Batolata a mléko - jaké, kolik, jak často a jak dlouho
Poté, co jsme oslavili 1. narozeniny vašeho neposedy, zastavme se v dalším díle našeho seriálu na chvíli u kojení batolat a batolecích mlék. Potřebuje batole mateřské mléko? Jak je to s náhradní mléčnou výživou? Jaké mléko je pro něj v tomto věku ideální, kolik ho potřebuje a jak často ho mlékem krmit?
Čím více pevné a pestré stravy, tím méně mléka
V kojeneckém věku, jak už samotný název vývojového období dítěte napovídá, je hlavním zdrojem energie a prospěšných látek pro jeho zdravý růst mateřské mléko, případně náhradní mléčná výživa. S tím, jak postupně zavádíme příkrmy, pevnou stravu a další nové potraviny do jídelníčku kojence a posléze batolete, potřeba získávat živiny z mléka se u malého organismu zmenšuje, až nakonec kojíme, nebo dokrmujeme jenom ráno a večer.
I po 1. narozeninách ovšem dítě mléko stále potřebuje, protože je cenným zdrojem energie, vitamínů a minerálů, z nichž nejdůležitější je v tomto období především vápník. Dítě začíná rychle růst, srůstají mu lebeční švy a svaly se připravují na sebevědomou chůzi po dvou. Zkuste mu proto zajistit přibližně 350 ml mléka denně.
Pokud se mu nechce pít, nebo nevypije dostatečné množství, nahraďte mateřské mléko, nebo batolecí mléko mléčnými výrobky např.:
- jogurtem
- sýrem
- pudinkem
- mlékem v müsli
- mléčnou kaší
- smetanovou omáčkou
Jak zajistit všechny živiny po ukončneí kojení
Období kolem prvních narozenin dítěte bývá častým mezníkem, kdy se maminky rozhodnou odstavit batole od kojení. Než však začnete vápník a potřebné živiny doplňovat obyčejným kravským mlékem, je mnohem vhodnější zvolit speciálně vyvinuté batolecí mléko. Mléčná batolecí výživa HiPP 3 JUNIOR Combiotik® dodává čím dál aktivnějším batolatům všechny potřebné živiny pro správný růst a vývoj nervového systému - vápník, železo, vitamín D, jód, probiotické kultury mléčného kvašení, galaktooligosacharidy a esenciální omega-3 mastné kyseliny.