Novorozenecká kolika – kde sa vzala a jak na ni?
Intenzivní neutišitelný záchvat pláče přichází bez zjevné příčiny, navíc u zdravého dítěte. Odhaduje se, že až třetina novorozenců trpí bolestmi bříška. Toto stresující období trápí i samotné rodiče – cítí se bezmocní a zdá se, že selhávají hned na začátku rodičovství. Co stojí za to vědět o kolice?
„Kolikový“ pláč je skutečně velmi naléhavý. Novorozenec se při něm napíná a přitahuje si nožky k bříšku. Aby bylo možné říci, že se jedná o koliku, musí záchvat pláče trvat nejméně 3 hodiny a opakovat se nejméně 3 dny v týdnu po dobu 3 týdnů. Vždy je vhodné, aby lékař vyloučil i jiné příčiny. Koliky obyčejně začínají druhý týden po narození. Objevují se náhle ve večerních hodinách a náhle i ustoupí. Mohou se však přihlásit kdykoli během dne. Pravidelné trápení trvá několik týdnů, nebo dokonce měsíců.
Vyhovte individuálním potřebám svého dítěte
Ačkoli jsou koliky málo probádané téma a na každé dítě funguje něco jiného, dobrou zprávou je, že toto období obvykle končí po třetím měsíci života. Dítě zesílí, začne zdvihat nohy nad podložku, dozrává mikroflóra a nervový systém ve střevech. Kombinace všech těchto faktorů zajišťuje správnou funkci střev.
Nejdůležitější by mělo být uspokojení všech potřeb dítěte. Na druhém místě je správná technika kojení, říhání po krmení, pravidelné polohování na bříško během bdění a pod dozorem. Tím minimalizujete množství spolykaného vzduchu a zmírníte projevy koliky. Příčinou bolesti břicha je nahromaděný vzduch.
Zkoušejte a uvidíte, co přinese úlevu
V lékárnách je k dispozici celá řada přípravků určených ke zmírnění kolik. Je otázkou, zda fungují. Heslo „Za pokus nic nedám“ platí zejména pro režimová a polohová opatření.
Mně se při obou dětech nejvíc osvědčilo nošení v šátku, na rukách a vození v kočárku. Velmi mi pomáhala zavinovačka a bílý šum nebo ukolébavka. Všechny tyto věci miminku připomínají život v děloze. U prvního syna se mi nejvíce osvědčilo zavinování a kočárek. U druhého zase nošení v šátku. Každé dítě je však jiné a neexistuje žádný univerzální návod.
Pomoct si můžete teplou koupelí a masáží bříška, cvičením s nožičkama, nahřívacím polštářkem. Nechávejte dítě pravidelně bez plenky, je to lepší pro jeho vývoj a také to pomáhá bříšku.
Správná manipulace také zlepšuje stav. Vyzkoušejte si nošení na tygříka nebo v klubíčku. V těchto polohách si dítě odříhne a zároveň se tlakem na bříško zbaví přebytečných plynů.
Hrazda s hračkami je skvělý nástroj, který pomáhá motivovat dítě ke zvedání nožek. Posiluje břišní svaly, a tím zlepšuje zapojení břišního lisu. Dítě můžete dát pod hrazdu již kolem druhého měsíce života.
Někdy existují příčiny i pomoc
Někdy se dítě narodí s výraznou diastázou, kvůli které nemůže kvalitně používat břišní svaly. Obvykle má v tomto případě také silnou predilekci, což znamená, že většinu času má hlavičku otočenou na jednu preferovanou stranu. V takovém případě může pomoci cvičení pod vedením fyzioterapeuta nebo tejping bříška. Pro zpevnění svalů se používá tejpování pomocí pásků aplikovaných na pokožku za účelem terapie. Léčbu touto metodou by měl dítěti podávat pouze lékař nebo fyzioterapeut na návrh lékaře.
Pokud má dítě potíže, pokuste se jeho střeva rozhýbat kojením. Pokud však kojení nepomáhá a nepřináší úlevu, není správné dítě násilně přikládat k prsu – může to situaci ještě zhoršit.
V posledních letech se objevují názory, že klíčovou roli hraje osídlení střeva prospěšnými bakteriemi. Tyto bakterie se nazývají probiotika. Nejznámější jsou Lactobacillus a Bifidobacterium. Porodem a výživou začnou postupně osidlovat střeva. Prospěšné bakterie stimulují imunitu a potlačují růst „špatných“ bakterií, které způsobují záněty a produkují zbytečné plyny. Kombinace spolykaného vzduchu a nezralých střev způsobuje bolestivost malého bříška.
Koliky u kojených a nekojených dětí
Ve střevech kojených dětí nacházíme mnohem větší množství probiotik než u dětí, které nejsou kojeny.
Je to dáno tím, že mateřské mléko přirozeně obsahuje probiotika i prebiotika. Jsou to sacharidy, které umožňují množení prospěšných bakterií. Díky této kombinaci mají kojené děti lepší složení střevní mikroflóry.
Kojeným dětem můžete pomoci s kolikou zakoupením probiotik. Studie ukazují, že podávání probiotik kojeným dětem může zlepšit příznaky spojené s kolikou. Slibné výsledky byly prokázány u bakterií kmene Lactobacillus reuteri.
Když kojit nemůžete, koupená probiotika moc nepomohou. Studie neprokázaly zlepšení kolik při podávání probiotik společně s mléčnou formulí. Doporučená jsou mléka, která jsou přímo od výrobců obohacená probiotiky.
Nicméně i v tomto případě platí, že nejlepší mléko je to, které vašemu dítěti chutná. Přidaná probiotika a prebiotika v mléce jsou výhodou pro spokojené bříško. Pokud zkoušíte novou značku mléka, vydržte u ní alespoň dva až čtyři dny, aby si tělo vašeho dítěte mohlo zvyknout. Lze zakoupit antikolikové láhve se speciálně upravenou savičkou, která omezuje polykání vzduchu během krmení a zabraňuje vzniku koliky. Když je dítě spokojené, bezproblémové a prospívá, našli jste vítěze v oblasti mléka a vítězem v boji proti kolice jste i vy.