Skip to main content

Těhotenské týdny:

10. týden těhotenství (10. TT): Děťátko si cumlá paleček

Kolik měří a váží děťátko v 10. týdnu těhotenství?

Miminko má na délku v 10. týdnu těhotenství 2,8 až 3,1 centimetru, tedy přibližně tolik jako bobulka hroznového vína. Váží 4,5 až 5,0 gramu – ještě stále je lehké jako pírko. 

Vývoj dítěte

Při ultrazvukovém vyšetření rozpoznáte na obrazovce človíčka, který má už úplně vyvinuté vnější tělesné rysy. Hlavička je sice v poměru k tělu stále mnohem větší, ale děťátko ji už zvedá. Napřimuje páteř. Čím dál intenzivněji se hýbe, i když tyto pohyby jsou ještě nekoordinované a vy je stále necítíte. 

Na konci paží se vytvořila zápěstí a nyní se vyvíjejí články prstů. Do konce tohoto těhotenského týdne se už úplně ztratí kůže mezi prsty na rukách i nohách a palec se oddělí od ukazováku. Dítě se snaží sevřít prsty v pěst a brzy s nimi začne hýbat. 

Trénink prstů má velký význam pro budoucí život dítěte mimo dělohu. Brzy se objeví přirozený instinkt – sací reflex. Drobeček se na něj připravuje cumláním palečku, většinou na pravé ruce.

Údery srdíčka jsou tak silné, že se dají zachytit i pomocí prenatálního monitoru srdečního tepu. Když čekáte dvojčata, lékař uslyší bít dvě srdíčka.

V tomto stadiu už klesá riziko vrozených vývojových vad a deformací způsobených vnějšími vlivy. Ty se nejčastěji vyskytují před 10. týdnem těhotenství. Snižuje se i nebezpečí spontánního potratu, i když to neznamená, že jste úplně „za vodou“. Všeobecně platí, že kritické období překonáte až po skončení 12. týdne těhotenství. To už bude riziko potratu minimální.

V 10. týdnu těhotenství jsou vytvořené všechny důležité vnitřní orgány. Pokračuje vývoj mozku a nervových drah, které se zjemňují, aby mozek mohl přijímat podněty. Důležitým stimulem pro dítě je sluch. V 10. týdnu těhotenství se formuje vnější struktura ucha, tzv. vnější ucho. Ušní boltec se skládá z chrupavkovité tkáně a funguje jako trychtýř pro akustické vlny. Tvoří se tady různé tóny, které se přenášejí dále do mozku. 

Vyvinuly se všechny důležité orgány – vaše děťátko už není embryo, ale fétus – tedy plod.

Co se s vámi děje v 10. týdnu těhotenství?

V 10. týdnu těhotenství jste už určitě klidnější a uvolněnější, protože šance na zdárné donošení děťátka výrazně stoupá. 

Pravděpodobně už nepociťujete nevolnost ani jiné nepříjemné těhotenské příznaky, například napětí nebo tlak v podbřišku. 

Vaše radost z těhotenství roste každým dnem. Možná jste ještě někdy náladová a rozruší vás věci, které by vás předtím nerozhodily. Jeden den si vůbec nedovede představit, že budete matkou, druhý den překypujete dobrou náladou a štěstím. Jste akčnější a tvořivější, děláte konkrétní plány a v duchu už zařizujete dětský pokojíček. 

V průběhu následujících týdnů se začnete jemně zakulacovat. Přibírání je přirozené, ale dávno neplatí, že v těhotenství můžete jíst za dva. Se sebekontrolou to nepřehánějte, ale ručičky na váze si nepřestaňte všímat. Do konce těhotenství byste měla přibrat přibližně 13 kilogramů, ale většinu z nich až ve 2. a 3. trimestru. Každý kilogram navíc znamená možné zdravotní komplikace – ať už během těhotenství, nebo i při porodu nebo těsně po něm. Pro vývoj vašeho dítěte i pro vaše zdraví a fyzickou i psychickou pohodu je nejdůležitější zdravá a vyvážená strava.

Alkohol v těhotenství

Alkohol je během těhotenství tabu. Jako budoucí matka byste měla vědět, že děťátku může ublížit i sklenička „na zdraví“. Netýká se to jen tvrdých lihovin, ale také piva a vína, i když mají nižší obsah alkoholu. 

Miminko se vyvíjí nepřetržitě – každou sekundu, minutu a hodinu. Alkohol jeho buňky poškozuje nebo přímo ničí. Dospělí mají úplně vyvinuté orgány a mozek, proto ho tolerují lépe. Pro človíčka ve vašem bříšku je to jed, vůči kterému je absolutně bezbranný. 

Vývoj dítěte probíhá obzvlášť intenzivně hlavně v prvních týdnech těhotenství. V tomto období se vyvíjejí systémy, které bude potřebovat na přežití mimo dělohu – na celý život. Když se vývoj kostry, svalů, mozku nebo dalších orgánů naruší, hrozí vrozené vývojové anomálie. 

Od chvíle, kdy se dozvíte, že čekáte dítě, byste měla alkohol úplně vynechat. Když dítě plánujete nebo uvažujete o umělém oplodnění, vzdejte se alkoholu raději už před početím. 

Vyhýbejte se i některým nealkoholickým nápojům. Například tonikové nápoje nejsou během těhotenství vhodné vzhledem k vysokému obsahu chininu. Energetické drinky a kolové nápoje obsahují kofein, který může vyvolávat závislost, a také kyselinu fosforečnou, jež snižuje hustotu kostí. Většina z nich navíc obsahuje příliš mnoho cukru nebo umělých sladidel. Jsou to prázdné kalorie, které přispívají k obezitě a cukrovce 2. typu.

V baru nebo restauraci máte na výběr z množství chutných nealkoholických nápojů, které obsahují výlučně čerstvé ovoce, ovocné džusy a neperlivou vodu. Vyzkoušejte například drink se zázvorem, citronem a meduňkou, jenž prospívá tělu i psychice. 

Jestli trpíte trávicími problémy nebo pálením žáhy, které se týkají většiny těhotných žen, pomůže vám fenyklový čaj.

Náš tip

Kola je sice tabu, ale v malé dávce vám pomůže při trávicích problémech či nevolnosti. Rozhodně ji však nepijte na potlačení žízně jako každodenní běžný nápoj.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Podívejte se do šatníku, jestli máte volnější oblečení, které byste mohla nosit. 
  • Začněte si pravidelně masírovat pokožku na břiše, stehnech a zadku, tedy v oblastech, které jsou v těhotenství obzvlášť namáhané. 
  • Začněte s partnerem vybírat pro svého potomka jméno. Někdy je to hračka a máte v tom oba absolutně jasno, jindy to dá budoucím rodičům pořádně zabrat. Jestli se neumíte rozhodnout intuitivně, pomozte si seznamem jmen, u kterých je i význam. Určitě však berte v úvahu i příjmení, které bude dítě nosit. 
  • Jestli nejste sezdaní, měli byste uvažovat o úředním uznání otcovství. Je to právní ochrana pro vaše dítě.

 

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Jak se mám starat o suchou nebo citlivou pokožku? 

Měla jste už před otěhotněním citlivou nebo suchou pokožku? Její stav se teď může zhoršit. Pojicí tkáň se v těhotenství výrazně namáhá a oslabuje. Vybrat si můžete z různých produktů určených pro péči o pokožku v těhotenství.

Jestli máte vážnější problémy s pokožkou, obraťte se na kožního lékaře, který vám poradí, jak ji ošetřovat, a určitě se o tom zmiňte při nejbližší návštěvě těhotenské poradny.