Těhotenské týdny:
16. týden těhotenství (16.TT): Dítě reaguje na dotek
Kolik měří a váží dítě v 16. týdnu těhotenství?
V 16. týdnu těhotenství měří vyvíjející se lidská bytost 10,8 až 11,6 cm a váží 80 až 110 gramů. Jeho hmotnost a délka se mohou v následujícím období ještě více lišit od uvedených hodnot, protože závisí na genetických předpokladech zděděných po matce a otci při početí.
V 16. týdnu těhotenství je dítě velké asi jako granátové jablko. Už byste ho – samozřejmě obrazně – pohodlně mohla držet v rukou. Od této chvíle až do okamžiku, kdy spatří světlo světa, bude růst stále rychleji.
Dítě, které je bezpečně chráněno plodovou vodou, je velmi aktivní. V děloze má stále dostatek prostoru, může kopat, převalovat se, dělat kotrmelce, hýbat hlavou a všemi klouby bez omezení. Víte, že u něj nastala další významná anatomická změna? Má delší nohy než ruce! Stále se pohybuje, i když to zatím není cítit, protože plodová voda dobře tlumí jeho nadšenou aktivitu. V následujících týdnech budete jeho pohyby cítit stále zřetelněji a s jistotou je rozpoznáte.
Vývoj dítěte
Klouby a svaly dítěte by nyní měly být v anatomicky správné poloze. Vyvíjejí se žíly a cévy, zpevňují se kosti, imunitní systém si začíná vytvářet protilátky. Nervový systém funguje a vnímá podněty z okolí. Váš potomek ucítí, když si položíte ruku na bříško, a bude se k ní přibližovat. Vaše ruka představuje zdroj tepla, na které bude reagovat.
Drobeček si stále častěji cucá palec. Takto si opakovaně trénuje sací reflex, který bude mít po narození zásadní význam. Bude ho potřebovat pro příjem potravy – ať už mateřského mléka z prsu, nebo náhradní mléčné výživy a vody.
Dítě se také učí „dýchat“. Vdechuje a vydechuje malé množství plodové vody. Tato činnost, která se projevuje pravidelnými pohyby hrudníku, podporuje růst a vývoj plic. Trénuje také škytavku. Spolkne trochu plodové vody a vytlačí ji bránicí ven z těla. To není samoúčelné, cílem je koordinace dýchacího systému. Tento důležitý reflex mu později pomůže chránit plíce před náhodným vdechnutím cizího tělesa – vody, mléka nebo prachu. Jistě jste už slyšeli o „hltavém papání miminek“. Škytání je v tomto případě první pomocí. Dítě si také procvičuje mimické svaly a mrkací reflex, i když má oči stále zavřené.
Všechny tyto fascinující jevy lze rozpoznat na ultrazvukové obrazovce. Vidět palec v ústech a drobné trhavé pohyby tělíčka při škytání je pro budoucí rodiče velmi emotivní zážitek. Na vlastní oči vidí, co dokáže človíček, který sotva dorostl do délky vašeho chytrého telefonu nebo oblíbené müsli tyčinky. Později také ucítíte a uvidíte škytání miminka na svém bříšku, které se bude v pravidelných intervalech hýbat.
Ultrazvuková vyšetření
Pokud se nejedná o rizikové těhotenství, zdravotní pojišťovny obvykle hradí tři ultrazvuková – jinými slovy sonografická – vyšetření. První vyšetření provádí lékař obvykle kolem 11. až 14. týdne těhotenství. Zaměří se na potvrzení těhotenství a vyloučení mimoděložního těhotenství. Zkoumá činnost srdíčka a případné podezření na Downův syndrom. Mnoho lékařů provádí vaginální vyšetření kolem 6. až 8. týdne před tímto vyšetřením. Druhé ultrazvukové vyšetření podstoupíte mezi 18. až 20. týdnem. Gynekolog zkontroluje vývoj a růst dítěte, množství plodové vody a potvrdí nebo upraví termín porodu. Dokáže již diagnostikovat některé vývojové abnormality a vrozené vady. V tomto období se dozvíte pohlaví svého potomka. Na třetí vyšetření půjdete kolem 30. týdne. Lékař znovu zkontroluje polohu a vývoj dítěte, sleduje jeho vitalitu a případné odchylky a vady, které dosud nebyly vidět. Pokud bude považovat za nutné další ultrazvukové vyšetření, bude vás o tom informovat. Chcete požádat o vyšetření navíc? Je to možné, ale většinou za to zaplatíte z vlastní kapsy.
Můžete si také nechat udělat 3D nebo 4D ultrazvuk s fotografií a záznamem „z jeho nejranějšího dětství“ jako vzpomínku pro vás i miminko – za to také zaplatíte. Pro přesnější diagnostiku se však používá také 3D ultrazvuk, který je přesnější než běžný. Díky němu může lékař včas odhalit nebo vyloučit vývojové nesrovnalosti nebo vrozené vývojové vady. Nemějte obavy, že je něco špatně, když vás o to požádá – v mnoha případech jde jen o preventivní opatření.
Nepřehánějte to s ultrazvukovými vyšetřeními, ve většině případů stačí opravdu jen tři. Obecně se doporučuje vystavovat nenarozené dítě ultrazvukovým vlnám co nejméně a jen v nezbytně nutné míře.
Co se s vámi děje v 16. týdnu těhotenství?
Na ručičce váhy si všimnete, že jste opět trochu přibrala. Přírůstek hmotnosti v každém dalším měsíci je v pořádku a je třeba s ním počítat. Stále však platí – nejezte za dva, ale jezte dvakrát zdravěji.
Přesto jste na tom v prostředních měsících těhotenství s pohybem velmi dobře. Po konzultaci s gynekologem můžete i cestovat.
V 16. týdnu těhotenství je ještě povoleno téměř vše, záleží na vaší osobní pohodě a fyzickém stavu. Můžete se těšit na dovolenou doma i v zahraničí, horské túry, přiměřené sportovní aktivity a plavání.
V prostředních měsících těhotenství můžete cestovat také letadlem. Měla byste se vyhnout extrémním sportům, zejména pokud jste se jim před těhotenstvím pravidelně nevěnovala. Pokud cestujete autem, ujistěte se, že máte správně zapnutý bezpečnostní pás a že vám nevede přímo přes břicho. Horní část bezpečnostního pásu by měla vést šikmo přes tělo od kotevního bodu, procházet mezi prsy a nad bříškem. Spodní část pásu musí sahat co nejníže pod břicho, přes stydkou kost. Pás nesmí nikdy vést přímo přes břicho a nesmí sklouznout z ramene. Pokud dodržíte tato opatření, bude vaše dítě v autě dobře chráněno.
Jste řidička? Dbejte na to, abyste měla co největší odstup mezi bříškem a volantem. Neexistuje žádný pevný limit, jak dlouho můžete řídit, záleží na vašem zdravotním stavu a průběhu těhotenství. Otok nohou, nevolnost, zvracení, kolísání tlaku jsou rizikové při řízení již v prvních měsících těhotenství. Při delších cestách byste měla mít kompresní podkolenky nebo punčochy, abyste zabránila otokům nohou.
Můžete mít následující příznaky
Čas od času pocítíte mírné napětí v podbřišku, které se projevuje růstem dělohy. Když se předkloníte, jasně ucítíte její horní bod. Přibližně od 18. do 20. týdne vám gynekolog mimo jiné změří velikost děložního fundu, tj. vzdálenost od horního okraje stydké kosti k vrcholu dělohy, a zaznamená ji do vaší těhotenské knížky. Sleduje se tak růst dítěte v daném týdnu a samozřejmě i případné odchylky od normy. Výška fundu se vypočítává dvěma metodami. První je složitější a vychází z referenčních bodů, které označují stydkou sponu, pupek a výběžek na hrudní kosti spojující žebra. Uvádí se v prstech. Novější a přehlednější metodou je měření v centimetrech, k čemuž se obvykle používá standardní krejčovský metr. Děložní dno v 16. týdnu těhotenství je dva prsty nad stydkou kostí.
Bolesti zad
Nyní už můžete cítit bolest i v dolní části páteře. Příčinou jsou podpůrné vazy, které se nacházejí na obou stranách dělohy a jsou upevněny v pánvi. Natahují se spolu s extrémně rychle rostoucí dělohou. Časem tyto bolesti ustoupí, protože vazy se postupně přizpůsobí zvětšené děloze.
Svědění kůže na břiše, prsou a stehnech
Svědí vás kůže na nejvíce namáhaných částech těla, tj. na břiše, prsou nebo stehnech? Může za to její napínání během těhotenství. Svědění můžete zmírnit pravidelnou jemnou masáží, kvalitním olejem nebo tělovým mlékem.
Napětí v prsech
Prsa se stále zvětšují, takže jsou citlivá, napjatá a bolestivá. Jsou také těžší a stále častěji v nich prosvítají žíly. Není třeba se obávat, je to přirozený jev. Prsa se tak připravují na tvorbu mateřského mléka po porodu. Možná si všimnete, že pár kapek vám z nich čas od času už i vyteče. Jedná se o první mléko, kolostrum, které obsahuje mimo jiné mléčnou bílkovinu. Díky ní bude kůže na prsou jemnější a bude vás méně svědit.
Těhotenské bříško roste
Mizí vám pas a pod oblečením je jasně vidět zakulacené bříško. Kalhoty a sukně jsou stále těsnější. Při nákupu nových kousků v tomto období dává mnoho žen přednost pružným a elastickým s nastavitelným pasem, ale ještě ne výrazně těhotenským – to proto, aby je mohly používat i po porodu, v době návratu na původní váhu. Postupně však i tyto modely přestanou stačit, a tak je na čase zamyslet se nad funkčním, nikoliv přehnaným těhotenským šatníkem. Nejde jen o kalhoty a sukně, ale také o halenky, topy a trička. Vyberte si volnější, protože hodně místa v nich zaberou vaše rostoucí prsa.
Změny na pokožce a vlasech
Vaše vlasy mohou ztmavnout a na kůži obličeje a těla se mohou objevit tmavší pigmentové skvrny. Mateřská znaménka a pihy se také zvýrazní, zejména po pobytu na slunci. Pigmentace kůže souvisí s hormonálními změnami a po porodu zmizí.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Mohu cestovat autem a letadlem?
Pokud plánujete v příštích měsících vycestovat, informujte svého lékaře o místě pobytu a poraďte se s ním, jak předejít případným rizikům spojeným s vaším stavem. Plánujete cestovat letecky? Zjistěte, zda po vás letecká společnost bude chtít potvrzení o způsobilosti k letu. Měl by vám ho vystavit váš ošetřující gynekolog.
Mám doma kočku. Je to pro mě a dítě nebezpečné?
Platí zde desítky let staré pravidlo zvýšené opatrnosti. Měla byste omezit kontakt se všemi domácími zvířaty. To neznamená, že váš pes nebo morče nemusí jít během těhotenství „z domu“, jen je zbytečně nehlaďte. Velkým rizikem je však kontakt s kočkou, a dokonce i s koťátkem, které může být nositelem parazita Toxoplasma gondii. Bohužel se lze nakazit i prací na zahradě, hrou se starším dítětem na nezabezpečeném pískovišti, kontaminovanými odpadky, špatně omytým ovocem a zeleninou nebo konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa.
Toxoplazmóza je nebezpečná infekce zejména pro nenarozené dítě. Mnoho žen, které plánují otěhotnět a žijí v domácnosti se zvířaty nebo mají zahradu a jsou v pravidelném kontaktu se zemí, si před početím nechá vyšetřit antitoxoplazmové protilátky. Je to moudrý krok. Toxoplazmóza způsobuje vážné poškození plodu. Infekce v prvním trimestru je příčinou úmrtí plodu nebo závažných vrozených vad – s poškozením mozku a očí. Ve 2. trimestru může ještě způsobit hydrocefalus – nahromadění tekutiny v lebce s nebezpečným tlakem a následky pro vyvíjející se mozkové tkáně a oči. Ve 3. trimestru může být příčinou opožděného fyzického a duševního vývoje dítěte.
Screeningové krevní testy se běžně provádějí ve 12., 24. a 36. týdnu těhotenství. Léčba závisí na tom, ve kterém trimestru se nastávající matka nakazí.