Na co si dát pozor u odstříkaného mléka?

I v prvních několika týdnech po narození dítěte jsou situace, například nakupování, návštěvy u lékaře, schůzky nebo společenské povinnosti, kvůli kterým musíte být delší dobu mimo domov.

Nejdříve si zjistěte, zda nemůžete vzít dítě s sebou, třeba i s někým, kdo vám pomůže. Vždy se snažte najít si klidné místo pro nakojení. Pokud dítě nelze vzít s sebou, můžete mléko předem odstříkat. Otec nebo jiný pečovatel pak může dítěti podat mateřské mléko z kojenecké láhve.

S odstříkaným mlékem se musí zacházet opatrně. Poraďte se se svou porodní asistentkou.

Odstříkané mléko vydrží v chladničce při teplotě +4 °C až 24 hodin (zkontrolujte teplotu teploměrem). Odstříkané mléko by se mělo uchovávat nikoli ve dveřích chladničky, ale v její zadní části, kde je nejchladněji.

Důležité:

Všechny předměty, které přijdou do kontaktu s mateřským mlékem, se musejí důkladně vyčistit! Umyjte pomocí kartáče láhve a savičky teplou vodou se saponátem a sterilizujte je po dobu 3 minut nebo je umyjte v myčce při 65 °C. Odstříkané mateřské mléko musí být uloženo ve sterilizované nádobě.

Pokud se má mléko uchovávat déle, musí se nejprve pasterovat* a pak zmrazit nejméně při - 20 °C ve čtyřhvězdičkové mrazničce, takto vydrží až 3 měsíce – poznamenejte si na nádobku datum odstříkání a množství mléka. Rozmrazování je nejlepší provádět pomalu v chladícím zařízení při +4°C nebo rychle ve studené či vlažné tekoucí vodě (max. 37 °C) a musí být spotřebováno do 24 hodin. Těsnění láhve by mělo zůstat suché. Nikdy neprovádějte rozmrazování mléka v mikrovlnné troubě. Nespotřebované mléko se nesmí znovu zmrazit, chladit ani znovu používat pro výživu.

Před použitím je dobré láhev krátce zamíchat (pouze krouživými pohyby, netřepat!), protože tuk v mléce se mohl usadit.

*pasterace probíhá při teplotě nejméně +62,5°C po dobu 30 minut. Po pasteraci se mléko bez prodlení zchladí na +4°C.