Kyselina listová, vitamín B9, štěpená kyselina listová, folát, folacin v těhotenství
Kyselina listová, vitamín B9 rozpustný ve vodě, je nejdůležitější vitamín pro nastávající maminky. Lidé si často myslí, že všechny formy vitamínu B9 – tedy kyselina listová, folát, folacin, štěpená kyselina listová, mají pro organismus stejné prospěšné účinky. Není tomu tak: kyselina listová je označení pro syntetickou formu vitamínu B9, která se běžně používá v doplňcích stravy nebo v kojenecké výživě (v přípravcích také jako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby byla jako vitamín pro organismus prospěšná, musí ji tělo v několika krocích nejprve složitě přeměnit na aktivní - štěpenou formu (odborně folát, aktivní folát či také bioaktivní folát).
Kyselina listová je zásadní pro nastávající maminky; těhotné ženy potřebují výrazně více tohoto vitamínu. Povíme vám vše, co potřebujete vědět o kyselině listové v těhotenství.
Co je to kyselina listová a naštěpená kyselina listová?
Proč je kyselina listová důležitá nejen během těhotenství, ale i v prvních letech vývoje miminka?
Nedostatek kyseliny listové
Kyselina listová a plánování těhotenství/před otěhotněním
Kyselina listová a kojení
Potraviny s obsahem kyseliny listové
Doplňky stravy s obsahem kyseliny listové v těhotenství
Nejdůležitější otázky ohledně kyseliny listové
Co je to kyselina listová?
Kyselina listová (neboli acidum folicum), lidově „listovka“, je jedním z vitamínů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. Poznáte ji také pod označením B9. Vyskytuje se v rostlinné i živočišné stravě. Odborně se kyselině listové říká folát. Název pro kyselinu listovou - folát - je odvozený z latinského slova „folium“ (list). Kyselina listová byla totiž poprvé získána z listů špenátu.
Co je to štěpená kyselina listová?
Kyselina listová se v trávicím traktu štěpí, tedy metabolicky přeměňuje, v několika krocích, na pro organismus aktivní účinnou formu (tzv. aktivní folát). Teprve tato forma – tedy naštěpená kyselina listová - má pro organismus prospěšné účinky. Štěpená kyselina listová (aktivní folát) je v těle naprosto nezbytná. Podporuje správný růst buněk i jejich dělení a podílí se na krvetvorbě. Je klíčová pro růst a vývoj vašeho nenarozeného miminka.
Množství kyseliny listové, které vaše tělo během gravidity potřebuje, obvykle nepokryje ani ten nejvzorovější jídelníček. Navíc vitamín B9 je velmi citlivý na světlo, tepelnou úpravu nebo kyselé prostředí. Proto lékaři doporučují příjem doplňků stravy s kyselinou listovou. Většina doplňků stravy obsahuje kyselinu listovou v syntetické neaktivní formě, kterou musí organismus vstřebat a složitě přeměnit na aktivní - naštěpenou kyselinu listovou. Některé přípravky ale obsahují kyselinu listovou už v této aktivní naštěpené formě – pro organismus tak má prospěšné účinky ihned: je okamžitě využitelná a dostupná pro každého.
Konzultujte výběr vhodného doplňku stravy s kyselinou listovou s lékařem nebo lékárníkem.
Proč je kyselina listová tak důležitá během těhotenství, ale i v prvních letech vývoje miminka?
Aby byla kyselina listová pro organismus prospěšná, musí ji lidské tělo v několika krocích složitě přeměnit na aktivní naštěpenou formu (tzv. aktivní či také bioaktivní folát). Štěpená kyselina listová je jedním z nejdůležitějších vitamínů v těhotenství ale i v prvních letech vývoje miminka. Její hlavní funkce jsou:
- Podílí se na růstu a dělení buněk v těle. Zajišťuje tedy správný vývoj vašeho dítěte.
- Je důležitá pro vývoj mozku
- Je klíčová pro krvetvorbu vašeho dítěte.
Nedostatek kyseliny listové
Nedostatek kyseliny listové brání normálnímu růstu buněk a tvorbě nových krevních buněk, červených krvinek. To jsou významné vývojové procesy u každého člověka.
V těhotenství je však kyselina listová ještě důležitější, protože ji potřebujete dodávat nejen svému tělu, ale i vašemu miminku.
Nedostatek kyseliny listové může způsobit:
- anémii matky
- vrozenou vadu, která postihuje páteř dítěte (spina bifida)
- vrozené vady postihující mozek dítěte
- další možné funkční vrozené vady, které se stále zkoumají (např. předčasný porod, nízká porodní hmotnost, vady močové soustavy, rozštěp rtu a patra, srdeční vady)
Včasné zjištění nedostatku kyseliny listové
Pro prevenci nedostatku kyseliny listové v těhotenství je vhodné zvýšit doporučený příjem kyseliny listové co nejdříve po otěhotnění. Ideální je, pokud kyselinu listovou začnete užívat ještě před samotným otěhotněním, v době, kdy miminko teprve plánujete.
Projevy nedostatku kyseliny listové u dospělého:
- únava
- podrážděnost a/nebo deprese
- bledá pleť
- závratě
- dechová nedostatečnost
V závažných případech i:
- zarudlý a bolavý jazyk
- zhoršení chuti
- průjem a úbytek tělesné hmotnosti
Léčba nedostatku kyseliny listové
V případě podezření na nedostatek kyseliny listové je prvním krokem provedení krevního testu. Příznaky jsou podobné jako v případě nedostatku vitamínu B12. Krevním testem se stanoví, zda se skutečně jedná o nedostatek kyseliny listové. Pokud test nedostatek vitamínu B9 potvrdí, váš doktor vám předepíše doplňky s kyselinou listovou.
Během těhotenství by však každá žena měla kyselinu listovou přijímat v doplňku stravy. Proto ji lékaři obvykle předepíší již při první prohlídce. Někteří lidé (odhaduje se, že až polovina žen1) však nemají enzymatické vybavení na to, aby se přeměňovalo dostatečné množství kyseliny listové na aktivní štěpenou kyselinu listovou. A tudíž mají kyseliny listové nedostatek, přestože doplňky stravy poctivě užívají.
Jak jste na tom vy? Plošné testování se u lékaře neprovádí. Pokud si nejste jistá, poraďte se s lékařem rovnou o vhodném kvalitním přípravku s kyselinou listovou v již naštěpené formě. Tu v těle není potřeba složitě přeměňovat - je tedy ihned využitelná a účinná, prospěšný účinek poskytuje každému. 1 Voldánová, J. (2015, červen 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Převzato z Dvojka listopad 4, 2021
Kyselina listová a plánování těhotenství/před otěhotněním
Plánujete v nejbližší době otěhotnět? Pak byste měla začít užívat kyselinu listovou ještě před početím. A to ideálně co možná nejdříve po vysazení antikoncepce.
Kyselinu listovou byste měla začít užívat nejlépe alespoň jeden měsíc před početím. Chcete-li zjistit, kdy je vaše šance otěhotnět nejvyšší, použijte naši praktickou kalkulačku plodnosti.
Říká se, že žena pravděpodobněji otěhotní, pokud bude užívat kyselinu listovou. To se však ještě vědecky neprokázalo. Kyselina listová má ale příznivý účinek na hormony, které mohou otěhotnění podpořit.
Proč je kyselina listová důležitá i během kojení?
Mateřské mléko obsahuje kromě jiných živin i kyselinu listovou, převládající zastoupení má právě štěpená kyselina listová (odborně methyltetrahydrofolát). To znamená, že kojením poskytujete svému miminku aktivní naštěpenou kyselinu listovou. Vaše miminko tak nemusí kyselinu listovou metabolicky měnit, štěpená kyselina listová (aktivní/bioaktivní folát) má v mateřském mléku prospěšný účinek ihned, využije ji každé miminko. Podílí se na zdravém růstu miminka, protože v rychle se vyvíjejícím a rostoucím organismu podporuje zejména:
- správné dělení a růst buněk
- krvetvorbu
- rozvoj mozku a nervových buněk
Mnoho lékařů doporučuje užívat kyselinu listovou i v době kojení. Zejména po porodu a v době kojení je zdravá strava důležitá, abyste získala zpět sílu a zvládla svou novou roli „mateřství“.
Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, který na základě vašich specifických potřeb, znalosti zdravotního stavu a po provedení důkladného vyšetření zváží, zda je nutné užívat doplňky stravy a případně jaké.
Které potraviny obsahují kyselinu listovou?
Kyselina listová, jak napovídá samotný název (odborně folát, folium = lístek), je obsažena zejména v listové zelenině. Jejím bohatým zdrojem je ale i brokolice, rajčata, brambory, vejce, maso či celozrnné výrobky. Kyselina listová je ale velmi citlivá na tepelný ohřev, světlo nebo kyselé prostředí. Její dostatečný příjem během těhotenství pouze ze stravy tak může být velmi náročný.
Kyselina listová v těhotenství – co byste si měla zapamatovat
Abyste předešla nedostatku kyseliny listové, měla byste během těhotenství konzumovat stravu bohatou na tento vitamín. Výše uvedené potraviny tento požadavek splňují. Denně byste měla také užívat kyselinu listovou ve formě doplňku, který vám může předepsat váš lékař.
V době těhotenství se doporučuje denně přijímat 550 mikrogramů ekvivalentu folátu. Pro výpočet vašeho denního příjmu kyseliny listové platí, že 0,5 mikrogramů kyseliny listové v doplňku stravy odpovídá 1 mikrogramu obsaženému v potravinách (přepočítávací faktor tzv. ekvivalent folátu).
Až 400 mikrogramů je ideální přijímat jako doplněk stravy. Pro vaši jistotu si můžete vybrat přípravky s kyselinou listovou v naštěpené formě. 150 mikrogramů je pak ideální získat ze stravy. Takto si zajistíte dobře vyvážený mix.
Doporučujeme, abyste se poradila se svým gynekologem, zda musíte doplňovat kyselinu listovou po celou dobu těhotenství.
Německá společnost pro výživu (DGE) obecně doporučuje tento denní příjem:
Věk | Množství odpovídající denní dávce ekvivalentu folátu v mcg |
0 až 4 měsíce | 60 mikrogramů |
4 až 12 měsíců | 80 mikrogramů |
1 až 4 roky | 120 mikrogramů |
4 až 7 let | 140 mikrogramů |
7 až 10 let | 180 mikrogramů |
10 až 13 let | 240 mikrogramů |
od 13 roků | 300 mikrogramů |
Těhotné ženy | 550 mikrogramů |
Kojící ženy | 450 mikrogramů |