Mateřské mléko jako základ dětské výživy
Mateřské mléko je zázrak přírody. Obsahuje všechny živiny, které malý človíček potřebuje ke zdravému vývoji. Navíc je plné antioxidantů a protilátek, které děťátko chrání před nemocemi, a představuje bezpečnou spojku mezi miminkem a alergeny z pevné stravy, na které si později ve správný čas potřebuje zvyknout.
Mateřské mléko je základ zdraví
Kvalitu mateřského mléka můžete ovlivnit tím, co jíte. Čím bohatší je vaše strava při kojení na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a kvalitní tuky (např. z ryb), tím výživnější je vaše mléko. V době kojení neuškodí brát doplňky stravy pro těhotné a kojící ženy, které obsahují vitamín D na podporu vstřebávání vápníku, fluorid pro zdravé zoubky děťátka a omega mastné kyseliny, nezbytné pro vývoj mozku a nervů. Prospějí vám a skrze vaše mléko i miminku.
Mateřské mléko a imunitní systém
Imunitní systém člověka sídlí hlavně ve střevech a začíná se tvořit právě v době kojení. Mateřské mléko obsahuje kultury mléčného kvašení (probiotika), které se zabydlují ve střevech děťátka a vytváří ochranný štít proti škodlivým látkám. Tyto “dobré” bakterie se krmí prebiotickou vlákninou obsaženou v mateřském mléce.
Mateřské mléko a jeho podoby
V prvních 3–5 dnech po porodu, někdy už během těhotenství, se v prsech vytvoří mlezivo (kolostrum). To je velmi husté a nažloutlé díky vysokému obsahu bílkovin a protilátek a slouží jako přírodní preventivní vakcína proti bacilům. Další 2 až 3 týdny pije miminko tzv. mléko přechodné, které je pořád nažloutlé, ale už ne tak výživné jako mlezivo. Zralé 2 složkové mléko se začíná tvořit mezi 14. a 21. dnem. Dvousložkové se mu říká proto, že se rozlišuje vodnatější namodralé přední mléko, které obsahuje hlavně vodu a cukr a slouží jako zdroj tekutin, a zadní hustší bílé mléko bohaté na bílkoviny a tuky sloužící hlavně jako výživa.
Skladování mateřského mléka
Pokud máte mléka více, než zrovna potřebujete, můžete mateřského mléko odstříkat do sterilizované skleněné nebo plastové lahvičky a schovat ho do zadní části lednice na později. Tam by při teplotě +4 až +6 °C mělo vydržet zhruba 2 dny. Do dvířek chladničky ale mléko nedávejte, teplota tu není optimální.
Problémy s kojením
Pro miminko je nejlepší, když ho kojíte tak dlouho, jak potřebuje. Když to není možné, přichází na řadu náhradní mléčná výživa. Mléčná výživa řady HiPP Combiotik® co nejvěrněji kopíruje mateřské mléko. Je v BIO kvalitě, obsahuje omega mastné kyseliny, probiotické kultury mléčného kvašení a galaktooligosacharidy.
Základem mléčné kojenecké výživy HiPP HA Combiotik® jsou mléčné bílkoviny z vlastního BIO kravského mléka, které jsou štěpené na tak malé části, že je tělo nevnímá jako cizí, a nedochází tak k alergickým reakcím na laktózu.