Skip to main content

Těhotenské týdny:

19. týden těhotenství (19. TT): Pokračuje vývoj mozku

Kolik měří a váží dítě v 19. týdnu těhotenství?

Děťátko měří asi 15 centimetrů – je tedy dlouhé asi jako banán. Váží kolem 200 gramů, což je hmotnost banánu. Tuto váhu můžete bez problémů nosit i nadále.

V 19. týdnu těhotenství se dítě v děloze může stále volně pohybovat. Mění polohy – jednou je hlavou nahoru, jednou dolů. Pohybuje ručičkama, kope nožičkama, zvedá hlavičku. Jeho neposednost má význam, právě takhle si trénuje svaly. Později se to změní, bude intenzivně růst a přibývat na váze a v děloze nebude mít tolik prostoru k pohybu.

Vývoj dítěte

Smyslové orgány jsou natolik vyvinuté, že drobeček již zřetelně reaguje na ticho a hluk. To je první fáze jeho adaptace na život mimo dělohu a na váš osobní rytmus. Již v tomto týdnu intenzivně vnímá hlasy a učí se je rozpoznávat. Maminka rychleji a snadněji uklidní novorozence, na kterého pravidelně mluví. Po narození dítě poznává a vnímá její hlas a vůni a cítí, že je v bezpečném a známém prostředí.

Malý človíček, který ve vás roste, už opravdu potřebuje cítit něhu. Reaguje na teplo ruky, kterou si položíte na břicho. Je to první intenzivní komunikace mezi ním a vámi. Tímto způsobem s ním může navázat kontakt i budoucí tatínek, sourozenec nebo dobrá kamarádka.

Vývoj mozku postupuje v 19. týdnu velkými skoky. V této době se vyvíjejí zejména ty části mozku, které jsou zodpovědné za smyslové vnímání, jako jsou chuť, čich, sluch, zrak a hmat.

Dítě si také stále procvičuje sací reflex a často si cucá palec. Tato schopnost zajistí dítěti příjem potravy po narození, ale také mu poslouží ke zklidnění, uvolnění a dodá mu pocit bezpečí.

Velký význam má také úchopový reflex. Dítě pohybuje prsty a svírá je v pěst. Dotkne se pupeční šňůry, uchopí ji a zatáhne za ni.

Jeho kůže už místy zesílila a není tak průsvitná. Stále má však velmi málo podkožního tuku.

Čekáte chlapečka? Zatímco u chlapců je šourek v 19. týdnu těhotenství jasně viditelný, varlata zůstávají skryta v břišní dutině. Teprve krátce před porodem sestoupí do šourku. Dítě mužského pohlaví produkuje testosteron již od 16. týdne těhotenství, což je důležité pro vývoj varlat.

Čekáte holčičku? V 19. týdnu těhotenství se ve vaječnících dítěte ženského pohlaví již stihlo vytvořit několik milionů pohlavních buněk – vajíček. Dozrávat budou postupně – od první ovulace a menstruace, tedy od fáze, kdy děvčátko dospěje a začne se měnit v ženu, až po celý její dospělý a sexuálně aktivní život zralé dámy. Každý měsíc opustí její vaječník jedno vajíčko připravené k oplodnění, které pochází ze zásoby vajíček vytvořených před jejím narozením.

Co se s vámi děje v 19. týdnu těhotenství?

Hmotnost dítěte pomalu, ale vytrvale roste. V současné době však stále tvoří jen malou část vašeho rostoucího těhotenského bříška. Zvětšující se děloha, placenta, tukové zásoby a plodová voda jsou primárně zodpovědné za váš přírůstek hmotnosti.

Pravděpodobně vás zajímá, jak se vaše tělo vypořádá s kilogramy navíc v měsících před porodem. Nebojte se, těhotenské hormony se postarají o to, aby vaše klouby byly měkčí a šlachy pružnější.

Chcete vědět, zda je váš přírůstek hmotnosti v doporučeném rozmezí? Zjistíte to pomocí těhotenské kalkulačky.

Můžete mít následující příznaky

Stejně jako v každém jiném období těhotenství si můžete v 19. týdnu všimnout příznaků, které jste doposud neměla. U každé těhotné ženy mohou být samozřejmě trochu jiné.

Vlčí hlad

Těhotenské hormony mohou váš žaludek pořádně rozhodit. Mnoho nastávajících maminek bojuje s návaly hladu, a to i v noci. Tímto způsobem si tělo zajistí živiny, které potřebuje k růstu dítěte.

Nestresujte se, ale dbejte na to, abyste jedla pouze výživné, na živiny bohaté potraviny a v malém množství.

Častější močení

Obtěžuje vás, že musíte stále častěji chodit na toaletu? Je to nepříjemný stav, ale v těhotenství je zcela přirozený. Zpočátku ho způsobují hormonální změny a zvýšené prokrvení orgánů, později rostoucí děloha, která vytlačuje ostatní orgány, zejména močový měchýř. Doporučený příjem tekutin však neomezujte. Jejich nedostatek může mít za následek dehydrataci a závratě stejně jako zahuštění moči a množení bakterií v ní. Vyhýbejte se pouze močopudným nápojům, jako jsou některé čaje a káva. Přizpůsobte pitný režim své denní rutině a zajistěte, aby se do močových cest nedostaly choroboplodné zárodky.

Těžké, bolavé a oteklé nohy

Nemusíte chodit celý den a dlouho stát, abyste cítila únavu a bolest nohou. Na vině je reflux – nedostatečný zpětný tok krve v žilách a lymfatickém systému. Srdce a cévy odvádějí obrovskou práci a nemohou se s tím vyrovnat ve všech situacích. Tento stav je nepříjemný zejména v létě, kdy oteklé nohy nejsou ničím neobvyklým.

Snažte se co nejčastěji dávat nohy do vyšší polohy. Krev se rychleji a snadněji vrátí do cév a lymfy, otok se výrazně zmírní. Žilní návrat můžete podpořit také pravidelnou žilní gymnastikou, chladivou koupelí nohou a večerní masáží nohou masážním olejem. Uvolníte se a budete lépe spát. 

Náš tip

Pokud nemáte křečové žíly, můžete si večer nohy lehce promasírovat chladivým krémem nebo gelem. Pak si je natáhněte. Během dne mohou pomoci zdravotní stahovací punčochy nebo ponožky. Mají smysl, i když nemáte žilní onemocnění. Podpůrné punčochy 1. kompresivní třídy si můžete koupit bez lékařského předpisu, pro 2. třídu potřebujete předpis od lékaře.

Metabolismus na plné obrátky

Během těhotenství pracuje váš metabolismus na plné obrátky – totéž platí pro rovnováhu elektrolytů. Ukládání vody v tkáni podmíněné produkcí hormonů stejně jako výměna plodové vody jsou pro tělo matky velmi náročné. Část plodové vody se vstřebává a vyměňuje v těle dítěte, ale konečný produkt se vrací do krevního oběhu matky. Její játra čistí krev dítěte včetně složek plodové vody. Krevní výměna a metabolismus tedy podléhají principu rotace. Množství plodové vody se přizpůsobuje růstu dítěte a během těhotenství se zvyšuje.

Chcete podpořit svůj metabolismus a činnost orgánů? Pijte hodně tekutin! Kromě obyčejné vody jsou vhodné minerální vody, šťávy s nízkým obsahem kyselin a těhotenské čaje.

Vyzkoušejte čajové směsi s organickými bylinami, které přirozeně podporují procesy během těhotenství.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Natáhněte si nohy, kdykoli a kdekoli můžete.
  • Pijte hodně tekutin, abyste podpořila metabolismus. Nejlepší je obyčejná voda a neslazené bylinné čaje. Vhodné jsou také minerální vody, ale vybírejte si pouze ty s nižším obsahem sodíku neboli soli. Minerály střídejte.
  • Dopřejte si pravidelnou masáž chodidel a nohou. Masáži se však vyhněte, pokud máte metličky a křečové žíly.
  • Pro posílení svalů používejte břišní pás.

Zeptejte se svého lékaře nebo porodní asistentky

 

Jaké cviky jsou vhodné pro posílení svalů a šlach?

Vyzkoušejte podpůrný břišní pás z elastanu. Dobře drží bříško a je oporou pro těžce zkoušená záda těhotné ženy. Zeptejte se své porodní asistentky, která cvičení jsou obzvláště užitečná a účinná v 19. týdnu těhotenství. Nezapomeňte cvičit svaly pánevního dna.

 

Jak se mám chránit při křečových žilách?

Pokud již trpíte křečovými žilami, máte k nim dědičné dispozice nebo se u vás v rodině vyskytují srdeční choroby, zeptejte se svého lékaře, zda má smysl nosit v těhotenství kompresní punčochy vyšší třídy, které zabraňují vzniku trombózy.

Tyto punčochy jsou velmi elastické a podporují návrat krve do kardiovaskulárního systému. Účinně působí proti vzniku křečových žil. Rozhodli jste se letět? V takovém případě byste se bez nich neměla vydávat na palubu.