Alergie u kojenců: Záleží i na výživě
Vznik alergie u miminka je strašák, který dělá vrásky nejedné mamince. Nejste v tom sama. S nějakou formou alergie se v současnosti potýká až 5 % kojenců a alergie u jednoho člena rodiny představuje 20-40% šanci, že propukne i u vašeho děťátka. Dobrá zpráva je, že alergiím u dětí se dá předcházet výživou. A doba kojení a seznamování s příkrmy je ten nejlepší čas.
Alergie u dětí a pravděpodobnost jejího výskytu
Náchylnost k alergiím je dědičná, a čím více přímých příbuzných (matka, otec, sourozenci) alergiemi trpí, tím větší je pravděpodobnost, že ji bude mít i váš potomek. O jejím vzniku ale rozhoduje mnoho proměnných. Jedním z ovlivňujících faktorů je právě výživa v prvních měsících života.
Alergie u kojenců a její příčiny
Rozhodujícím faktorem při vzniku alergií bývá nejčastěji mléčná bílkovina a poté kondice střevní mikroflóry kojence. Alergické a nealergické děti mají rozdílné složení střevních bakterií, a tak se i rozdílně jejich imunitní systém brání alergenům a jinak štěpí mléčnou bílkovinu. Těm s citlivým imunitním systémem může prospět speciální výživa s extenzivně hydrolyzovanou, na malé kousky naštěpenou, bílkovinou.
Jak poznat alergii na lepek
Lepek patří k nejčastějším potravinovým alergenům. Vaše děťátko by na něj mohlo mít alergii nebo nesnášenlivost, pokud má bolesti bříška, průjem nebo naopak zácpu, ubývá na váze, málo roste nebo má nafouknuté břicho. V tom případě kontaktujte svého pediatra.
Jak ovlivnit vznik alergií u kojenců
Příroda vám dala do rukou tu nejúčinnější zbraň proti alergiím – mateřské mléko. To je nejen plné živin, ale i cenných obranných látek. Proto je důležité po dobu prvních 6 měsíců miminko kojit. Pro snížení rizika výskytu alergií toho můžete udělat ještě více:
- Nekuřte, zejména v blízkosti dítěte.
- Často větrejte, předejdete tak vzniků plísní.
- Dítě očkujte podle doporučení očkovací komise.
- Nezapomínejte ani na srst a sliny domácích mazlíčků – velmi běžný zdroj alergenů.
Alergenům se nevyhýbejte
Dovolte svému děťátku vyzkoušet všechno a potenciálně alergenním potravinám se nevyhýbejte. Když se s nimi vaše dítko nesetká, nemůže si na ně zvyknout. Správná doba také hraje roli – především při seznamování s pevnou stravou. Obecně se doporučuje začít s příkrmy ideálně mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Nejlépe vám poradí váš pediatr, ale neuděláte chybu, když nové potraviny zkoušíte postupně, s odstupem 1–2 týdnů. Pokud dojde k alergické reakci, snadno tak poznáte, která surovina je na vině.
Jak vidíte, výživa je pro rozvoj imunitního systému děťátka jedním z nejdůležitějších faktorů. Přečtěte si také o prebiotikách a probiotikách pro kojence.