zdravotní stav budoucí maminky a připravenost jejího těla adaptovat se na změny.
Bolesti v podbřišku
V prvních týdnech těhotenství můžete vnímat také napětí a bolesti v podbřišku, případně rozptýlenou bolest břicha. Souvisí s přirozenými změnami dělohy, která se zvětšuje a prokrvuje. Běžně ji zpevňují vazy, jimiž se upíná k pánvi, slabinám a oblasti vnějších rodidel. Nyní se však tato vaziva uvolňují a roztahují, protože se přizpůsobují jejímu růstu. Dalším těhotenským příznakem je zvýšený výtok z pochvy. Způsobuje ho zesílení ochranného sekretu v krčku dělohy při tvorbě hlenové zátky. Trvá několik dní, měl by mít průzračnou nebo bělavou barvu a být bez zápachu.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Mohou bolesti v podbřišku signalizovat potrat?
Napětí a bolest v podbřišku, jakož i bolest břicha, sice patří k běžným těhotenským příznakům, pozorně je ale sledujte. Pokud jsou intenzivnější nebo se objevují v pravidelných intervalech, případně začnete-li krvácet, může být vaše podezření na hrozící potrat opodstatněné. Během těhotensví všeobecně platí: Při jakýchkoli nejasných nebo přetrvávajících symptomech okamžitě vyhledejte lékaře.