Mezi oleji je králem olej řepkový

 

Ano, čtete správně!

Řepkový olej poskytuje totiž mnoho nutričních benefitů.  Právě proto ho HiPP přidává do svých příkrmů. Samozřejmě v BIO kvalitě.

Řepkový olej patří nejvýznamnějším zdrojům omega 3 polynenasycených mastných kyselin rostlinného původu, a zároveň obsahuje nejméně nasycených mastných kyselin.

Např. lněný nebo olej z vlašských ořechů mají lepší poměr těchto mastných kyselin, jsou však dražší, a navíc snadněji podléhají oxidaci (např. při skladování nebo tepelné úpravě).

Optimální složení nenasycených mastných kyselin řepkového oleje přispívá při pravidelné konzumaci nejen ke snížení rizika ischemické choroby srdeční, ale snižuje i hladinu cholesterolu.

V řepkovém oleji najdete mimo příznivého složení mastných kyselin i další biologicky aktivní látky, zejména rostlinné steroly a tokoferoly. Rostlinné steroly, které jsou obsaženy ve vyšším množství, než obsahují běžné oleje, napomáhají snižování hladiny cholesterolu.

Řepkový olej má také vysoký bod zakouření (kolem 200 °C), je tedy až do této teploty stabilní a nepřepaluje se. Oproti běžně používanému slunečnicovému oleji je tedy ideální na vaření, pečení a krátké smažení

Co jsou omega-3  mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny se řadí mezi esenciální živiny, což znamená, že lidské tělo si je nedokáže samo vytvořit, proto tyto mastné kyseliny musí být získávány ze stravy. Omega-3 mastné kyseliny jsou typem polynenasycených tuků označovaných také jako "zdravé tuky".

A co olivový olej? Nezapomněli jsme na něj?

Nezapomněli.

Středomořská strava je dávána za vzor zdravého stravování, a tam je také velmi zastoupený olivový olej. Proto je olejem tak doporučovaným.

Pro řadu zemí, a Česko nevyjímaje, ale jeho použití neodpovídá lokálním zvyklostem stravování. A navíc ve středomořské stravě je pouze částí tak všemi proklamovaného prospěšného účinku – další nedílnou částí zdravé stravy je totiž dostatečná konzumace zeleniny, ovoce a ryb.

Odborníci doporučují v zemích, ve kterých je běžné používat např. roztíratelné tuky nebo máslo, nahrazovat v jídelníčku olivový olej a máslo olejem řepkovým. Podle dat ze studií, je právě řepkový olej z lokálních zdrojů vhodnou alternativou a benefity na zdravotním stavu se projeví i bez nutnosti výrazně měnit navyklé stravovací návyky.


A nebojte, i my víme, že v létě, ať už jedete kamkoliv, je Česko žluté. Pokud vás také řepka rozpláče, a pak kýcháte a kýcháte, vězte, že žlutá je v létě Česká republika kvůli řepce určené k technickému využití.