Problémům lze předcházet
Nejlepší prevencí je kojení. Mateřské mléko obsahuje všechny důležité živiny, esenciální mastné kyseliny, a také probiotika a prebiotika. Jde však také o to, aby při kojení dítě nepolykalo vzduch způsobující nadýmání. Důležité tedy je, abyste kojila správnou technikou.
Kvalitu mateřského mléka však ovlivňuje maminka i svým jídelníčkem. Proto mu věnujte zvýšenou pozornost.
Polohy při kojení: vsedě, nebo vleže?
V základní poloze vsedě zvané “madona” sedíte pohodlně opřená a kojenci na svém předloktí s hlavičkou ve své loketní jamce podpíráte záda. Pokud máte větší prsa, ploché bradavky nebo jste po císařském řezu, lépe vám může vyhovovat boční “fotbalová” poloha, při které miminko leží na podložce v úrovni prsu s nožičkami pod vaším podpažím.
V případě miminek, která jsou menší nebo mají problémy s přisátím, můžete zkusit také polohu “tanečníka”, kdy kojenec v mírně nakloněné poloze s bříškem k vám spodní rukou objímá váš hrudník. Pro nedonošená miminka nebo ty s malou bradou je pak nejvhodnější vzpřímená poloha, kde nejdůležitější roli hraje dobrá opora vašich zad.
V základní poloze vleže ležíte vy i děťátko na boku. Pokud jste však po císařském řezu, může se vám lépe kojit na zádech s miminkem položeným na bříšku. V obou případech je dobré si hlavu podložit těhotenským polštářem na kojení pro větší pohodlí, které zároveň podporuje psychickou pohodu vás i miminka a je obzvlášť důležité při problémech s kojením.