Dítě ve 12. měsíci
Čas letí, od narození vašeho potomka uplynul téměř rok. Z bezbranného novorozence se stalo energické batole. Je velmi živé a pohyblivé, projevuje humor a možná vás již potěšilo svými prvními nejistými krůčky a jednoduchými slůvky. Malý človíček se toho za první rok svého života tolik naučil! Přečtěte si vše důležité o 12. měsíci svého miminka.
Jak se dítě vyvíjí?
První narozeniny se blíží! Hned po porodu máte za sebou šest nesmírně náročných týdnů s novorozencem, po nichž následovaly vzrušující měsíce se stále akčnějším kojencem. Po roce se z vašeho dítěte „oficiálně“ stává batole, které pravděpodobně:
- řekne první slova,
- postaví se, posadí se ze stoje a sedne si bez držení a udělá první samostatné kroky,
- zdokonaluje chůzi po různých površích,
- někdy i přes nízkou překážku a s vaší pomocí chodí po schodech,
- s jistotou uchopí nějaký předmět a každou rukou provede jiný pohyb,
- projevuje živý zájem o ostatní děti.
Tělesný vývoj dítěte
Jemná tvářička dítěte se za 12 měsíců výrazně změnila. Porovnejte fotografie z prvních týdnů po narození a z období kolem půl roku s těmi nejnovějšími. Změny se nedají přehlédnout!
Milníky
Hmotnost | Hmotnost se od narození ztrojnásobila; dítě nyní váží přibližně 8900 až 9600 gramů. |
Růst | Na výšku měří 74 až 84 centimetrů, obvod hlavy je přibližně 43 až 49 centimetrů. |
Řeč | Neustále obohacuje svou slovní zásobu a už dokáže samostatně opakovat velmi jednoduché melodie |
Motorická zručnost | Dítě dokáže bezpečně stát (udrží se ve stoji a mírně se naklání do stran); dokáže se vrátit ze stoje do sedu bez opory; pokračuje ve vývoji klešťového úchopu (uchopí předmět velikosti hrášku). |
Většina dětí dosáhne do 12. měsíce trojnásobku své porodní hmotnosti. Některým dětem chybí do „normy“ pár gramů, jiné už tuto hranici překročily.
Emocionální a motorický vývoj dítěte
Kolem prvních narozenin je dítě schopno bezpečně sedět, zvednout se ze sedu do stoje a opět si sednout na zadeček chráněný plenou. Vývoj je samozřejmě individuální, neřídí se striktně tabulkami.
Stání bez opory obvykle ještě není stoprocentní, vyžaduje neustálé zdokonalování smyslu pro rovnováhu. Drobek se musí nejprve naučit správně padat na zem a znovu vstávat. Během „tréninku“ může být neúnavný, nebo dokonce bázlivý, s pláčem na krajíčku. Některá miminka dokážou v den svých 1. narozenin udělat několik kroků, přičemž se přidržují nábytku nebo vašich rukou, jiná mohou dokonce chodit bez pomoci.
Neúnavný průzkumník si v prvním roce života osvojil také jemnou motoriku. Postupné zdokonalování klešťového úchopu mu umožňuje vzít palcem a ukazováčkem kukuřičné zrnko nebo hrášek z talíře a vložit ho do úst. Pokud jsou rodiče neopatrní, mohou v jeho ústech skončit drobky z podlahy, granule z kočičí misky nebo jeho vlastní špinavé prstíky. Pokud se nejedná o nebezpečné předměty, například drobné mušličky z dovolené, víme, že si tímto zkoumáním zároveň buduje imunitu.
Dítě v tomto věku uchopí hračku do obou rukou, přenese ji z jedné ruky do druhé a uchopí ji ze všech stran. Jednou rukou je schopno držet předmět nebo se přidržovat nábytku a druhou vykonávat zcela jinou činnost, například pít z hrnku s uchem nebo se natahovat pro hračku na poličce. To však neznamená, že „orální fáze“ poznávání je u konce. Poté, co malý človíček prozkoumá nový, zajímavý předmět svýma očima a ručičkama, touží ho ještě chvíli testovat v ústech.
Výchova hrou
Děti ve věku 12 měsíců milují pohybové hry, při nichž si procvičují nově nabyté dovednosti stání a chůze.
Už jste vyzkoušeli hru na honěnou? „Pronásledujte“ dítě na všech čtyřech kolem stolu, podél skříní, křížem krážem po dětském pokoji. Vydávejte zvuky, které napodobují mručení medvěda, vytí psa nebo mňoukání kočky. Drobek miluje akci, zejména tu, při níž před vámi může „utéct“ a schovat se za kus nábytku. Směje se a zároveň se bojí. Rozhodně ho budete bavit!
Zkoušela jste už koupit dětskou obrázkovou knihu s označením 1+? Obrázkové knihy pro tuto věkovou skupinu již obsahují delší říkanky a texty. Písničky mají více slok a dítě si s nimi zpívá a tleská aktivněji než dříve.
Je čas na hádanky. Schovejte do žínky na koupání menší hračku a vyzvěte své děťátko, aby si žínku osahalo a pokusilo se uhodnout, co je uvnitř. Nebo hračku schovejte tak, aby ji vidělo, a po chvíli se ho zeptejte, kde je. Tímto způsobem trénujete jeho schopnost zapamatovat si i předměty, které nevidí. Kromě paměti tak trénuje i svou jemnou motoriku a všechny smysly.
Kreativitu a základy grafomotoriky hojně podpoříte kreslením a malováním. I když u ročního dítěte jde spíše o čmárání, jeho první pokusy jsou důležitým krokem v psychomotorickém vývoji. Malý človíček zanechává svou „uměleckou“ stopu v omalovánkách, na tabuli, ale také na stěnách, nábytku, koberci. Podporujte jeho kreativitu, ale zároveň se ji snažte udržet v mezích, které vám vyhovují. Mnohým rodičům nevadí, když malý umělec maluje na zeď. Pokud však bydlíte v podnájmu, nemusí to být ta správná cesta. Existuje mnoho dalších možností, jak podpořit kreslení, malování a později i nácvik psaní:
- Omalovánky, skicáky: Kupte dítěti silné pastelky, speciální vysouvací voskovky, křídy nebo prstové barvy. Malý si vybere, co mu nejlépe vyhovuje.
- Kreslení ve vaně a malování vodovkami: V prvním případě může dítě při koupeli malovat omyvatelnými pastelkami na dlaždice. Jsou netoxické a snadno se smývají. Ne každý rodič je však ochoten tento umělecký koníček tolerovat. K malování vodovkami potřebujete vodové barvičky, stačí štětec a několik kapek vody.
- Oboustranná tabule: Pro malé obytné prostory je vhodná otočná tabule, která nezabere mnoho místa, protože ji lze složit. Jednu stranu tvoří klasická černá tabule s křídou, druhou bílá magnetická podložka, na niž lze kreslit speciálními, snadno smazatelnými fixy, nebo na ni lze umístit písmena či obrázky na magnet.
- Nástěnná tabule: Pokud máte více místa, zkuste nástěnku. Obvykle se jedná o kombinaci černé křídové a bílé magnetické tabule. Nejlepší je umístit ji do kuchyně nebo jiné místnosti, kde se batole nejčastěji zdržuje. Obzvláště si ji oblíbí rodiče více dětí – nejmladší dítě může čmárat na spodní část tabule, starší dítě může psát a kreslit do prostřední části a vy můžete do horní části napsat nebo nalepit rodičovské vzkazy starším dětem nebo nakreslit svému malému krásný obrázek.
- Kreslení na zeď: Patříte k velmi tolerantním rodičům, kteří dovolují svému dítěti kreslit na jednu, více, nebo dokonce na všechny stěny v bytě? Je lepší malému umělci vyčlenit jednu konkrétní stěnu, nejlépe v jeho pokoji, a nabídnout mu netoxické prstové barvy, které lze snadno očistit vodou a mýdlem. Je však třeba počítat s tím, že váš poklad může jednoho dne bez vašeho vědomí použít místo omyvatelných barev obyčejné barvy a malování stěn je pak poměrně nákladná záležitost.
Dítě si také zlepšuje jemnou motoriku modelováním z plastelíny. Mnoho maminek však tvrdí, že vhodnější je základní těsto z bílé mouky, vody a soli, které se malý učí válet a formovat do různých tvarů. Lze ho lépe odstraňovat z různých povrchů než plastelínu.
Malý průzkumník si rozvíjí kognitivní schopnosti a různé dovednosti napodobováním maminky, tatínka a dalších dospělých při různých činnostech. Chce si uvařit kávu? Zacházet se lžičkou? Nebo raději opravovat rozbité věci v bytě jako tatínek? Dobrou inspirací je dětská kuchyňka nebo dílna. Dejte si však pozor, protože i když prcek rád napodobuje činnost dospělých, nejraději je dělá sám. Protože vaření na opravdovém sporáku ho láká víc než na dětském, riziko nehody je od této chvíle vždy vysoké.
Výživa dítěte
Roční dítě chce dělat všechno jako vy, ale při jídle mu to ještě moc nejde. Manipulace s příborem vyžaduje mistrné motorické dovednosti, které si děti osvojují až ve 2. nebo 3. roce života. Do té doby jedí tak, jak bylo lidstvo zvyklé po tisíciletí – rukama.
Vaše dítě však již umí docela dobře držet lžíci, nabírat rýžovou nebo bramborovou kaši a přenášet sousta do úst. Rozdíl v temperamentu a náladách se projevuje i v tom, že některé děti se snaží jíst samy, zatímco jiné se stále rády nechávají krmit.
Během dne by dítě mělo pít vodu nebo neslazený čaj. Nejlepší je nabídnout mu nápoj v uzavřeném hrnečku s brčkem nebo náústkem, v otevřeném nerozbitném hrnečku nebo ve speciálním hrnečku, z něhož se tekutina nemůže vylít.
Stručně řečeno: Jídlo je zážitek pro smysly. Zpočátku si dítě se lžičkou jen hraje, později se ji snaží cíleně vkládat do úst, což samozřejmě způsobuje malé nehody. Způsobům stolování se učí každodenním pozorováním dospělých při jídle.
Kojení a náhradní mléčná výživa
Po 1. roce života se pro batolata doporučuje přibližně 300 ml/g mléka (nebo 500 ml mléčných výrobků) denně.
Pokud chcete dále kojit, pokračujte podle potřeby. Pokud dítě krmíte z láhve nebo mu nabízíte mléčnou kaši, věnujte pozornost množství ostatních mléčných výrobků. Je důležité, aby součástí jeho jídelníčku byla vyvážená a pestrá strava.
Příkrmy
Jídelníček se začíná podobat stravě dospělých. Měl by obsahovat ovoce, zeleninu, maso, chléb a pečivo, rýži, těstoviny, brambory a mléčné výrobky. Roční člen rodiny je často živým a krásným impulzem, jak upravit jídelníček celé rodiny. Protože rád ochutnává a jí to, co jedí ostatní u stolu, mnozí rodiče zpětně uvádějí, že díky němu jsou mnohem kritičtější k vlastním stravovacím návykům. Nadále jsou: opatrní se solí, žádné uzeniny nebo exotická jídla. A možná má vaše dcerka nebo synek své vlastní chutě a raději by si dali obyčejné ovocné pyré nebo obilnou kaši.
Většina batolat má ráda pečivo a chléb. Některá dávají přednost suchému krajíci chleba nebo kousku rohlíku, jiná naopak snědí pouze máslo nebo pomazánku, kterou je namazán. Je dobré mít na paměti, že běžné pečivo může obsahovat více soli, než je zdrávo. Ideálním pečivem pro roční dítě je proto žitný nebo pšeničnožitný chléb z domácích pekáren. Ne však úplně čerstvý, aby zbytečně nenadýmal bříško, a rozhodně bez různých zrníček uvnitř i na povrchu. Pokud dítěti chléb nechutná, zkuste z něj vykrojit hvězdičku nebo srdíčko pomocí formičky na pečení nebo ho nakrájejte na hranolky, na které dejte trochu másla, sýrové pomazánky nebo domácího džemu s vysokým podílem ovoce a minimem přidaného cukru. Alternativou jsou těstoviny a ovesné nebo krupicové kaše.
Ve 13. měsíci, tj. bezprostředně po 1. narozeninách, začíná období batolete, které rodičům přináší zcela nové výzvy a úžasné okamžiky – i co se týče příkrmů.
Návštěva pediatra
Pokud jste s dítětem nestihla navštívit pediatra v 11. měsíci, učiňte tak nyní. Na 9. preventivní prohlídce pediatr vyšetří fyzický a psychomotorický vývoj vašeho potomka:
- Hodnotí celoroční vývoj hmotnosti, výšky, obvodu hlavy a dalších údajů.
- Vyšetří orgány i moč.
- Zkontroluje uši a oči.
- U chlapců prohmatá varlata, aby vyloučil nesestouplá varlata.
- Posoudí jemnou a hrubou motoriku, chůzi a vývoj řeči.
- Zkontroluje stav zoubků.
- Poradí ohledně kojení a odstavování a ohledně zavádění příkrmů a pevné stravy do jídelníčku.
Pokud to zdravotní stav vašeho dítěte dovoluje, měla byste ho nechat v 11. nebo 12. měsíci očkovat poslední, tedy 3. dávkou hexavakcíny (záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida B a hemofilové invazivní onemocnění) a 3. dávkou vakcíny proti pneumokokovým invazivním onemocněním.
Další povinné očkování podle platného očkovacího kalendáře čeká drobka mezi 15. a 18. měsícem. Jedná se o základní dávku třísložkové vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, přeočkování se provádí v 11 letech věku. Termíny očkování naplánujte po konzultaci s pediatrem.
Spánek dítěte
Kolem prvních narozenin si někteří rodiče všimnou, že dítě spí neklidněji, častěji se budí a v noci zůstává déle vzhůru. Částečně je to způsobeno mírně změněnou potřebou spánku, částečně vzrušujícími změnami v každodenním životě malého človíčka. Stavění se na nohy, první krůčky, rozšiřující se slovní zásoba a mnoho malých i velkých dobrodružství – všechny vzruchy a zážitky, které zažívá během dne, zpracovává jeho mozek během nočního spánku. A přitom potřebuje blízkost mámy a táty.
Dítě ve 12. měsíci stále potřebuje 1 až 3,5 hodiny spánku během dne – obvykle se jedná o jeden delší interval spánku. Noční spánek by měl trvat 10 až 13,5 hodiny.
Odborníci doporučují společné spaní s rodiči alespoň do 1 roku věku dítěte jako prevenci syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). To znamená, že dítě spí v těsné blízkosti rodičů. Musí však jít o společnou postel? Spaní v jedné posteli s rodiči je stálým a často diskutovaným tématem. Mnoho neklidných kojenců je uprostřed noci nevyspalými rodiči přesunuto z postýlky do postele, aby si alespoň na pár hodin odpočinuli. Odborníci oficiálně potvrzují, že nejbezpečnějším místem pro spánek ročního dítěte je jeho vlastní postýlka v ložnici rodičů.
Protože je však realita pestřejší, přinášíme vám jejich tipy, jak společně spát co nejbezpečněji. V posteli s rodiči by dítě mělo být pouze v případě, že:
- oba rodiče jsou nekuřáci a matka byla nekuřačka i během těhotenství,
- ani jeden z nich nezneužívá návykové látky a před spaním nepožil alkohol,
- dítě se narodilo předčasně (po 37. týdnu těhotenství), váží více než 2500 g a je zvyklé spát na zádech,
- oba rodiče vědí, že dítě je s nimi v posteli, a souhlasí s tím,
- z hlediska konstrukce nemá lůžko žádné prostory, do nichž by se dítě mohlo vmáčknout, uvěznit nebo zranit,
- postel má kvalitní tvrdou matraci a nejsou v ní žádné přebytečné polštáře ani přikrývky – dítě potřebuje pouze spací pytel,
- jsou přijata opatření proti pádu dítěte z postele, například funkční zábrany,
- spaní s rodiči je podle studií bezpečnější pro kojené děti.
Pokud je pro vás spaní ve stejné posteli nepohodlné a narušuje váš spánek, pocítí to i vaše dítě. V takovém případě udělejte vše pro to, aby spalo celou noc ve své postýlce, ale prozatím je ideální, když zůstane blízko vás. Pro děti, které mohou spát celou noc, je dokonce vhodnější spát mimo manželskou postel.
Nezapomeňte, že rošt s matrací na spaní již patří na nejnižší úroveň. Dítě v tomto věku se může v postýlce postavit, takže horní příčka ohrádky musí být kvůli bezpečnosti nastavena co nejvýše.
Některé postýlky mají odnímatelnou bočnici nebo odnímatelné přepážky, aby dítě mohlo samo vylézt. Zvuk bosých nožiček dítěte, které po probuzení cupká do postele rodičů, je nezapomenutelný. Pozor: Pokud již spí ve své vlastní postýlce v jiné místnosti, nechte v noci dveře do ložnice rodičů a do pokoje dítěte otevřené! Zavřené dveře by ještě neměly oddělovat dítě od rodičů. Zcela samostatné spaní představuje pouze další krok k samostatnosti dítěte. Roční dítě ještě velmi potřebuje ujištění, že jste mu stále nablízku.
První narozeniny
Blíží se 1. narozeniny! Chcete je oslavit s rodinou a přáteli? Naplánujte si čas oslavy nebo oslav, včetně výzdoby, napečených dobrot a dárků.
Plánujete setkání v širokém kruhu rodiny a přátel? Pokud máte dobré nervy, dostatek místa ve svém bytě nebo domě, můžete uspořádat velkou oslavu pro všechny. Výhoda: O organizaci se budete muset starat jen jednou. Nevýhoda: Vaši příbuzní nemusí znát vaše přátele a jejich děti. Je velmi obtížné zvládnout večírek s lidmi různého věku a zájmů – a navíc s malými dětmi. Raději si akci rozdělte na menší oslavy. Na jednu pozvěte rodinu a na druhou přátele nebo kamarády se stejně starými dětmi:
- S rodinou si naplánujte odpolední kávu a zákusek nebo piknik v přírodě – záleží na dostupnosti a ročním období. Pokud je malý človíček aktivnější dopoledne, pozvěte své blízké na dopolední setkání o víkendu.
- S přáteli, kteří mají podobně staré, ale i starší děti, se můžete sejít v lesním altánku na grilování nebo za pěkného počasí na hřišti. Má váš miláček narozeniny na podzim nebo v zimě? V nákupním centru nebo dětském centru si můžete na dvě až tři hodiny pronajmout dětskou hernu. Máte starší dceru nebo syna, který chodí na gymnastiku nebo fotbal? Sportovní organizace nabízejí také dětské oslavy s animátory, kteří jsou obvykle zároveň trenéry. V podzimním a chladném zimním období vám však mohou oslavu zkazit různé infekce, které se mezi malými dětmi šíří rychlostí světla. V takovém případě ji raději přesuňte na období, které virům a bakteriím nepřeje. Zoufáte si, že se váš drobeček narodil o Vánocích nebo na Silvestra? Založte novou tradici a oslavte jeho narozeniny v den jeho jmenin – dospělí to pochopí a dětem to bude jedno.
- Zvažte, zda není lepší spojit síly a sdílet oslavu vašeho broučka s jiným vrstevníkem. Možná má vaše kamarádka ze sídliště nebo z vedlejšího domu dceru nebo syna podobného věku jako vy. Společná oslava dítěte vás bude stát méně úsilí a financí, ale vyžaduje více kompromisů.
Pravděpodobně jste již nakoupili dárky pro oslavence – různé hračky nebo plyšáky. Zabalte je tak, aby si je prcek mohl sám snadno rozbalit: vhodné jsou prázdné krabice nebo narozeninové tašky či sáčky naplněné zmačkaným barevným papírem nebo kousky barevných látek, které s radostí vyprázdní.
Jak se daří mamince a tatínkovi?
První narozeniny jsou radostnou událostí v životě malého dítěte, ale především jeho rodičů. Kolik skoků ve vývoji a vzrušujících objevů, ale také bezesných nocí a prvních nemocí se za nimi skrývá? Téměř 12 měsíců s miminkem uplynulo jako voda, z novorozence se stává batole, které každý den přijímá nové výzvy.
Máte v čerstvé paměti jemnou mléčnou vůni novorozence nebo hebkou pokožku tříměsíčního kojence v intimních chvílích kojení nebo krmení z láhve? Bezbranné miminko, zcela závislé na vás, bylo úplně jiné než neposedný, nesmírně čilý nezbeda, z něhož teď nesmíte ani na okamžik spustit oči.
Právě v době prvních narozenin se může u některých párů rozhořet touha po dalším dítěti. Některé páry jí dostojí hned, jak se rozhodnou, jiným to trvá o něco déle.
Patříte k těm rodičům, kteří o dalším dítěti zatím neuvažují? Užívejte si samostatnosti svého drobečka a radujte se z každého, byť malého pokroku v jeho vývoji.
Nejlepší tipy pro 12. měsíc dítěte
Dvanáctý měsíc života dítěte je spojen s narozeninami a oslavou nebo oslavami. Naplánujte ji/je bez stresu, abyste byla v klidu:
- Nepečete nebo nemáte k pečení žádný vztah? Nic se neděje, objednejte si dort nebo koláčky v zavedené cukrárně nebo na internetu. Nejlepší je však dát na doporučení někoho známého, který má osvědčené tipy.
- Vybírejte si pochoutky bez cukru, slazené pouze ovocem. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby děti do dvou let nekonzumovaly žádné nebo minimální množství cukru. Je přece jednodušší nenaučit dítě chuti na sladké, než mu pomoci fyzicky a psychicky zvládnout boj s nadváhou v pozdějším zranitelném dětském věku...
- Zabalte dárky tak, aby si je malý oslavenec mohl rozbalit sám.
- Nezapomeňte na výzdobu – pestrobarevné balonky a veselé narozeninové dekorace. Se svíčkami buďte opatrní, ale narozeninový dort by jednu určitě měl mít.
- Vyrobte vlastní pozvánky pro rodinu a přátele nebo je kupte a pošlete.
- Nezapomeňte na fotografie – požádejte někoho z rodiny nebo přátel, aby celou akci vyfotil, protože vy jako organizátor oslavy to určitě nebudete stíhat.