Poklad ve skleničce
Každá maminka chce pro svoje děťátko to nejlepší a je připravená obětovat mnoho ze svého pohodlí, aby mu zajistila zdravý vývoj. To platí i pro výživu miminka, a to od prvního mlíčka přes první lžičky po běžnou „dospěláckou“ stravu. Když dojde na příkrmy pro miminka a batolata, máme někdy neodbytný pocit, že nákupem příkrmu ve skle bychom naše drobečky o něco ošidili. V dobré víře se tak snažíme nakoupit ty nejlepší suroviny a pustíme se do vaření – čistíme zeleninu, krouháme, vaříme, mrazíme... Že výsledek tohoto úsilí někdy nesplní očekávání, to nemusí být vůbec naše vina. Celá tato problematika totiž skrývá nástrahy, na které jsme my, milující maminky, původně ani nepomyslely.
Hned první překážkou je kvalita surovin. Málokterá z nás má hospodářství, kde by měla kontrolu nad kvalitou vypěstovaného ovoce a zeleniny, natož třeba spolehlivý zdroj kvalitního masa. Většinou jsme odkázány na sortiment běžných obchodů. Jenže…
- V našich zeměpisných podmínkách má většina druhů ovoce a zeleniny relativně krátké období sklizně, kdy jsou ve vrcholné kondici. Po zbytek roku jsme odkázáni na dovoz ze zahraničí. Plodiny k nám často putují z velké dálky, sklízejí se nedozrálé a obsah živin v nich je tak výrazně snížený. A jakou chemií si producenti pomohli při pěstování, to většinou nemáme šanci odhalit.
- I zdánlivě krásná rychlená jarní zelenina z farmářského trhu bude téměř jistě obsahovat nadměrné množství dusičnanů či pesticidů, na které jsou malé děti mnohem citlivější než dospělí.
Při domácí přípravě pokrmů pro děti je také mnohem těžší dodržet ideální hygienické podmínky. I když jste pečlivá a čistotná, riziko kontaminace bakteriemi je doma vyšší, a to ve všech fázích přípravy – samotném vaření, skladování či ohřívání příkrmu. Opět platí, že trávicí systém miminek a batolat je vůči cizorodým látkám mnohem méně odolný než ten náš.
V neposlední řadě, my maminky nemůžeme být odbornice na výživu miminek a malých dětí. Každý věk si žádá trochu jinou skladbu stravy, jídelníček má být pestrý a je třeba myslet i na vhodnou konzistenci, tak aby se děťátko včas naučilo žvýkat, což zase souvisí třeba s vývojem řeči. Jako vodítko nám sice poslouží odborná literatura, ale ruku na srdce - není lepší trávit společný čas aktivně s naším děťátkem, které tak rychle vyroste?
Pokud tedy přijmete za svou myšlenku, že vaše kvalita jako matky se neměří časem stráveným u plotny, zjistíte, že hotové příkrmy jsou jednoduše praktické – vždy po ruce, bez nutnosti skladování v chladu, ve stálé kvalitě a široké škále chutí.
Pravdou ovšem je, že kvalita dětských příkrmů od různých výrobců se výrazně liší, proto je při nákupu třeba pečlivě prostudovat jejich složení a ideálně si o výrobci zjistit i co nejvíce dostupných informací.
Dopřejete-li ale svým dětem příkrmy ve skle HiPP, výčitky svědomí, že své děťátko odbýváte, nejsou vůbec na místě!
- Příkrmy se připravují z BIO ovoce a zeleniny, které rodina Hippova za tímto účelem šetrně organicky pěstuje.
- Maso v příkrmech pochází z čisté svaloviny a od šťastných zvířat, chovaných v harmonii s přírodou.
- K zajištění trvanlivosti a vysokých výživových hodnot se používá patentovaný šetrný způsob zpracování, který uchová chuť, vůni i obsah vitaminů a dalších prospěšných látek, to vše bez potřeby přidávat jakékoli konzervační látky.
- Samozřejmostí je pečlivá kontrola (přísnější než příslušné normy) na obsah cizorodých látek (dusičnanů, pesticidů, bakterií, apod.)
- Tým odborníků v HiPP ví, co děti potřebují, a tak je pro každý věkový stupeň připravena pestrá nabídka příkrmů v optimálním složení i konzistenci. Děti si tak mohou pochutnávat i na méně obvyklých druzích ovoce, zeleniny či masa.
Takže výčitky stranou a vašim děťátkům dobrou chuť!