Masozeleninové a ovocné příkrmy: Kdy zavést do jídelníčku kojence?

Po vyzkoušení několika druhů zeleniny v rámci 1. seznamování s příkrmy začneme přidávat do jídelníčku dětí i maso krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta). Maso je důležitým zdrojem železa, bílkovin a mastných kyselin. Jednou týdně tuto dávku masa (20 g = 1 lžíce) vyměníme za důkladně převařený vaječný žloutek. Vaječný bílek dítěti do 1 roku nepodáváme vůbec.

Podívejte se na BIO maso z prověřených surovin od HiPP.

Postupně se bude zvyšovat dávka příkrmu na úkor mléka, až se dostaneme (po 3 týdnech) na 150-200 g snědeného příkrmu bez nutnosti dokojení. Kojenec má před sebou dlouhou cestu. Bude se postupně seznamovat s potenciálními alergeny, bude muset zvládnout přechod na pevnější stravu s nácvikem kousání a vy mu buďte tím, kdo mu bude nápomocný. Nebuďte nervózní, pokud miminko odmítá příkrmy a preferuje mateřské mléko. Jakmile by dítěti mléko nestačilo, rádo se naučí novým chutím.

Ovocné dopoledne

Až zvládne miminko masozeleninový příkrm, můžete zařadit v rámci dopolední svačiny ovocné pyré. Začínáme uvařeným jablkem či hruškou a stejným způsobem jako u zeleniny zkoušíme nové druhy s následným dokojením. Po jejich poznání můžeme různé druhy ovoce kombinovat. Ovoce nikterak nedoslazujeme. Obsahuje již ovocný cukr (fruktózu) a přidáváním cukru řepného bychom organizmus dítěte zbytečně zatížili. Zvyšuje se tím i kazivost mléčného chrupu a sladké chuti dítě velice rychle přivykne, což se vymstí v následujících ochutnávkách.

Vždy volte ovoce, které se v našich končinách pěstuje. Exotické ovoce, ale i například mořské ryby, jsou častým potravinovým alergenem.

Pokud nemáte na vaření pro miminko čas nebo jste úzkostnější a bojíte se, že jídlo nebude pro miminko vhodně sestavené, nestyďte se sáhnout po příkrmech ve skleničce. Vybírejte však v ochodech pouze takové, které jsou určeny pro věk vašeho dítěte. Tuto informaci se vždy dočtete viditelně na obalu příkrmu. V sortimentu vybírejte zprvu jednodruhovou zeleninu. Pokud začínáte s příkrmem v 6. měsíci, i tak volte pokrmy pro nejmenší (4m), protože právě ty jsou na začátek nejvhodnější jak složením, tak konzistencí.

Zavádění masozeleninových příkrmů, ovoce a lepku: Shrnutí

Kdy: U kojených dětí po uk. 6. měsíci/ U nekojených dětí mezi uk. 4.-6. měsícem. U lepku mezi 4.-7. ukonč. měsícem.

Co: Příkrmy se zeleninou a masem z krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta).  1x týdně dávku masa nahradíme vaječným žloutkem. Lepek přidáme do zeleninového příkrmu jako 2 čajové lžičky pšeničné mouky, nebo jako 2 piškoty do dopolední ovocné svačinky.

Příprava: Čisté ruce, umytá mělká plastová lžička bez ostrých okrajů a další nádobí, vidlička na rozmačkání příkrmu do formy kaše nebo pyré.

Délka krmení: 15-20 minut, po 3 týdnech současného dokrmování mateřským mlékem postupně podíl mléka snižujeme, až není potřeba dokrmovat vůbec.

Tajný tip: Dejte přednost surovinám, které pocházejí z našich zeměpisných šířek. Exotické ovoce, ale i mořské ryby jsou častým potravinovým alergenem.

 

V dalším článku od MUDr.Kněžkové se dočtete, kdy je vhodné zavést do stravy lepek. Přejít na další článek.