Jak ušetřit za energie: chytré tipy přímo pro rodiče
Jak ušetřit za energie je pořád otázka za milion. Triky, jak při provozu domácnosti šetřit spotřebu energií a pomáhat klimatu i planetě, pro vás zpracovala novinářka a marketérka Michaela Švestková Červená.
Můžeme řešit tepelná čerpadla, kotle, zateplení domu nebo výhodnější smlouvu s dodavatelem energie. Ale jsme rodiče, kteří chtějí něco udělat hned dnes a vidět brzy výsledky – jako ve výchově. Proto pro vás máme chytré rady, které vám pomůžou ušetřit energie při vaší každodenní rutině.
Jak na praní a domácí spotřebiče?
Spotřebiče zapínejte, až když jsou plné – ale ne přeplněné. Nemá cenu zapínat program na pět kilo prádla, když je v bubnu pračky jen zašpiněná dětská bundička ani k ní sypat plnou nádobku prášku. Pračka by spotřebovala daleko víc vody, aby prací prostředek odplavila. Platí pravidlo: čím delší režim a vyšší teplota, tím vyšší účty. Na běžné praní si vystačíte s vodou o teplotě 30 stupňů a krátkým režimem. Využívejte prací prostředky, které pomáhají s odstraňováním skvrn už od 20 stupňů. Pračka tak nespotřebuje spoustu energie na ohřátí vody.
Když už jsme u ohřívání vody, možná vám bude stačit bojler nastavený na nižší teplotu. Pět stupňů udělá v účtu za elektřinu slušných pár procent dolů, ale voda ve vaně bude pořád teplá.
Zkontrolujte si ve smlouvě s dodavatelem energie, zda máte dvoutarifní sazbu. Pokud ano, využívejte ji – zapínejte spotřebiče v nízkém tarifu. Ve vysokém tarifu platíte víc.
U spotřebičů nezapomínejte na údržbu. Trouba s nánosem usazenin, zanesený filtr u myčky, viklající se rameno u mixéru, plná nádobka u vysavače nebo mrazák s ledovou krustou nefungují správně ani úsporně. Objednávejte pravidelně servis a údržbu hlavně na energetické „žrouty“, jako jsou kotle a čerpadla, vyplatí se vám to.
My mámy víme, že je fajn mít připravené polévky v mrazáku. Využívejte své pomocníky správně: mrazák ani lednici nepřeplňujte a nenechávejte zbytečně větrat, nedávejte do nich horké věci. Pokud na ně navíc praží slunce, zvažte, zda nejdou přesunout. Při všech zmíněných aktivitách totiž potřebují větší výkon na chlazení.
Vypnuté přes ovladač, ale pořád pod proudem
Stand by režim znamená, že je přístroj v pohotovostním režimu. Pokud dvacetkrát denně zapnete notebook, je to v pořádku. Ale jestli si jen večer pustíte oblíbený seriál, vypínejte přístroj i tlačítkem. Ano, i moderní televize ho pořád ještě má. Každodenní vypínání ze zásuvky ovšem praktikovat nemusíte, to řadě spotřebičů spíš škodí. Ze zásuvky vypínejte jen nabíječky, opět vám to uspoří pár desetikorun, spotřebiče ani nenechávejte nabíjet přes noc, když jim stačí hodina přes den. Nebo když nejsou vybité.
Kolik ušetří jedna LEDka
Zhasínat, zhasínat, zhasínat. Základní pravidlo říká, že pokud z místnosti odcházíte na déle než 15 minut, je úspornější sáhnout po vypínači. Zamyslete se i nad tím, zda při sledování televize potřebujete mít zapnutou malou lampičku i velké centrální světlo a ještě světlo na chodbě. A co potom v kuchyni, kdy často svítí centrální světlo, malé světlo v digestoři a ještě světelné pásky pod linkou. Záleží ovšem i na zdroji světla – LED žárovky jsou zkrátka úspornější, i když stojí více. Jedno LED světlo může ušetřit až několik stovek korun ročně / několik desítek eur ročně.
Topení a drobné teplotní triky
I topení patří k největším žroutům energie. Přitom každý stupeň, o který bude teplota ve vašem bytě nižší, může znamenat o tisíce korun nižší účet (za plyn i elektřinu). A ve vašem komfortu to může být rozdíl jen trička s krátkým a dlouhým rukávem. Lehce se přiobléknout, snížit teplotu, když odcházíte z domu nebo odjíždíte na víkend (ale nenechte dům prochladnout), krátce, ale intenzivně větrat (aby nižší teplotu nezaznamenal termostat a nedal pokyn k energeticky náročnému prudkému zvýšení teploty), nezakrývat topná tělesa závěsem ani nábytkem, odvzdušnit radiátory, to všechno vám pomůže srovnat účty. U topení vám pomůžou termostaty a termostatické hlavice. Dejte si jednou tu práci a nastavte ideální teplotu v místnostech tak, aby bylo oblékání i placení účtů pro vás komfortní.
Když už jsme zmínili teploty, zkontrolujte nastavení teploty v mrazáku a ledničce – v chladničce stačí 5 stupňů, v mrazničce minus osmnáct. Míň je zbytečné – a energeticky náročné.
Uspořit můžete i při vaření – u sporáku používejte pokličky a velikostně odpovídající plotýnky, do trouby vložte víc jídel, menší porce ohřívejte v mikrovlnné troubě. Můžete také vypnout troubu nebo sporák pár minut před skončením vaření a využít zbytkové teplo. Jsou to drobné triky, které pomohou snížit vaše účty za energie.
5 rychlých tipů:
- Nevařte zbytečně v rychlovarné konvici litr vody, když si chcete udělat malou kávu.
- Nenechávejte v místnostech přes noc svítit „pro jistotu“ kvůli dětem velké světlo, bude stačit třeba malé světýlko na baterka.
- Ohříváte dětem porci polévky? Možná nemusíte pouštět digestoř.
- Zapínat kromě televize i router, přehrávače, reproduktory a další technické vychytávky, když si chcete jen pustit půlhodinové zprávy, je celkem zbytečné.
- Dětské chůvičky nebo zubní kartáčky nemusí být pořád v pohotovosti v nabíječce.
Ušetřete hned při koupi
Výrazných úspor dosáhnete při koupi energeticky úsporných spotřebičů. Zajímejte se, kolik pračka nebo myčka spotřebují elektřiny a vody. Prozradí vám to energetický štítek. Nedejte se zlákat nižší cenou spotřebiče v nižší energetické třídě – stejně jako je rozdíl v kupní ceně, může být vysoký rozdíl ve spotřebě energie. Jenže tentokrát ve váš neprospěch.
A jak číst štítky na spotřebičích?
Štítky pomáhají orientovat se při nákupu elektrospotřebičů, abyste si mohli vybrat ten nejšetrnější. Nejenže vám usnadňují rozhodnutí, ale i výrobce nutí chovat se udržitelněji – a tím pomáhat planetě.
Povinné energetické štítky ukazují spotřebovanou energii za určité období. Nejčastěji za rok. Jenže rok v kuse přece pračka nefunguje, že? Údaje v kilowatthodinách jsou těžko představitelné, a tak se řiďte spíš barevným označením energetické třídy. Pravidlo je jednoduché – čím zelenější je ukazatel, tím je spotřebič hospodárnější.
V roce 2021 začaly fungovat nové energetické štítky na řadě spotřebičů, jako jsou myčky nádobí, pračky, sušičky, chladničky, mrazničky... Ty jsou trochu jiné než dosavadní, ale v roce 2025 na ně přejdou i další kategorie elektrických pomocníků.
Zatímco dřív bylo nejvyšší označení A+++ a většina spotřebičů dosahovala právě na A s různým počtem +, nové štítky mají sedmistupňovou barevnou škálu od A do G. V ní se ovšem do kategorie A či B dostane jen málokterý spotřebič – regulace jsou schválně tak přísné, aby byl prostor pro technologický pokrok, jenž nám ušetří ještě více energie. Při nákupu nových spotřebičů se proto držte středu – třídy C, případně D. Jsou sice opticky méně zelené, ale pořád velmi úsporné. Pokud objevíte spotřebič v nové energetické třídě B a A, je to samozřejmě ta energeticky nejméně náročná volba.
Ze štítku se dozvíte i název výrobku a model. Další piktogramy ukazují (například na pračce) i hlučnost, roční spotřebu vody, kapacitu, třídu účinnosti sušení u myčky nádobí nebo třeba technologii zobrazení u televize.
Těch štítků si nejde nevšimnout – jsou velké, barevné, nalepené na elektrospotřebičích, které si jdeme koupit. Čtěte je – naší planetě a vaší peněžence jsou opravdu velmi nápomocné.