Trendy metoda stravování BLW: Co na to dětská lékařka?
Zatímco v době, kdy vyrůstaly dnešní maminky, bylo zavádění příkrmů rutinní záležitostí a vždy začínalo mixováním veškerého jídla na hladké pyré, dnes jsou mezi maminkami patrné nové trendy a metody v přecházení na nemléčnou stravu. Mezi zaručeně nejpopulárnější dnes patří metoda BLW - Baby Led Weaning, neboli „dítětem vedené odstavování“.
V čem metoda BLW spočívá?
- Dává dítěti svobodu volby nejen ve výběru potravin, ale i době, kdy je připravené a má samo chuť se do nemléčné stravy pustit.
- Dítě rozhoduje, co a v jakém množství sní.
- Jednotlivá jídla nemixujete, nepasírujete ani z nich neděláte kaše.
- Dítě se krmí samo, odpadá tak krmení lžičkou rodičem.
- Nejprve se učí dítě kousat, poté polykat.
- Návrat ke kořenům a společné stolování bez nutnosti vařit dítku „něco jiného“.
- Počátek bývá většinou okolo 6. měsíce věku dítěte.
- Dítě se začíná stravovat vleže na bříšku či v klubíčku u vás na klíně.
- Výběr potravin je sice na dítěti, ale právě rodič pochopitelně ovlivňuje, co zdravého dítěti nabízí.
- Ve chvíli, kdy dítě zvládne špetkový úchop, nabízíte i drobnější potraviny (borůvky, hrášek atd.)
Kdy je dítě připravené a kdy začít s BLW metodou?
Zastánci této metody označují za správný čas dobu, kdy je kojenec na takové psychomotorické úrovni, že je schopný sám vzít cokoli do ruky a o jídlo jeví evidentní zájem. Není překážkou, když v danou dobu nemá ani jeden zoubek.
Je tato metoda vhodná k celoplošnému doporučení?
O tom, jak své miminko začínáme stravovat, si všichni vyslechneme doporučení ošetřujícího pediatra dítěte, ale metoda volby je vždy na samotném rodiči. Já sama stále před tímto rozhodnutím a přiznám se, že jsem si našla střední cestu, která vyhovovala nám a našim dětem a nijak je neohrozila jak z hlediska nedostatku živin, tak z hlediska situací, kdy by se děti mohly začít dusit.
Na co u BLW metody dát pozor
Aby byla vstřebatelnost živin dostatečná a co možná nejvyšší, je vhodné dítěti stravu upravit - nepodávat vcelku po velikých kusech. Nejednou se vám stane, že tak jak dítěti jídlo podáte, tak ho najdete v plínce. Vstřebatelnost z takto požitého jídla je mnohem nižší, než když jej podáte nakrájené.
Návrat ke kořenům?
Návrat ke kořenům z této metody necítím, protože i mláďatům byla podávána potrava předžvýkaná. Vstřebatelnost živin tak byla jiná než u dětí krmených výhradně BLW metodou. To byl jeden z hlavních důvodů, proč masozeleninový oběd u nás neproběhl metodou „do ručky“.
Pokud kojenci chcete dopřát možnost výběru, je to v prvních dnech zavádění příkrmů taková domácí loterie. Aby mělo dítě na výběr, položíme před něj více druhů zeleniny či ovoce. Jakmile ale dojde k alergické reakci, nebude patrné, která z potravin reakci vyvolala a výběr dítěti budete muset stejně omezit. Opatrně proto prosím ve chvíli, kdy máte v rodině zátěž typu astma, atopie či alergie.
TIP: U zavádění příkrmů je vhodné nejprve vyzkoušet jednodruhové svačinky dle klasického pravidla 3 dnů, po kterých mohu vyhodnotit, zda pro dítě daná potravina vhodná je, či nikoli.
Jak najít kompromis?
Pokud se vám cokoli z charakteristik této metody líbí, nic nebrání tomu, abyste ji aplikovali u vás doma. Není nutné se vždy řídit každou zásadou metody. Hlavní je, aby vás, a především dítě, jídlo nestresovalo, nebylo do něj nucené a aby se stalo každodenní příjemnou chvilkou, na které se bude dítě těšit.
- Vyhovte dítěti. Má-li zájem o jídlo, zajímá ho, co máte na talíři, a pozoruje vás při jídle.
- Nemusíte dítěti jídlo mixovat a pasírovat, můžete jej dítěti rozkrájet na kousky.
- Líbí se vám metoda BLW, protože se dítě dříve naučí kousat a má možnost výběru? Podávejte touto metodou svačinky a oběd přizpůsobte věku tak, aby z něj mohlo tělo kojence čerpat důležité látky.
- Pokud se rozhodnete pro BLW metodu, i kdyby jen částečnou formou, podívejte se jak na první pomoc v případě, že se začne miminko při jídle dusit.