Skip to main content

Dítě v 5. měsíci

Čtyři měsíce s miminkem utekly tak rychle! Máte doma malého človíčka, který čile komunikuje a předvádí hotové akrobatické kousky na podložce.

Jak se dítě vyvíjí?

Když máte dítě v náručí nebo na klíně, drží pevně hlavičku. S rozzářenýma očima pozoruje vás i okolí. Když na něj promluvíte, reaguje radostně usměvem, gesty  
a výskotem. S nadšením dává najevo, že se mu váš zájem a blízkost líbí. Umí opakovat slabiky jako „ma“, „ga“, „bm“ a miluje, když mu říkáte, „jak dělá kravička, ovečka nebo koník“. 

Tělesné změny dítěte 

Díky neustálému tréninku se svaly vašeho drobečka zpevňují. Zlepšuje se koordinace oči-ústa-ruce. Dítě je aktivní a pohyblivé, juž se přetáčí ze zad na bříško a zpět. Vleže na bříšku dělá letadélko – upaží ručičky, natahuje nožičky a zároveň zvedá hlavičku do výšky, až se mu prohnou zádíčka. Když se vleže na zádech chytne prstů dospělého, přitáhne se do sedu. Nenechávejte ho však v této pozici dlouho a – na druhou stranu – nedělejte si starosti, pokud váš potomek tyto pohybové dovednosti ještě nemá. Vývoj dítěte probíhá individuálně, v některých fázích dítě postupuje rychleji, v jiných pomaleji. Nikdy ho však nespouštějte z očí, zejména pokud leží na přebalovacím pultu! Jak se stává pohyblivějším, zvyšuje se riziko úrazu. 

Milníky

Hmotnost Porodní hmotnost se téměř nebo úplně zdvojnásobila.
Růst Miminko poporoste přibližně o 2,5 centimetru.
Mimika Je výrazná – široce otevřené oči a ústa připravená pro hlasitý smích.
Zvuky Smích, aktivní komunikace, napodobování hlásek a zvířecích zvuků, samozřejmě v jazyce dítěte.
Motorika Vědomé uchopování předmětů (úchopový reflex se už ztratil).

Emocionální a motorické změny 

Dcerka nebo synek vás poznají dřív, než uvidí vaši tvář – stačí, když uslyší váš hlas. Hlasitě se na setkání s vámi těší ještě dříve, než se objevíte v zorném poli. Tento úžasný skok ve vývoji smyslů zvládá dítě již v 5 měsících. 

Nosila jste své děťátko neustále v náručí nebo v šátku po celém bytě? Podívejte se, jak reaguje, když nejste v jeho bezprostřední blízkosti. Opusťte místnost, kde leží, ale nepřestávejte mluvit. Pro některé děti je to trochu náročné, mohou být neklidné nebo začít naříkat, dokud se nevrátíte. Jiné si ani neuvědomí, že jste jim zmizela z dohledu. Pokud zároveň z jiné místnosti hlasitě komentujete, co děláte a kde jste, dítě se uklidní. Spolu s tím si spojuje zvuky s významy slov, což podporuje vývoj řeči i nervových drah v mozku. 

V 5. měsíci kojenec stále více zvedá horní část tělíčka vleže na bříšku, odstrkuje se rukama a balancuje s nimi. Zároveň zvedá hlavu a dokáže ji udržet ve vzpřímené poloze. Umí se přetočit z bříška na záda a naopak. Dokáže chvíli sedět na klíně bez opory. Hraje si s ručičkama, chytá se za prstíky, proplétá je, cucá si je. Totéž dělá s nožičkama, chytá je ručičkama, a když se mu to podaří, strčí si palečky do úst. Uchopí hračku oběma rukama, zvedne ji nad hrudník do úrovně očí a hraje si s ní. 

Ve zkratce: Krátké sezení na klíně dospělého je v pořádku. Nenuťte však dítě sedět bez dostatečné opory páteře, a už vůbec ne po dlouhou dobu! Možná vás to láká, ale raději počkejte, až se miminko naučí přetáčet v poloze vleže z bříška na záda a zpět. Nesnažte se urychlit jednu fázi vývoje na úkor jiné, vše má svůj čas. 

Výchova hrou

Rytmické říkanky, básničky a písničky jsou přesně to, co pětiměsíční dítě potřebuje. Kombinujte je s hrami s prsty a dotýkáním. Podporují nejen rozvoj řeči, ale také sociálních vztahů a emocí. Zeptejte se maminky nebo babičky na říkanky, které říkávaly a zpívaly vám. Vyhledejte někde v knihovně klasické české říkanky a básničky pro nejmenší s originálními ilustracemi nebo kupte nové od současných autorů. Mnohé z nich již mají zvukovou a dotykovou složku. Děťátku se líbí rytmus, intonace a melodie vaší řeči, i když ještě nerozumí slovům. Mluvte na ně a zpívejte mu a zároveň ho do rytmu houpejte, kolébejte, pohybujte jeho ručičkama a nožičkama, hlaďte ho, lechtejte, poplácávejte po tělíčku. Odmění se vám výskáním, žvatláním, vrněním a také vydáváním zvuků, které se již podobají zvukům jeho mateřštiny. 

V 5. měsíci se vaše ratolest zajímá o vše, co lze uchopit. Dávejte jí do rukou předměty různých barev, tvarů a velikostí, abyste podpořila její schopnost uchopovat a zkoumat různé materiály a barvy: 

  • dřevěné nebo textilní hračky 
  • pevné kartonové role, jako jsou role toaletního nebo kuchyňského papíru 
  • zmačkané papírové koule 
  • pěnové válečky 
  • pevné jemné tkaniny, například plenky, bavlněné kapesníky 
  • dřevěné nebo plastové lžíce, vařečky 

Poznámka: Pozor, dítě si bude strkat všechno do pusy! Nejprve zkontrolujte, zda je předmět čistý a bezpečný, tj. zda není vyroben z nevhodného materiálu, neobsahuje části, které by mohlo spolknout nebo vdechnout. Z dosahu odstraňte papír a lepenku, které vlivem slin rychle změknou. Odstraňte předměty, které jsou příliš malé – jejich průnik do dýchacích cest nebo trávicího traktu může být velmi nebezpečný. 

Dítě je stále déle vzhůru a je vděčné za pozornost, kterou mu věnujete, a za hry, které pro něj vymýšlíte. Nemusíte ho však bavit nepřetržitě, po celou dobu jeho bdění. Dávejte pozor, abyste ho nezahltila přílišnou aktivitou, a myslete na svůj vlastní odpočinek. Často stačí jen tiše ležet vedle něj na posteli nebo podlaze a nechat ho, aby vás pozorovalo a dotýkalo se vás. V tomto věku je pro ně nejdůležitější, když cítí blízkost mámy, táty nebo sourozence. 

Výživa dítěte

Kdy začít s dokrmováním? Pro každou čerstvou maminku je tato otázka velmi stresující. Doporučení se čas od času mění a může se stát, že se vám do rukou dostanou hned tři různé tabulky, navíc jako „bonus“ úplně jiná rada od maminky, kterou znáte z procházek. Řiďte se radami pediatra, který zná zdravotní stav vašeho dítěte a sleduje nejnovější doporučení. V současné době se pevná strava zavádí od ukončeného 4. měsíce do ukončeného 6. měsíce života. To platí pro plně kojené dítě, ale také pro dítě, které krmíte umělým mlékem z láhve. Plně kojené dítě však může být i nadále výlučně kojeno prvních šest měsíců života. Kdy je dítě připraveno na dokrmování?

Toto jsou kritéria, která vám pomohou eliminovat stres při zavádění pevné stravy: 

  • Dítě sedí vzpřímeně s podporou. 
  • Dítě samostatně udrží havičku. 
  • Dítě se intenzivně zajímá o jídlo, sahá po talíři, lžičce. 
  • Nevytlačuje jazýčkem hustší sousto ven z úst, naopak umí ho přijmout, posunout si ho dále a spolknout.

Učí se podle vzorů 

Kojenci a batolata si osvojují stravovací návyky pozorováním a napodobováním rodičů a starších sourozenců. Snáze přijímají nové potraviny, když vidí, že lidé kolem nich jedí totéž. Proto by měl mít nejmladší člen rodiny místo u rodinného stolu od prvního okamžiku, kdy se pokusíte zavést do jeho jídelníčku pevnou stravu.

Ve zkratce: V této době začíná děťátko teprve ochutnávat nové potraviny. Nejsou ještě plnohodnotnou náhradou mateřského ani umělého mléka, takže s nimi nemusíte spěchat. Teprve zhruba od 7. měsíce se může snížit podíl důležitých živin, zejména železa, v mateřském mléce. Proto se ke stravě přidává doplňková výživa. Příkrmy slouží k tomu, aby si kojenec zvykl na pevnou stravu a jedl u stolu, postupně, lžičku po lžičce. Využijte časového období, které je mezi 17. a 26. týdnem, kdy je tělo dítěte připraveno tolerovat alergeny v potravinách a budovat si imunitu. Přechodem na pevnou stravu navíc trénuje své svalstvo úst. 

Zkušenost rodičů, kteří kromě kojence vychovávají i starší dítě: miminko je připraveno na zavedení pevné stravy, když se zájmem sahá po talíři rodičů nebo sourozenců. 

Kojení 

Kojíte již pátý měsíc. Jste zkušená matka, která dokonale ovládá „manýry“ rychle rostoucího hladového dítěte. Místo prsu však jeho pozornost často přitahuje okolí, které vnímá stále intenzivněji a považuje ho za velmi vzrušující. Pokud si něčeho podobného všimnete, snažte se během kojení vytvořit klidnou atmosféru. Vyzkoušejte následující tipy:

  • Kojte v mírně zatemněné místnosti. 
  • Kojte v tichém pokoji bez televize nebo rádia a podle možností i bez přítomnosti staršího dítěte. 
  • Kojte vleže, ne v sedu. 
  • Pokud nemáte jinou možnost, odvraťte se při kojení od lidí, hlasů nebo předmětů, které by mohly dítě rozptylovat od krmení. 

Víte, že „cluster feeding“, tedy krmení podle potřeby, je doba, kdy své dítě krmíte často a hodně – vlastně kdykoli si řekne o mateřské mléko? Máte pocit, že ten malý žrout je neustále hladový a spokojený jen u prsu, a vy se obáváte, zda dostává všeho dostatek? Pokud prospívá, nemáte důvod se znepokojovat a kojte ho dál. 

Nejlepší tip pro tyto situace: Vytvořte si útulné hnízdečko na pohovce nebo posteli.  Udělejte si pohodlí, natáhněte si nohy, vezměte si něco ke čtení, pití nebo zobání. Tak budete lépe zvládat vyčerpávající časté a často dlouhé kojení. Po kojení se s miminkem pomazlete, vezměte ho do náruče, pohoupejte. Odmění se vám úsměvem a spokojenou náladou. 

Kombinovaná mléčná výživa 

Pokračujete v krmení dítěte kombinací mateřského a umělého mléka? Pravděpodobně začínáte řešit hlavolam, jak tuto výživu přizpůsobit nadcházející výzvě – zavádění pevné stravy. 

Nebo se vám už podařilo zavést do jídelníčku jedno nebo dvě pevná jídla? Dítě bude pravděpodobně potřebovat méně mateřského nebo umělého mléka. V tomto bodě se můžete rozhodnout: 

  1. Pokračovat v kojení (přímo z prsu nebo z láhve s odstříkaným nebo odsátým mateřským mlékem) a snížit dávku umělého mléka.  
  2. Pomalu dítě odstavovat a pokračovat v krmení umělým mlékem z láhve. 

 

Nejlepší je pokračovat v podávání mateřského mléka podle potřeby a kojence odstavovat jen postupně. Lehce stravitelné mateřské mléko pomáhá dětskému tělu lépe vstřebávat živiny z nových potravin a pokrmů. Kromě toho upravuje stolici a dítě chrání před zácpou a problémy s trávením. A to samozřejmě pouze v případě, že můžete pokračovat v kojení nebo pokud můžete mléko odsávat či odstříkávat do lahvičky.

Ve zkratce: Tvorba mléka v prsou se přizpůsobuje množství, které dítě vyžaduje. Postupné odstavování je proto šetrnější pro dítě i matku. Pokud tedy potřebujete odstavit dítě po prvním půlroce a všechny okolnosti vám to umožňují, postupujte pomalu. 

Náhradní mléčná výživa 

Krmíte své dítě náhradní mléčnou výživou? I zde platí: pokračujte v krmení podle potřeby a množství umělého mléka přizpůsobte individuálním požadavkům dítěte. 

Už jste začala s prvními pokusy s příkrmy? Mějte na paměti, že první lžička kaše, zeleninového pyré nebo cumlání rohlíku nebo piškotu ještě miminko nezasytí. Slouží mu spíš na zkoumání rozmanitých nových chutí, vůní nebo konzistence jídla. 

Příkrmy 

Společné jídlo je dobrý způsob, jak začít zavádět pevnou stravu. Zpočátku to může být problém, vždyť v prvních týdnech života vašeho dítěte jste byla zvyklá jíst, když spalo – měla jste volné ruce a větší pohodlí pro sebe. 

Nyní je vhodné zvyknout si na pravidelné „stolování“. Nejlepší je posadit si „nového strávníka“ na klín a hrudníkem zajistit stabilní polohu zad a hlavy. Později, až se bude umět udržet ve vzpřímené poloze, se bude hodit židlička. Používejte plastovou lžičku se zaoblenými okraji a k ní misku (obojí z kvalitního, certifikovaného plastového materiálu), nakupte si dostatek bryndáčků a obrňte se trpělivostí. Pro začátek stačí, když váš malý poklad spolkne jednu nebo dvě lžičky příkrmu. 

TIP: Možná, že váš malý labužník bude také tvrdohlavě vyplivovat první sousta a „uklízet“ svýma malýma ručičkama vše, na co u stolu dosáhne. Odeberte z „akčního rádia“ jeho malých ručiček vše, co k jídlu nepotřebuje. Tatínkův skleněný hrnek, vaši ostrou vidličku, o váze s květinami není třeba se zmiňovat...

Je čas na první příkrmy? Máte na výběr:

1. Dětská výživa ve skleničce 

Při prvních pokusech se často nevyplatí zpracovávat větší množství čerstvé zeleniny. Jednodušší a rychlejší je koupit hotová pyré ve sklenicích. Tyto výrobky oceníte,  
zejména když se s dítětem vydáte na delší cestu nebo dovolenou. Jednoznačnou výhodou hotových dětských příkrmů je kromě jejich praktičnosti také skutečnost, že se jedná o nejpřísněji kontrolovanou skupinu potravin, a tudíž nejbezpečnější potravinu pro malé dítě. 

Suroviny, které zpracováváte ve vlastní kuchyni, nejsou bohužel vždy tak kvalitní, jak by měly být. To platí jak pro živiny, tak pro nežádoucí látky. Nejsou testovány  
a sledovány ve stejném rozsahu jako biopotraviny HiPP, které se používají při přípravě dětské výživy. 

2. Doma připravená dětská výživa 

Pokud máte to štěstí, že máte úrodu z domácí zahrady nebo místních zdrojů a také čas, připravte dítěti čerstvé domácí zeleninové pyré nebo hustou polévku. Mnoho maminek vaří pro své děti – ne proto, že by v obchodech nebylo možné sehnat kvalitní příkrmy – prostě to dělají rády. 

Pokud se rozhodnete vyzkoušet vlastní kuchyni, můžete si připravit více jídla  
a rozdělit ho na menší porce. Odborníci doporučují zavést nejprve mrkev, pak brambory, potom cuketu nebo kombinaci obou. S odstupem dvou až tří dnů můžete zkoušet novou zeleninu postupně. Pokud dítě určitý druh zeleniny zavrhne, znamená to, že ji jeho organismus ještě netoleruje – je to signál alergické reakce. V takovém případě mu zeleninu, která může být potenciálním alergenem, na nějakou dobu přestaňte nabízet. 

Až si dítě na zeleninu zvykne, můžete do zeleninového pyré nebo polévky přidat kousek vařeného kuřecího, krůtího, telecího nebo králičího masa nebo žloutek  
z vejce uvařeného natvrdo. 

Po zelenině postupně zkoušejte ovocné přesnídávky (pozor, abyste ovoce nezaváděla jako první složku stravy, aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť). Děti mají více chuťových pohárků než dospělí, takže rozmanitost chutí je v tomto období klíčová. Potraviny, které zavedete do jídelníčku v tomto období do 3 let, bude dítě v dospělosti milovat. Od 3 let věku je obtížné zavádět nové druhy potravin, děti procházejí tzv. obdobím negace a odmítají nové druhy potravin ve formě pyré, kdy uvařené kousky rozmačkáte vidličkou, nebo kaše. Dávejte přednost místnímu ovoci, například jablkům, hruškám, meruňkám, broskvím. I když je banán exotické ovoce, děti ho milují. Jinému exotickému ovoci, zejména citrusovým plodům, ale i bobulovinám, se prozatím vyhněte. 

Potřebujete  se opřít o konkrétní plán výživy? Možná vás zaujme náš výživový průvodce pro období mezi 4. ukončeným až 6. měsícem. 

Na začátku zavádění pevné stravy do jídelníčku by dítě mělo dostávat další nápoje – požadavky na tekutiny se zvyšují s tím, jak strava začíná mít pevnější konzistenci. Podávejte po lžičkách vodu nebo neslazený čaj (ideálně o stejné teplotě jako mateřské mléko). Pokud se objeví průjem, okamžitě navštivte pediatra, v těchto případech je klíčové dítě zavodnit. Na trhu existují přípravky ORS (orální rehydratační roztok), které jsou speciálně určeny pro tyto případy. 

Návštěva pediatra

Čeká na vás 5. preventivní prohlídka. Pediatr zhodnotí zdravotní stav miminka od poslední prohlídky, provede antropometrické měření a komplexní pediatrické vyšetření, zkontroluje vývoj hrubé a jemné motoriky a řeči. Poradí se zaváděním příkrmů do dosud převážně mléčné stravy. Pokud je dítě zdravé, následuje 2. očkování hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokovým invazivním onemocněním. 

Dětský spánek

V 5. měsíci spí miminka v průměru: 

  • 2 až 3krát půlhodinu během dne 
  • 9 až 14 hodin v noci, spánek je přerušovaný menšími fázemi buzení 

Většina dětí ještě není naučená na klasický noční spánek, který trvá nepřetržitě déle než 6 hodin –  to znamená, že je nemusíte konejšit, krmit, dávat jim dudlík nebo měnit spací pytel. 

Při přerušovaném spánku pomáhá, když maminka, tatínek a miminko tvoří sehraný tým. Pokud spíte společně v jedné posteli nebo alespoň ve stejné místnosti, je pravděpodobnější, že dokážete malého spáče dřív pohladit a uklidnit, když má neklidnou chvilku nebo se vzbudí. Noční krmení je také pohodlnější. Můžete ho rychle nakojit vleže v polospánku nebo si u postele připravit horkou vodu a sušené mléko potřebné na noční lahvičku.  

Miminko chce pít mléko i v noci – ať už je kojeno, nebo krmeno z láhve. Malý organismus potřebuje pro rychlý růst hodně energie. Když už nebude potřebovat noční krmení, dá vám to najevo. 

Zoubky

Prořezávání zoubků potrápí nejen vašeho miláčka, ale i celou rodinu. V 5. měsíci se příznaky prořezávání zubů teprve začínají objevovat, první mléčné zoubky přicházejí obvykle kolem 6. měsíce.

Sledujte své děťátko, když otevírá ústa, aby se zasmálo: můžete již vidět oteklé, červené dásně.

Když čistým prstem přejedete po okrajích dásní, ucítíte vroubkované okraje na ztenčující se sliznici – první příznaky prořezávání zoubků.

Dospělý člověk si jen těžko dokáže představit, co cítí malý človíček, když se zoubky klubou ven. Nedivte se neklidu, mrzutosti, pláči, minimálnímu spánku, nechuti k jídlu, zvýšenému slinění, zvýšené teplotě nebo oteklým dásním. 

Jak zmírnit bolest, která provází prořezávání zubů? 

  • Nabídněte dítěti chladivé kousátko. Opláchněte je čistou vodou a vložte na několik minut do ledničky. Při nákupu hledejte osvědčenou kvalitu; nejvhodnější jsou výrobky z polyethylenu (PE) nebo polypropylenu (PP) bez změkčovadel a ftalátů. Pokud nemáte po ruce kousátko, přiložte dítěti na dáseň ruličku látkové pleny namočenou ve studené vodě, studenou lžičku nebo jiné chladivé předměty. 
  • Nebraňte mu v cucání prstů. A pokud má zájem o cucání vašich, umyjte je a nechte ho je okusovat. Vhodné jsou i tvrdé, pevné předměty, samozřejmě čisté a bezpečné. 
  • Masírujte podrážděné dásně prstem namočeným v olivovém nebo jiném jedlém oleji. Oblíbené jsou také chladivé masážní gely, samozřejmě pro vnitřní použití. 
  • Pohlaďte dítě, pohoupejte ho, přitulte se k němu.  Vaše blízkost a doteky ho uklidní. 

Jak se daří mamince a tatínkovi

Prořezávají se vašemu dítěti zoubky? Připravte se na bezesné noci. Děti mají  
v tomto období tendenci opět hůře spát. Nedostatek spánku a zvýšenou únavu zvládnete snáze, když se soustředíte na krásné chvíle, které prožíváte se svým miminkem. Těšte se na jeho první samostatné „ letadélko“ nebo otočku, na jeho nadšené broukání, když uvidí zajímavou hračku, na jeho úsměv, když uvidí vás a další blízké. 

Jste rodiči již pět měsíců. Stali jste se mámou a tátou a váš vztah se změnil. Zkuste oba toto období zhodnotit a položit si navzájem otázky: 

  • Kolik času máme pro sebe jako pár – a vyhovuje nám to oběma? 
  • Je něco, co bychom chtěli změnit, nebo je to v pořádku tak, jak to je? 
  • Měli jsme stejné představy o tom, co znamená mít dítě – a pokud ne, bylo to dobře, nebo špatně? 

Chybí vám čas na partnerské soužití? Zařaďte do svého každodenního života drobné projevy lásky. Může to být esemeska „Miluji tě“ pro partnera do práce nebo kytice květin pro partnerku. Dokonce i srdečné „děkuji“ po úklidu je důkazem láskyplné péče. Je velmi důležité, abyste spolu mluvili o tom, co vám v současné době chybí a co byste si přáli. 

Nejlepší tipy pro 5. měsíc

Toto je velmi vzrušující měsíc. Máme pro vás následující tipy: 

  • Pořiďte si knížky, e-knihy nebo jiné nosiče s říkankami a písničkami pro nejmenší, budou se vám v nadcházejících měsících velmi hodit. 
  • Vyfoťte první pokusy děťátka při jídle lžičkou (pokud je již připraveno na příkrmy). 
  • Mějte po ruce všechny základní věci: hitem těchto týdnů budou předměty vhodné k uchopování a kousání, hrací podložky, deky a oblouky. 
  • Udělejte si krátkou přestávku: zatímco se malý šikulka pokouší o další otočku na dětské podložce na podlaze, zhluboka se nadechněte a usmějte se. 

Důležité otázky o 5. měsíci

Jak zaujmu dítě v 5. měsíci? 

Pohyb, zpěv a hry spojené s rytmickými říkadly, např. „Vařila myšička kašičku“ jsou nyní to pravé. Stejně jako všechny pomůcky vhodné k uchopování. Nabídněte dítěti různé materiály, které může vyzkoušet svýma malýma ručičkama a pusinkou: 

  • dotykové knihy 
  • chrastítka a zvukové hračky 
  • hračky na uchopení z různých materiálů a kousátka 
  • různé tkaniny 
  • zmačkaný papír nebo pevné kartonové roličky 

Kolik měří a váží dítě v 5. měsíci? 

Váš rostoucí zázrak už měří 63 až 68 centimetrů a vy mu pravděpodobně kupujete oblečení ve velikosti 68. Některá miminka jsou o něco menší, jiná o něco větší. Obvod hlavy se pohybuje od 41 do 43 centimetrů. 

Dítě váží 6900 až 7500 gramů, samozřejmě počítejte s odchylkami směrem nahoru  
i dolů. Porodní hmotnost by se tedy měla do 5. měsíce zdvojnásobit. 

Kdy začít s přikrmováním? 

Oficiálně se doporučuje začít zavádět pevnou stravu mezi koncem 4. a 6. měsícem, nejpozději však na začátku 7. měsíce. Důvodem je tzv. imunologické okno, během kterého dítě nejlépe toleruje nové potraviny, čímž se snižuje riziko potravinové intolerance a alergie. Dítě je připraveno na příkrmy, když:

  • umí sedět vzpřímeně na klíně s oporou, později samostatně na vysoké židličce, 
  • nevytlačuje jazýčkem z úst pyré a kaši, 
  • aktivně sahá po jídle a vkládá si ho do úst, 
  • zajímá se o jídlo matky, otce nebo sourozenců. 

Kdy začne dítě samostatně sedět? 

V 5. měsíci se děti krátce udrží vzpřímeně v náručí nebo na klíně. Samostatně  
a stabilně se však naučí sedět až později. 

V tomto období dítě do samostatného sezení nenuťte! Jeho svaly a kostra ještě nejsou dostatečně silné, aby udržely páteř ve vzpřímené poloze. Hrozí její přetížení  
a poškození.