Jak vybírat kosmetiku v těhotenství?
Víte, kterým složkám kosmetiky byste se měla v těhotenství vyhnout? Je něco, co by neměla obsahovat? Vaší pokožce – a miminku ve vašem bříšku – prospívají produkty bez zbytečné chemie. Pokud jsou navíc bio, víte, že jsou také vyrobeny s cílem chránit planetu.
V těhotenství, během šestinedělí a ještě dlouho poté se tělo vyrovnává s mnoha změnami. Pleť není výjimkou. Na pokožce se podepisují především hormonální výkyvy a kilogramy, které přibývají před porodem a ubývají po porodu. Svůj vliv na ní zanechává také strava, prostředí, ve kterém žijete, a specifika vašeho životního stylu. Důležitá je samozřejmě i genetika, péče o pleť a výběr kosmetiky. Také se potýkáte s otázkou, jak si vybrat krémy, šampony, make-up a vše ostatní, co bylo donedávna přirozenou součástí každého vašeho dne? Poradíme vám.
Hledejte srozumitelné vysvětlení
„Absolutně neprůstřelné" studie o tom, které kosmetické výrobky a laboratorní prvky v nich obsažené jsou bezpečné pro matku a její vyvíjející se dítě, prakticky neexistují. Kosmetika uváděná na trh EU musí být bezpečná, a pokud obsahuje látky, které jsou v těhotenství nevhodné, musí na to být spotřebitelka upozorněna. Přestože kvalitní kosmetika přichází na trh až po důkladném výzkumu, neměla by být automaticky spojována s obdobím těhotenství. Která těhotná žena by byla ochotna souhlasit s testováním, jež by mohlo dítě i jen teoreticky ohrozit? A právě proto je tak důležité věnovat zvýšenou pozornost všem produktům, které používáte k ošetření a zkrášlování.
Neznamená to, že musíte vyhodit všechny své oblíbené pleťové a tělové produkty a make-up z poličky v koupelně. Naopak – pečlivě si prostudujte složení každého z nich. Odborníci se shodují, že čím méně složek na etiketě najdete, tím lépe. Nejlepší je, když v ingrediencích najdete názvy, kterým rozumíte – bambucké máslo, mandlový olej, rakytníkový extrakt... Nebo si můžete vyhledat odborné názvy – helianthus annuus oil, slunečnicový olej. Je mimochodem cenným antioxidantem a pro své protizánětlivé a regenerační účinky je standardní složkou mycích krémů pro děti a také odličovacích mlék pro ženy. Náhoda? Vůbec ne – pokožka matek a dětí si často žádá totéž.
Dodržujte také doporučení, abyste všechny výrobky po uplynutí doby použitelnosti bez milosti vyhodila. Stále si nejste jistá svým oblíbeným přípravkem? Poraďte se o tom se svým lékařem nebo lékárníkem, nespoléhejte se jen na informace z internetu a diskusních fór.
Nejlepší je minimum chemie
Pokud jste již před otěhotněním byla alergická na některé látky v kosmetických přípravcích, vyhněte se jim i během „jiného stavu“. Můžete však být alergická i na pleťové krémy, tělová mléka, šampony nebo odličovací přípravky, které jste dříve bez problémů používala a byla s nimi naprosto spokojená. Odložte je.
Chemické látky v kosmetických přípravcích mohou škodit i dítěti ve vašem bříšku. Procházejí kůží a vstřebávají se do krevního oběhu. Před zakoupením nebo použitím kosmetického přípravku si nezapomeňte zkontrolovat jeho složení. Můžete bezpečně používat produkty určené pro jemnou a citlivou dětskou pokožku a kvalitní biokosmetiku bez mikroplastů.
Jistě jste se už setkala s rozporuplnými názory na kosmetické přípravky, které jsou kombinovány s tzv. bioaktivními látkami. Mnohé z nich jsou oblíbené zejména u žen, protože mají omlazující nebo rozjasňující účinky, působí proti akné, dodávají vlasům svěží barvu, mají příjemnou konzistenci nebo hezky voní. Zdravé dítě však nestojí za „oběť“ nevědomosti. Do kosmetiky se přidává obrovské množství bioaktivních látek a zdaleka ne všechny obsahují škodlivý potenciál. Vyplatí se přesně vědět, zda a které z nich jsou ve vašem oblíbeném výrobku a jaké mohou mít účinky.
Pro snadnější orientaci přinášíme souhrn bioaktivních látek, kterým je lepší rozsvítit během těhotenství červenou značku STOP:
- Krémy proti vráskám s obsahem vitamínu A, tj. retinoidu. Tyto látky jsou nejúčinnějšími složkami omlazující kosmetiky a používají se také při léčbě akné. V těhotenství a během kojení na ně zapomeňte. Vitamin A musí být v lidském těle v rovnováze. Nadbytek u matky může způsobit závažné vývojové vady plodu. Nahraďte je přírodní alternativou, například bezpečným a účinným šípkovým olejem. Pro jistotu se vyhněte i volně prodejným retinolovým sérům proti stárnutí. Řešením může být bakuchiol, rostlinná alternativa retinolu. Nemá sice tak viditelný účinek, ale je bezpečný.
- Přípravky na léčbu akné a zánětů kůže s benzoylperoxidem ve vyšší koncentraci. Pokud během léčby akné otěhotníte, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře a poraďte se s ním o způsobu podávání léčby. Pokud jste tento typ bioaktivní léčby užívala, převede vás na léčbu, která dítěti neublíží v rychlých fázích vývoje a růstu, které ho čekají.
- Krémy, pleťové vody a mléka, séra i přípravky na chemický peeling s kyselinou salicylovou ve vyšší koncentraci. Přestože volně prodejné přípravky obsahují nízké dávky kyseliny salicylové, jejich kombinace může být riziková. Pokud trváte na peelingu, volte mechanické čisticí prostředky na přírodní bázi.
- Přípravky na bělení a rozjasnění pokožky a proti pigmentovým skvrnám s obsahem hydrochinonu. Alternativou jsou přípravky na rostlinné bázi, domácí masky a peelingy.
- Antiperspiranty s chloridem hlinitým. Je čas přejít na přípravky, které neobsahují hliník. Přestože jsou molekuly solí hliníku poměrně velké a je nepravděpodobné, že by se snadno dostaly do krevního oběhu a tím i k vyvíjejícímu se dítěti, platí i pro ně, že chybí dostatečný výzkum a je na místě velká opatrnost. Totéž platí pro období příjmu živin z mateřského mléka. Je také velmi důležité zajistit, aby ústa dítěte nepřišla během kojení neúmyslně do kontaktu s antiperspirantem.
- Krémy na odstraňování chloupků s kyselinou tioglykolovou. Určitě se dokážete smířit s tím, že se nějakou dobu budete zbavovat nežádoucího ochlupení jen holením.
- Laky na nehty, umělé nehty, odlakovače, umělé řasy, řasenky a žehličky na vlasy s formaldehydem. Diskuse o riziku se v tomto případě točí kolem možnosti prostupu formaldehydu vrstvami kůže, které jsou nejblíže místu aplikace těchto výrobků. Rizikové mohou být například gelové manikúry. Pokud se nedokážete vzdát umělých nehtů, hledejte laky na nehty s označením „3 free" nebo „5 free".
- Barvy na vlasy, prostředky na narovnání vlasů a trvalé ondulace obsahující jiné chemické látky než formaldehyd. Rizikové mohou být zejména v prvním trimestru. Během těhotenství a kojení se stav vašich vlasů může výrazně změnit. Vypadají bohatší a zdravější, nebo naopak sušší, krepaté, vybledlé. Vydržte bez jejich chemického ošetření, stojí to za to pro zdraví budoucího dítěte. Je to dobré pro zdraví vašich vlasů i pro zdraví dítěte, vsaďte raději na jemné dětské šampony a doma vyrobené přírodní vlasové masky. Některým maminkám se naopak vlasy začnou velmi mastit. Receptem je častější mytí. Pokud nemusíte, nefénujte si vlasy a neupravujte je žehličkou ani kulmou. Pokud se bez barvení vlasů neobejdete, vyzkoušejte přírodní hennu nebo se poraďte s kadeřníkem.
- Rtěnky, make-up, tvářenky, bronzery a oční stíny používejte v těhotenství, šestinedělí a během kojení s rozvahou, přečtěte si jejich složení a rozhodně je nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Přestože v Evropě platí přísné předpisy, v některých byly nalezeny těžké kovy. Mohou také obsahovat bisfenoly, z nichž některé prokazatelně vstupují do hormonálního systému.
- Přírodní kosmetika je dobrá, ale nemusí vyhovovat každé těhotné ženě. Pozor na vysoce koncentrované éterické oleje, zejména tea tree a rozmarýn, ale také výtažky z pelyňku, rozmarýnu, šalvěje nebo levandule. Jsou spojeny zejména se zvýšenou dráždivostí centrálního nervového systému a svalů. Opatrná byste měla být i při kojení – možná to nevíte, ale například šalvěj může brzdit tvorbu mateřského mléka.
Odložte na později estetické zákroky
Hydratační kúry a produkty mohou mít zelenou i v těhotenství. Odložte na později botulotoxin a výplně obličeje, například kyselinou hyaluronovou, mikrodermabrazi, laserovou epilaci a další typy kosmetických ošetření.
„Stopka" platí i pro plastickou chirurgii. Liposukce, zdvihnutí a zvětšení prsou pomocí implantátů – všechny zákroky, o kterých my ženy po porodu rády povídáme a přísaháme, že je jednoho dne podstoupíme a budeme opět fit – potřebují svůj čas. Hormonální změny trvají několik měsíců po porodu a jsou velmi individuální. Proto se také doporučuje počkat alespoň pět nebo šest měsíců od ukončení kojení, a pokud nekojíte, tak alespoň rok po porodu.
Příliš velká oběť?
Zdá se vám, že omezení v oblasti krásy a kosmetiky je najednou příliš mnoho? Také vás zajímá, jak to zvládaly naše matky a babičky? Těhotenství není nemoc, ale několik úprav životního stylu obvykle vyžaduje od každé nastávající maminky. Všimla jste si, že pokud jde o standardní péči o pleť, stále více žen již sahá během těhotenství po výrobcích určených pro miminka?
Jsou testované a obsahují minimum chemie. Kristina si takhle oblíbila krém proti striím s přírodním mandlovým olejem. Při pravidelných masážích rostoucího bříška jí vždy zůstával na rukou a přenášela si ho také na obličej. A pak zjistila, jak moc jí pomáhá na suchou a napjatou pokožku na obličeji a rukou. Užitečná je také biokosmetika.
Chemické látky v kosmetických přípravcích mohou ohrozit vývoj dítěte, zejména během prvních tří měsíců těhotenství. Pokud si nejste jistá kosmetickým přípravkem, který používáte, určitě se o něm poraďte s odborníkem, lékařem nebo lékárníkem, případně jej dočasně přestaňte používat.