Jak správně kojit: tipy pro expertky
Miminko je na světě a společnou “kojící” premiéru už máte úspěšně za sebou? Jistě tak už znáte základní pravidla kojení novorozence nazpaměť a nastal čas na tipy pro expertky. Tentokrát se podíváme na techniky a polohy, jak správně kojit.
Než si však začnete lámat hlavu tím, jaká technika a poloha je optimální pro vaše děťátko, nezapomeňte na sebe - kojením trávíte několik hodin denně, takže na prvním místě by mělo být vaše pohodlí. Vždy si proto najděte místo, kde si můžete pohodlně sednout či lehnout a nakrmit svého drobečka v klidu.
Polohy při kojení: vsedě, nebo vleže?
V základní poloze vsedě zvané “madona” sedíte pohodlně opřená a kojenci na svém předloktí s hlavičkou ve své loketní jamce podpíráte záda. Pokud máte větší prsa, ploché bradavky nebo jste po císařském řezu, lépe vám může vyhovovat boční “fotbalová” poloha, při které miminko leží na podložce v úrovni prsu s nožičkami pod vaším podpažím.
V případě miminek, která jsou menší nebo mají problémy s přisátím, můžete zkusit také polohu “tanečníka”, kdy kojenec v mírně nakloněné poloze s bříškem k vám spodní rukou objímá váš hrudník. Pro nedonošená miminka nebo ty s malou bradou je pak nejvhodnější vzpřímená poloha, kde nejdůležitější roli hraje dobrá opora vašich zad.
V základní poloze vleže ležíte vy i děťátko na boku. Pokud jste však po císařském řezu, může se vám lépe kojit na zádech s miminkem položeným na bříšku. V obou případech je dobré si hlavu podložit těhotenským polštářem na kojení pro větší pohodlí, které zároveň podporuje psychickou pohodu vás i miminka a je obzvlášť důležité při problémech s kojením.
Správná technika kojení: jak ji poznáte?
Pokud jste pro sebe a děťátko našla ideální polohu, máte napůl vyhráno. Druhou půlku úspěchu tvoří správná technika kojení, která zaručí dobré přisátí. Abyste vzbudila tzv. hledací reflex, lehce se bradavkou dotkněte spodního rtu nebo tvářičky dítěte. Jakmile otevře ústa, vložte miminku bradavku do úst a nechte ho se přisát.
Pokud máte pocit, že se přisátí nepodařilo, vsuňte miminku malíček do koutku úst pro snížení podtlaku a zkuste to jednoduše znovu. Při správném přiložení by rty měly obepínat bradavku a větší část dvorce, zatímco nos, ústa a brada se dotýkají prsu. Úspěšné přisátí poznáte také tak, že miminko saje pravidelně bez zbytečného nasávání vzduchu.
Problémy při kojení? Pomůže náhradní kojenecká výživa
Mateřské mléko není jen nejlepší a nejlevnější forma výživy, ale i nejspolehlivější prostředek pro správný vývoj miminka a jeho imunitního systému. Výhod kojení byste proto měla využívat, dokud to jde. Pokud z jakýchkoli důvodů kojit nemůžete nebo nechcete, lze po konzultaci s lékařem mateřské mléko nahradit mléčnou kojeneckou výživou.
Mléčná kojenecká výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje vše, co miminko pro svůj vývoj potřebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultury mléčného kvašení, esenciální omega-3 mastné kyseliny pro rozvoj mozku a nervových buněk, vitamíny A, C, D pro podporu imunitního systému i laktózu - lehce stravitelný mléčný cukr, který se nachází v mateřském mléku.