Vše o prvních měsících života ve vývojovém kalendáři dítěte
Devět měsíců, plus mínus čtyřicet týdnů těhotenství, je definitivně pryč. Porod vám přinesl trápení, ale nakonec i dítě, na něž jste tak dlouho čekala. Zázrak je tady. Držíte ho v náručí, dotýkáte se jeho vlásků a zkoumáte, jak vypadá... Co všechno vás s ním čeká? Jaká překvapení přinese život s novorozencem, ze kterého se rychle vyvine malá samostatná osobnost?
Vývojový kalendář HiPP vám každý měsíc nabídne nové informace o vývoji vašeho chlapečka nebo holčičky. Dozvíte se, kdy můžete očekávat první úsměv, zvednutí hlavičky, přetočení na bříško, a dokonce i to, kdy můžete postavit první věž z kostek, kterou s nadšením zboří. Vaše malá rodina se rozrostla, velké dobrodružství začíná!
Vývoj miminka v měsících
Nová životní etapa
Zejména příchod prvního dítěte do rodiny znamená začátek zcela nové dimenze života. Od této chvíle se vše bude točit kolem novorozence, jeho potřeb a starostí o optimální růst a vývoj. Na světě snad není novopečené matky nebo otce, který by si po porodu nepoložil stovky otázek, ale nenašel na ně dostatek uspokojivých odpovědí. S vývojovým kalendářem HiPP vám postupně na vše odpovíme.
Každý měsíc se dozvíte:
- Kolik miminko měří a váží?
- Jakého pokroku v motorickém a emocionálním rozvoji dosáhne?
- Které hry stimulují jeho vývoj? Jak ho nejlépe zabavíte?
- Co drobeček jí a pije? Kdy je třeba začít s doplňkovou stravou, tedy s „umělou výživou“?
- Máte termíny v poradně u dětské doktorky? Jak probíhají vyšetření?
- Jak dlouho má miminko spát?
- Jak se daří matce a otci?
Ve vývojovém kalendáři HiPP se také dozvíte, které milníky, ve kterém období a v jakém pořadí zvládne novorozenec, kojenec a později batole. Přečtete si praktické rady týkající se kojení, o prvních příkrmech a pitném režimu.
Věk nejdříve v týdnech a měsících
Vývoj dítěte po narození je tak závratný, že pokud ho chceme přesně popsat, rozdělíme ho na týdny, maximálně měsíce. To vám umožní přesněji sledovat všechny jeho pokroky. Teprve po druhém roce života se rychlé tempo zpomalí a stačí uvádět věk dítěte nejprve v půlročních a pak teprve ročních intervalech.
Prvních 28 dní po narození je dítě oficiálně považováno za novorozence, ačkoli tradičně se za něj považuje po celé období šestinedělí. Po prvním ukončeném měsíci můžeme hovořit o kojenci a po prvních narozeninách už budete mít doma batole.
Jak se dítě vyvíjí v prvním roce života?
Jako rodiče budete se vzrušením a stejnou dávkou nadšení sledovat růst a vývoj novorozence, později kojence a batolete. Pediatr bude při pravidelných prohlídkách kontrolovat parametry odpovídající věku:
- hmotnost
- délku
- obvod hlavy
- zrak, sluch a motorický vývoj
Časový rámec pro dosažení důležitých motorických a smyslových dovedností je poměrně různorodý. Nesplňuje vaše dítě některé z tabulkových parametrů? Neznepokojujte se a nepanikařte – každé dítě se vyvíjí trochu jinak ve srovnání s ostatními!
Nejdůležitější události a milníky ve vývoji
- první úsměv ve 2. měsíci
- vědomé pokusy o uchopení ve 3. měsíci
- první pokusy o plazení mezi 6. až 8. měsícem
- první vědomé vnímání zvuků od 5. měsíce
- první správné slovo krátce před 1. narozeninami nebo po nich
- první kroky okolo 1. narozenin
Těšíte se, až uvidíte, jak se vaše dítě vyrovnává s velkými i malými výzvami? Některé děti lezou už v šesti měsících a v osmi měsících zvládají první dětské krůčky.
Váš chlapeček mezi ně nepatří? Uklidněte se! Nesrovnávejte ho s holčičkou své kamarádky, prostě se smiřte s tím, že každé dítě má své vlastní, jedinečné tempo. Někteří „plazivci“ jsou pohodlnější a potřebují více času, aby se osamostatnili. Pokud se tak stane v přiměřeném časovém horizontu a v přiměřeném věku, je vše v pořádku.