Podzimní péče o zahradu v duchu udržitelnosti
Ani tu nejobyčejnější zahradu nemusíte přes zimu nechat zahálet – můžete z ní udělat domov pro užitečná zvířata a ze záhonů zásobárnu dobré půdy. Příští rok vám to splatí.
Rádi na zahradě pěstujete vlastní zeleninu a bylinky? Hýčkejte půdu i poté, co vám vydala úrodu. Bez živin půda strádá. Zrýt do hloubky a pořádně prohnojit syntetickými hnojivy není správné řešení. Takový zásah neprospívá přírodě, půdě ani vám. Vy totiž budete jíst špenát vzrostlý z tak zatížené půdy! Co je lepší?
Zelené hnojení
Zdravá půda by měla obsahovat dostatek živin díky organické hmotě. Víc než chemie zahradě prospěje hnojení zelené. Odborně se nazývá „posklizňový výsev rostlin“ a ideálně už v srpnu nebo září se zaseje třeba jetel, hrachor, svazenka či měsíček. Ochrání odkrytou půdu před výkyvy počasí – vysoušením od přílišného slunce, erozí větru nebo vymývání nadměrným deštěm. Vzrostlé rostliny je potom potřeba do půdy zapravit.
Rostliny půdě prospívají i dál. Prokypřují ji, některé jí dodávají dusík, půda získá lepší strukturu, nebude na jaře unavená, naopak bude bohatší o humus. Navíc díky zelenému hnojení budou mít včely a jiní pozdní podzimní zahradní opylovači ještě co opilovat.
Kompost a listí
Pro jarní výživu půdy bude skvělé mít dobře připravený kompost. Živé organismy, jako jsou žížaly a bakterie, se kvůli zimě stěhují do větších hloubek, a proto je třeba ještě před jejich přemístěním kompost proházet – dřív, než uhodí první mrazíky. Tlení se může vlivem nízké teploty zpomalit. Kompost jinak pracuje pořád, takže není od věci do něj přidávat organické materiály z kuchyně i během zimy.
Co s listím? Napadá vás, že ho všechno naházíte na kompost? Zadržte, přidejte ho jen trochu. Daleko víc kompostu prospějete, pokud necháte listí uležet v jutových pytlích a do kompostu ho v téhle podobě přidáte až na jaře.
Zvířatům naopak bude víc svědčit, když listí na zahradě necháte. Kupky listí, ale třeba i kůry a větviček, jsou ideálním zimním domovem pro nejrůznější živočichy. Třeba pro ježka. Ten si na jaře zase smlsne třeba na slimácích, kteří by v zahradě udělali neplechu.
Na zahradě se vyplatí nechat na stromech poslední zdravá jablka. Seschnou a během studených sychravých dní poslouží jako životodárná lahůdka drobným prospěšným živočichům a ptáčkům, o nichž jste možná ani nevěděli, že vás pravidelně navštěvují. Na jaře se vám za pomoc odvděčí likvidací larev zahradních škůdců. Pomáhejte v zimě volně žijícím zvířatům přímo na své zahrádce.
Nechte to být
Zelené hnojení na záhonech pro lepší půdu i prohazování kompostu si trochu práce žádá. Chcete-li, aby vaše zahrada prospívala i zvířatům, potěší vás další nutné úkony – jsou ideální i pro ty nejlínější zahradníky. Jen čtěte dále.
Udržitelný styl zahradničení totiž velí: nechte zahradu na podzim být. Nedělejte téměř nic z toho, na co jste byli kdysi zvyklí. Nesekejte trávu – stejně jako třeba v odkvetlých květinách v ní najdou útočiště přezimující pavouci či hmyz. Travní semena pak navíc poslouží jako potrava pro ptáky, stejně tak i zbývající bobule na keřích nebo ovoce na stromech. Vychutnávejte si v zimě pohled na záhony nebo i procházku po své navenek klidné a spící zahradě, která je ve skutečnosti – i díky vám – plná života.