Kolik spánku moje miminko potřebuje?
Každé dítě má svůj individuální spací a stravovací vzorec a požadavky. Zejména novorozeňata nemají žádný pojem o dni nebo noci, a to po dobu prvních několika týdnů. Není toho moc, co rodiče mohou sami udělat, aby si usnadnili vytvoření tohoto vzorce.
Dítě můžete v jeho vývoji podporovat, ale rychlost vývoje určí samo dítě. Někteří kojenci mají silný přirozený sklon k pravidelnosti. Tyto děti pravděpodobně prospí celou noc velice záhy. Jiná miminka mají pořád hlad nebo jsou unavená v různé době po mnoho měsíců. Potřebují pomoc rodičů, aby našla nějakou pravidelnost nebo se dostala do rytmu, který je schůdný pro celou rodinu.
Stálé a klidné denní rutinní činnosti s pravidelnými jídly, ukládáním ke spánku a dalšími činnostmi jako jsou venkovní procházky nebo určité rituály jsou důležité. Opakované pořadí činností jako je koupání, stravování, pohádky na dobrou noc nebo ukolébavky mají zklidňující účinek. Nezapomínejte si prosím dobíjet své vlastní zásoby energie pomocí vyváženého stravování, dostatku tekutin a více přestávkami během dne než obvykle.
Během prvních týdnů života
Během prvních týdnů se zdá, že Vaše miminko prospí téměř celé dny. Ve skutečnosti miminka spí 18 hodin denně, obvykle ve 4 hodinových úsecích, které jsou přerušované dobou strávenou pitím, výměnou plenek a mazlením.
Během prvních 4 – 6 měsíců
Během prvních 4 – 6 měsíců se Vaše miminko naučí rozlišovat mezi dnem a nocí. Smysl pro tento rytmus není vrozený. Biologické hodiny se nastavují teprve po narození podle vodítek, které dítě získá z určitých běžných činností v rodině. Za nějaký čas se častá kratší zdřímnutí promění v delší časové úseky spánku. Postupně se také prodlouží doba, kdy je dítě vzhůru.
V 6 až 12 měsících
V 6 až 12 měsících spí většina dětí v noci asi 11 hodin a dvakrát denně po dobu 1 až 1,5 hodiny. Krátká zdřímnutí by neměla být delší, protože by tak vaše dítě mohlo mít problémy se spánkem po celou noc.
Někteří rodiče se bojí své miminko probudit, protože si myslí, že tělo potřebuje spánek. V rámci zachování zdravého rytmu je přece jenom lepší jemně dítě vzbudit, pokud má tendenci k výrazně delšímu spánku během dne. Není lepší risknout, že dítě bude mrzuté, když ho vzbudíte během dne, než když se pak vzbudí v noci plné čerstvých sil a touhy být baveno? Používejte dobu, kdy je vaše miminko vzhůru, jako intenzivní kvalitní čas, ve kterém budete se svým dítětem a podpoříte jeho vývoj. Nejdelší doba, kdy je vzhůru, a to 4 až 5 hodin, by měla být večer před spaním. To také pomůže Vašemu miminku lépe usínat a prospat celou noc.
V průběhu 2. roku
V průběhu 2. roku potřebují děti asi 13 hodin spánku denně. Pokud připadne 11 hodin spánku na noc, zbývá pořád 1 hodina na zdřímnutí po obědě. Některé děti začínají snižovat svůj denní spánek na jednu hodinu v poledne ve věku 10 měsíců, jiné si s tím dávají na čas až do stáří 1,5 roku.
V průběhu 3. roku
Čím je vaše dítě starší, tím potřebuje méně spánku. V průběhu 3. roku potřebují děti pouze asi 12 hodin spánku denně. Mnohé děti zcela ztrácejí návyk zdřímnout si po obědě, zatímco jiné si tento zvyk udrží až do mateřské školky.
Informace o jednotlivých věkových skupinách
Následující informace o jednotlivých věkových skupinách obsahují střední, tedy průměrné hodnoty. Individuální potřeba spánku se bude mezi dětmi lišit. Není důvod se znepokojovat odchylkami plus minus 1 až 2 hodiny. Některé děti potřebují dokonce i méně spánku.
Věk | Zjistěte, kolik spánku denně Vaše miminko potřebuje (= za 24 hodin) |
Novorozenci | 16 až 20 hodin |
3 týdny | 16 až 18 hodin |
6 týdnů | 15 až 16 hodin |
4 měsíce | 9 až 12 hodin v noci a 2 zdřímnutí (každé z nich 2 – 3 hodiny) |
6 měsíců | 11 až 12 hodin v noci a 2 zdřímnutí (každé z nich 1 – 1,5 hodiny) |