Sklo je jedním z nejlépe recyklovatelných materiálů. Proč z něj chutná lépe?

Zodpovědnost, trvalá udržitelnost a ekologický přístup – pilíře, na nichž v současnosti staví většina výrobců i spotřebitelů. Společnost HiPP není výjimkou, a proto už od roku 1959 používá pro dětské příkrmy sklo jako nejpřirozenější a nejekologičtější obal. Ano, starý přírodní nadčasový a donekonečna recyklovatelný materiál. Víte, že dětem z něj kvalitní příkrm chutná víc než z plastu? 

Ne všechno nové je také nejlepší. Proto se tak rádi vracíme k postupům a materiálům, které naši předkové používali denně. Do této kategorie patří rovněž sklo. Ve skleněných nádobách uskladňovaly potraviny naše maminky, babičky, prababičky. S rozmachem plastových obalů se jejich používání omezilo, ale dnes, kdy odborníci naléhavě volají po ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, se opět vracejí do hry. Proč je tomu tak?

Staletími prověřená klasika

Sklo je 100 % přírodní produkt vyrobený z písku, sody a vápna. Na rozdíl od plastů, jež jsou vyráběné z neobnovitelného zdroje – ropy, je to pevný a stabilní materiál. Sklo nikdy neproniká do obsahu, který je v něm sterilizovaný, a ani žádným jiným škodlivým látkám nedovolí, aby se tam přes něj – nebo dokonce přímo z něj – dostaly. Znalci tvrdí, že potraviny uskladněné ve skle dokonce i lépe chutnají! Nezapáchají, neztrácejí barvu, vydrží déle a jsou jednoznačně zdravější. To ocení každý. Zdravotní neškodnost je však ještě důležitější v případě miminek.

Mnoho maminek se pro své nejmenší snaží připravovat co nejvíce pokrmů doma z co nejčerstvějších a nejzdravějších surovin. Ale ruku na srdce! Není to občas příjemné, když si můžeme pomoci kvalitním kupovaným příkrmem? Ovoce s mrkvičkou. Jablíčko s hruškou. Chutné broskvové pyré… Regály v obchodech jsou plné tzv. kapsiček, jež mohou být velmi praktické, ale to neznamená, že jsou ve všech ohledech lepší volbou než příkrmy ve skle. Kapsičky jsou vícevrstvý materiál, jehož součástí je papír, plast a hliník, a často je náročné pořádně je od sebe oddělit. Představují tak environmentální zátěž. Jestli si to neumíte představit, spočítejte si, kolik kapsiček měsíčně spotřebuje váš drobeček a kolik takových drobečků je na světě. Hned to vypadá jinak, že?

Donekonečna recyklovatelný materiál

Sklo je lokální výrobek, což je další plus pro planetu, protože se nepřeváží přes půlku světa. Jeho cesta začíná ve sklárně a přesně tam se také vrací na recyklaci. Recyklace začíná tříděním v každé domácnosti a odhozením skla do nádoby na to určené nebo vrácením v obchodě v případě vratných láhví. 

Následně se sklo dostane do zařízení na zpětné získávání materiálu, kde se oddělí od ostatního odpadu, jenž se v nádobách nachází po nesprávném roztřídění. Sklo se následně rozbije na drť a třídí podle barvy na čiré a barevné. Později putuje do pece, v níž se při teplotě 1 600 °C roztaví, a pokračuje do tvarovacích strojů, ve kterých vznikají nové láhve nebo nádoby. 

Věděli jste?

Na výrobu nových skleněných obalů značky HiPP je ze 70 % použito recyklované sklo. Výrobce obalů se navíc nachází v blízkosti výroby společnosti HiPP, přičemž teplo vzniklé při výrobě skla je odváděné do místní sítě dálkového vytápění a emise uhlíku jsou tedy výrazně nižší.

Pro sklárny je jednodušší a ekologičtější vyrábět sklo opět ze samotného skla, ke kterému se přidá část primárních surovin, než začínat jen s pískem, sodou a vápnem. Při recyklaci skla se spotřebuje o 90 % méně energie než při výrobě nového skla a zároveň se do ovzduší uvolňuje méně CO2. Navíc sklo je možné recyklovat donekonečna, aniž by ztratilo svoji kvalitu. Je to obrovská výhoda v porovnání s plasty, jejichž proces recyklace je zdlouhavější. A navíc plastů je ve světě už tolik, že není ani možné všechny recyklovat.

TIP:

Ne všechny skleněné nádoby musíte po použití nebo zkonzumování jejich obsahu vyhodit. Často poslouží jako vázy, dekorace, pokladničky, poháry na pera či vařečky. Pomocí fantazie můžete vytvořit jedinečné kousky. Ubrousková technika i malba na sklo dokážou během nemoci nebo deštivých dní skvěle zabavit a rozptýlit maminky už i s dvouletými dětmi.

Je to na nás

Sklo je materiál, který se v našich končinách daří třídit asi nejlépe. Stále však máme velké rezervy – kapacity skláren vysoko přesahují jejich aktuální využití. Zlepšení je v rukou nás spotřebitelů. Třídění skla není nic náročného. Pokud si nejste jisti, co do zeleného a co do bílého kontejneru patří,  přinášíme malý tahák: 

Do bílého kontejneru na sklo vhazujte:

  • bílé/čiré sklo – obaly od dětských příkrmů, marmelád, džemů, kečupů a také rozbité skleněné nádoby

Do zeleného kontejneru na sklo vhazujte:

  • barevné sklo, například láhve od alkoholických i nealkoholických nápojů
  • barevné skleněné obaly od léků a kosmetiky
  • tabulové sklo z oken a dveří

Nezapomínejte na vratné zálohované sklo, které můžete vrátit přímo v obchodě.

Sklo není nutné před vyhozením mýt, nádobu od příkrmů, marmelád nebo nápojů stačí jednoduše vyprázdnit. Jestli máte dilema, co se zátkami a víčky, klidně vyhoďte skleněné nádoby spolu s nimi – třídicí linky si poradí. Skleněné nádoby následně rozlište podle barvy do bílých a zelených sběrných nádob. Vždy je důležité řídit se informacemi umístěnými na sběrných kontejnerech, jež přesně popisují, co do nádoby patří a co naopak ne. Systém třídění odpadu je však podmíněný konkrétní samosprávou, proto se způsoby třídění mohou mírně lišit. 

V případě, že se ve vaší samosprávě nachází jen jeden typ kontejneru, je možné do něj vyhodit sklo bez ohledu na barvu. Do sběrných nádob určených na bílé/čiré sklo by se však nemělo dostat sklo barevné. Má to jednoduchý důvod – z barevných skleněných střepů není možné vyrobit bílé/čiré sklo. Většinou však natrefíte na sběrnou nádobu určenou právě na barevné sklo, kdy kvalitu jeho dalšího zpracování neovlivňuje sklo bílé/čiré.

Do kontejneru na sklo naopak nepatří: 

  • keramika, porcelán
  • zrcadla
  • autosklo
  • žárovky, výbojky a zářivky
  • obrazovky monitorů, televize a různé displeje
  • plexisklo
  • drátované sklo
  • pozlacené a pokovované sklo
  • varné a laboratorní sklo
  • sklokeramika

Tento odpad odneste do sběrného dvora ve svém městě nebo obci.

Vždy se najde způsob

Jestliže v bezprostředním okolí nemáte k dispozici ani jednu ze sběrných nádob, zjistěte si, kde se nacházejí nejbližší a udělejte si k nim „výjezd“. Například jednou za dva týdny. Nebo odpad vyhoďte v rámci pravidelné procházky s kočárkem. Jen se nezapomeňte lahviček zbavit dřív, než vaše miminko v kočárku usne – když ho vzbudíte řinčením skla padajícího na dno nádoby, tak nám za tuto radu asi nepoděkujete. 

Sklo můžete doma uchovávat v třídicích nádobách, které můžete pořídit v různých designech, takže se hodí do jakéhokoli interiéru. Jestliže je však nemáte v bytě kam dát, zkuste je umístit do společných prostor v bytovém domě. Když tam budete dávat zásadně jen čisté sklenice, pravidelně je odnášet a nádoba nebude nikomu překážet, těžko se najde někdo, komu by to vadilo.

Věděli jste?

Rádi říkáme, že rychlá doba vyžaduje rychlá řešení. I proto se na trh dostaly skutečně rozmanité nádoby s příkrmy z různých materiálů – z tvrdých i měkkých plastů, vícesložkové na bázi různých druhů fólií a tetrapaků… Z mnohých si už i roční děťátko dokáže chutný obsah vyjíst samo. Často jsou v nich ale stejné ovocné a zeleninové dobroty jako ve skleničkách. Psychologové se shodují, že k rozvoji správné citové vazby a celistvé emocionální stránky osobnosti patří i krmení. Pokud to jde, nevzdávejte se příliš brzy chvil, kdy můžete sedět se svým děťátkem v náruči nebo u stolu a lžičku po lžičce mu pomáhat s papáním ovocné kašičky. Když mu ji podáváte ze skla, děláte navíc kousek dobra pro přírodu.

V případě, že všechno uvedené už děláte, gratulujeme. Děkujeme, že kupujete produkty ve skleněných nádobkách a následně je třídíte. K lepší budoucnosti můžete přispět ještě osvětou. I když je pro vás třídění odpadu možná samozřejmostí, pro jiné může být španělskou vesnicí. Nenásilně vysvětlujte, vzdělávejte, pomáhejte. Dobrý pocit z maličkosti, která povede k velkým změnám k lepšímu, je nepopsatelný.

Zajímavosti o skle, které jste možná nevěděli:

  • Je třeba si dvakrát rozmyslet, jestli necháte sklo odhozené někde v přírodě. Rozkládá se až 4 000 let.
  • Recyklováním jedné skleněné láhve se ušetří energie, díky které může zářivka svítit až sedm hodin, nebo díky které můžete strávit 25minut na počítači.
  • Nový výrobek z recyklovaného skla se na pultech prodejen může objevit za 30 až 70 dní. Jednou za měsíc či dva si tedy můžete koupit nový produkt ve stejném skle. Jde o krásný příklad uvedení oběhového hospodářství do života.