Jak se připravit na porod
Porod je nejnapínavější část vašeho těhotenství, využijte proto ty dlouhé měsíce, kdy je děťátko ještě uvnitř, a zjistěte si co nejvíce informací. Začněte našimi předporodními tipy a seznamte se s nejčastějšími otázkami, které nám kladou maminky v souvislosti s předporodní přípravou.
Alternativní porod
Strach z porodu, bolesti a komplikací při porodu mohou mít prvorodičky, stejně jako ženy, které už rodily. Mírné obavy jsou přirozené, přesto se strachem nenechte ovládnout. Právě strach spouští v těle chemické reakce, které by porod mohly ztížit. Komplikace mohou nastat, občas je potřeba provést císařský řez, nastřihnout hráz pro snazší průchod hlavičky nebo se vypořádat s větším krvácením či šokem. Komplikace se ale při porodu vyskytují méně často, než byste si myslela.
Nástřih hráze – je potřeba?
Nástřih hráze je kontroverzní téma. Na jedné straně se provádí, aby hlavička dítěte snáz prošla, urychlil se porod a předešlo se natržení hráze. V opozici pak stojí argumenty, že při porodu ve správné poloze (doporučuje se na bobku, v leže na boku a nebo do vody) a když tlačíte v souladu s tělem, natržení nehrozí. Každopádně by vám lékař neměl hráz nastřihnout bez vašeho svolení.
Svaly pánevního dna posilujte před i po porodu
Ke snazšímu porodu vám pomůže dobrá kondice a schopnost uvolnit se. Zkuste jógu, cvičení na míčích, masáže bříška a masáž hráze. Ta by měla zvýšit její pružnost, takže bude odolnější proti natržení. Posilovat svaly pánevního dna můžete pomůckami, jako je Aniball, která připravuje porodní cesty na příchod dítěte a pomáhá regenerovat svaly po porodu. O použití pomůcek se ale nejprve poraďte se svým lékařem.
Vyzkoušejte všechno, co vám dodá dobrou náladu a uleví vám od neklidu. Právě vnitřní klid je totiž cesta s hladkému porodu.