10 faktorů, které nejvíce ovlivňují kvalitu a stav pokožky v těhotenství
Možná patříte mezi maminky, jejichž pleť se během těhotenství rozjasní a vyhladí. A možná vás potrápí pigmentové skvrny, citlivější pleť nebo akné. Když prý čekáte chlapečka, budete hezčí, a pokud čekáte holčičku, přivlastní si něco z vaší krásy. To je ovšem jen mýtus. Co skutečně ovlivňuje pokožku v těhotenství?
1. Hormonální změny
Ženský organismus je během těhotenství zmítán bouří hormonů. Na kůži se projevuje především hyperpigmentací. Jedná se o hormony, které stimulují zvýšenou produkci melaninu, tj. tmavého pigmentu. Pihy a mateřská znaménka se zvýrazní, prsní bradavky a dvorce ztmavnou. Postupně se vytvoří linea negra, tmavá linie, která se táhne od pupku směrem dolů. Na obličeji, rukou a těle se mohou objevit hnědé skvrny, které se nazývají melasma.
Nejúčinnější ochranou proti skvrnám je omezit pobyt na přímém slunci a používat přípravky s UV filtrem. Jejich výběr konzultujte s lékárníkem nebo lékařem. Vhodné množství SPF závisí také na vašem fototypu. Nebojte se, hyperpigmentace obvykle zmizí po šestinedělí. Pokud vám na kůži přece jen zůstanou některé skvrny, může vám pomoci ošetření intenzivním pulzním světlem, laserem nebo chemickým peelingem. Buďte však trpělivá, zásahy by měly počkat dostatečně dlouhou dobu od porodu i od ukončení kojení.
V těhotenství dochází také k výraznějšímu zarudnutí obličeje, které může být způsobeno popraskanými cévkami. Tvoří se rovněž drobné žilky nebo křečové žíly na nohách. Proto co nejčastěji nohy odlehčujte, masírujte je speciálními krémy a noste kompresní zdravotní punčochy. To také pomůže proti otokům kotníků. Mohou se vám více lámat nehty, padat vlasy a budete se více potit. Správná péče a správné produkty vám pomohou i s těmito problémy.
Největší hormonální výkyvy pravděpodobně zažijete během prvního trimestru, tedy první tři měsíce po početí. Tehdy také uvidíte a pocítíte největší změny na své pleti. Vydržte, všechny tyto nepříjemné příznaky by se měly v poporodním období upravit.
2. Přibývající kila
Určitě se těšíte na těhotenské bříško. Dítě, které ve vás roste, nepotřebuje, abyste jedla za dva. Čísla na váze si hlídejte především ve druhém a třetím trimestru – při kontrole hmotnosti vám pomůže těhotenská kalkulačka. Měla byste přibrat asi 11 až 15 kilogramů, ale váhový přírůstek je individuální. Pokud kila rychle přibývají, kůže nemusí být schopna nápor zvládnout. Popraská. Strie se mohou vytvořit tam, kde se nejvíce zatěžuje, na břiše, prsou, stehnech a hýždích. Tyto červené trhlinky jsou postrachem každé těhotné ženy – časem sice zmizí, ale nezmizí nadobro. Vezměte je v úvahu a ošetřujte své bříško kvalitním krémem proti striím již od začátku těhotenství. Vhodné jsou také masážní oleje na bázi vysoce kvalitního mandlového oleje, který podporuje pružnost a obnovu pokožky.
Strie však trápí i ženy, které během těhotenství přibraly jen minimálně. Pokud je měla vaše matka, je dost pravděpodobné, že se jim nevyhnete ani vy. Genetika je neúprosná. Pravidelná hydratace a masáže pokožky mohou jejich tvorbu zmírnit. Později je lze do určité míry korigovat laserem nebo radiofrekvencí.
3. Genetika
Stav vaší pleti je do značné míry ovlivněn zděděnými geny. Určují typ vaší pleti. Je normální, suchá, mastná, nebo smíšená? Má tendenci červenat, je tenká jako papír nebo přecitlivělá? Kvalita vaší pokožky určuje průběh vašeho biologického stárnutí. Kůže začíná stárnout již v pětadvaceti letech, ale tento přirozený proces lze zpomalit a do určité míry zmírnit. Proto byste během těhotenství neměla zapomínat na pravidelnou péči o pleť, citlivě vybírat vhodné přípravky pro péči o pleť a kosmetiku a vyhýbat se kosmetice s nevhodným složením. Vyzkoušejte například šetrnou kosmetiku pro miminka a těhotné ženy.
4. Celkový zdravotní stav
Pokud vás v dospívání trápilo akné, může se vrátit. Zvýšená tvorba kožního mazu se vyskytuje zejména na bradě a tvářích. Tento problém řešte se svým lékařem – ten nejlépe ví, jaké farmaceutické přípravky vám má předepsat, aby neohrozily vývoj dítěte ve vašem bříšku.
Mnoho žen má během těhotenství a kojení citlivou pokožku. Mohou vás překvapit kontaktní alergie, ekzémy, zarudnutí na obličeji nebo na těle, s nimiž jste dříve neměla problém. Hledejte spouštěč a snažte se mu vyhnout. Mohlo by se jednat o nevhodnou pleťovou nebo tělovou kosmetiku. V takovém případě sáhněte po přípravcích pro citlivou nebo dětskou pokožku a pokožku těhotných žen, které jsou přísně testovány a bez zbytečné chemie. Neobsahují minerální oleje, konzervační látky, syntetická barviva, parfémy ani alkohol.
Zvýšená hladina těhotenských hormonů může nejen nadměrně stimulovat činnost mazových žláz, ale naopak je i zpomalovat. Důsledkem je suchá pokožka. Pocit suchosti je často doprovázen nepříjemným svěděním, zejména v pozdějších fázích těhotenství. Ačkoli je kůže pružná, v těhotenství se nadměrně napíná – zejména na břiše, stehnech, hýždích a prsou.
Pokud trpíte suchou pokožkou, nepoužívejte běžné mýdlo, ale sprchové gely a krémy s hydratačními složkami. Přírodní oleje, jako jsou kokosový, šípkový nebo mandlový. Zvýšenou pozornost věnujte nejen obličeji, ale také kůži na rostoucím břiše a prsou. Pokožku si potírejte, kdykoli máte pocit suchosti, a to i několikrát denně, zejména po sprchování nebo koupání.
Na vzhled kůže mají vliv i onemocnění jiných tělesných orgánů a systémů, například cukrovka, poruchy jater, sklerodermie, vitiligo nebo onemocnění štítné žlázy.
5. Výživa
Ani v těhotenství vám pokožka nepoděkuje za tučná jídla, rychlé občerstvení, polotovary a sladkosti. Pokud si ji chcete udržet napjatou, čistou a zářivou, dbejte na zdravou a vyváženou stravu.
Na talíři by měly hrát prim potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, vitaminů C, B, A, kyseliny listové, železa, vápníku a balastních látek (např. žluté, oranžové a bobulovité ovoce a žlutá, oranžová a zelená listová zelenina), potraviny s esenciálními mastnými kyselinami (ryby), ořechy a semena. Správná výživa podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce, které jí dodávají pevnost a pružnost. Minimálně na devět měsíců zapomeňte na diety.
Myslete na pravidelný pitný režim. Denně byste měla vypít 1,5 až 2 litry neslazených tekutin. Ideální je obyčejná voda, minerální voda s nízkým obsahem sodíku a vyšším obsahem hořčíku a vápníku. Ovocné a zeleninové šťávy jsou v pořádku, pokud vás po nich nepálí žáha a připravujete si je doma. Zelenému čaji, černému čaji a některým bylinným čajům byste se měla prozatím vyhnout. Totéž platí pro kávu a alkohol. Léky na předpis a volně prodejné léky užívejte pouze po poradě s lékařem nebo lékárníkem.
6. Celkový životní styl
Pleti vydatně prospívá dostatek spánku, během kterého se regeneruje celý organismus. Ve vyšších fázích těhotenství můžete mít problémy se spánkem. Jednak kvůli hormonálním změnám, kterými vaše tělo prochází, a jednak kvůli rostoucímu bříšku a aktivitám miminka, které vyžadují pozornost, když je vzhůru. Využijte každou chvíli k odpočinku. Trvalý nedostatek spánku se také znatelně projevuje na pokožce – je matná, tenčí, snadněji se podráždí, ochabuje a vytváří se na ní předčasné vrásky.
Bezproblémové těhotenství není nemoc – nezanedbávejte pohyb a sport. Skákání, vzdušná akrobacie nebo pole dance samozřejmě v tuto chvíli nepřipadají v úvahu. Vybírejte si fyzicky méně náročné aktivity, které neohrozí dítě ani vás. Ideální je rychlá chůze, plavání, těhotenská jóga a další cvičení pro těhotné. Pravidelné procházky v přírodě vám také dodají energii a kyslík.
Kouření, a to i pasivní, je naprosté tabu. I když to není snadné, snažte se vyhnout dlouhodobému stresu v práci nebo v osobním životě. Pracujte na pozitivním životním postoji a duševní rovnováze.
7. Sluneční záření
Zdravá pokožka obsahuje antioxidanty, které neutralizují volné radikály. Tyto agresivní molekuly se tvoří při pobytu na slunci. Spouštějí procesy, které oslabují ochranné mechanismy kůže a urychlují její stárnutí. Jedinou ochranou před volnými radikály z ultrafialového spektra slunečních paprsků je neopalovat se a používat krémy, oleje nebo spreje s UV filtrem.
Pleť je v těhotenství vlivem hormonů ještě citlivější a náchylnější k dehydrataci a vzniku pigmentových skvrn. Proto používejte denní krémy s UV filtry na obličej a v létě nanášejte vhodné opalovací krémy na odhalené části těla. Tyto výrobky chrání nejen pokožku, ale i vyvíjející se dítě. Vybírejte si opalovací krémy s minerálními filtry. Působí pouze na povrchu pokožky a na rozdíl od chemických filtrů se do ní nevstřebávají.
V těhotenství se neopalujte a návštěvy solária si z diáře zcela vyškrtněte. Nezapomínejte, že pálící slunce vás může najít i za sklem, například v autě. Řidiče často překvapí, že levá strana obličeje a levá ruka jsou více opálené. Neschovávejte se před oblohou ani pobytem na vzduchu, ale vystavujte se slunečním paprskům pouze brzy dopoledne nebo pozdě odpoledne. V horkých dnech nezapomeňte nosit klobouk nebo kšiltovku a sluneční brýle. Lehké a vzdušné oblečení je dobrou pojistkou – pokud je vyrobeno z chladivých přírodních materiálů, volné kalhoty a tuniky s dlouhými rukávy mohou být v létě velmi příjemné.
8. Životní prostředí
Kromě ultrafialového záření mají na kůži vliv také znečištěné ovzduší, kontaminovaná půda a změna klimatu. Pokožka obličeje a těla je denně vystavena znečišťujícím látkám z průmyslových provozů, výfukových plynů automobilů a letadel, zemědělské produkce, ale i ozónu. Jemný prach se ve městech stává stále větším problémem. Obsahuje chemické částice sazí, výfukových plynů, uhelného prachu, ale také plísně, pyl a další alergeny.
Bariérová vrstva kůže se oslabuje, což se projevuje nedostatkem vlhkosti, pronikáním škodlivých mikroorganismů do jejích hlubších vrstev, poškozením kolagenových a elastinových vláken. Pokožka předčasně ztrácí pružnost a elasticitu, dříve se objevují vrásky, ve větší míře se tvoří pigmentové skvrny. Svou roli hrají také chemické látky v textiliích, pracích prášcích a obalech.
Environmentální faktory můžete ovlivnit jen částečně. Například tím, že použijete biokosmetiku, která je šetrná k životnímu prostředí a podporuje udržitelnost. Vyrábí se ze surovin vypěstovaných na půdě bez chemických a syntetických postřiků. Tyto kosmetické produkty procházejí přísnou kontrolou kvality a neobsahují zbytečnou chemii.
Stav kůže mohou ovlivnit také povětrnostní podmínky, jako jsou horko, vítr nebo chlad, a pobyt v klimatizovaných nebo přetopených prostorách.
9. Péče o pokožku
Některým ženám těhotenství dělá velmi dobře, jiným se pleť zhoršuje. Nejčastějšími problémy jsou citlivá a suchá pleť, nebo naopak pleť se sklonem k akné. V tomto období potřebuje vaše pleť hydrataci a výživu více než kdy jindy, proto ji hýčkejte a ošetřujte.
Zvykla jste si v ranním spěchu jen rychle umýt obličej a osušit ho často i hrubším ručníkem. Zkuste se k němu od nynějška chovat jako ke svému budoucímu dítěti. Osušte ho pouze jemným poklepáním a s citem naneste přípravky ve směru lymfatických uzlin.
Pleť obličeje, krku a dekoltu hýčkejte pravidelným čištěním, které by mělo mít dvě části – aplikaci vhodného denního a nočního krému a masáž. K čištění obličeje a mytí rukou používejte jemné emulze, případně zvlhčovací ubrousky určené pro dětskou pokožku. Samozřejmostí je pravidelné nanášení tělových mlék po sprchování nebo koupání. Nezapomínejte na pravidelnou, ale šetrnou péči o ruce, nohy, vlasy a nehty.
V těhotenství je bezpečnější se sprchovat než koupat. Pokud se nechcete vzdát koupání, napusťte si do vany jen mírně teplou vodu. Horko může podpořit děložní stahy. Přidejte si do vody jemný přípravek do koupele určený dětem i jejich maminkám.
Chodila jste před otěhotněním na procedury do kosmetického salonu? Nemusíte se jich vzdávat. Domluvte se s kosmetičkou na používání produktů s minimálním obsahem chemie.
10. Kosmetika
Byla jste před otěhotněním alergická na nějaké složky kosmetických výrobků? Vyhněte se jim i nyní. Alergicky však můžete reagovat i na pleťové krémy, tělová mléka, šampony, make-up nebo parfémy, které jste ještě nedávno používala bez problémů. To platí i pro přírodní kosmetiku. Svou pleť můžete ošetřovat bez obav, např. biokosmetikou určenou dětem a těhotným.
Pro jistotu nepoužívejte kosmetické přípravky kombinované s bioaktivními látkami. Přidávají se například do oblíbených omlazujících krémů, sér proti vráskám, přípravků na akné, bělení a rozjasňování pleti, odstraňování chloupků, na barvení vlasů, do vlasových parfémů a odlakovačů na nehty, ale i do dekorativní kosmetiky, jako jsou některá líčidla, bronzery, řasenky. Víc se dozvíte v článku Jak vybírat kosmetiku v těhotenství.
Budoucí maminky si v těhotenství dávají velký pozor na jídelníček i léky. Někdy si však neuvědomujeme, že škodlivé látky se do těla dítěte dostávají také prostřednictvím kosmetiky. Neexistují žádné renomované výzkumy o tom, které výrobky a složky v nich obsažené jsou bezpečné pro matku a dítě v bříšku, proto věnujte zvýšenou pozornost i všemu, co jste dosud používala. Moderní maminky hodně čtou a hodně toho vědí, takže když si zkontrolujete složení svých oblíbených produktů, možná s radostí zjistíte, že kosmetické drobnosti, které nosíte v kabelce, můžete směle používat dál.