Začínáme s příkrmy: Moje první lžička

Ať se nám to líbí, nebo ne, miminko se nám mění před očima každým dnem a velice rychle se z malého novorozence stává kojenec, který se zajímá o svět víc a víc. Nové barvy, nové hračky, noví lidé, nová prostředí a mezi 4. a 6. měsícem života přichází velká etapa – poznávání nových chutí. Kdy začít, co a jak připravit a na co dát pozor?

Kdy je vhodné začít s nemléčnými příkrmy

Otázka, kdy začít s prvním nemléčným příkrmem, nemá jednoznačnou odpověď. Některé děti se o první příkrm přihlásí dříve, jiné by nejraději zůstaly na mléku klidně až do roka. U dětí kojených začínáme obvykle po ukončeném 6. měsíci. Miminka na umělém mléku zapojujeme do příkrmů kdykoli mezi 4. a 6. měsícem.  Děje se tak i v případě, kdy miminko nehladoví, nestrádá a o nemléčné jídlo nejeví velký zájem.

Kdy je miminko připravené, se pozná právě dle jeho zájmu. Začíná jíst očima, sleduje každý pohyb vaší lžíce od talíře k ústům, křičí kdykoli máte jídlo vy? Pak se blíží čas, kdy je vhodné dítěti nabídnout jeho první ochutnávku. První nemléčnou stravu by však dítě nikdy nemělo dostat dříve než po ukončeném 4. měsíci. Zároveň je vhodné, aby první ochutnání bylo ještě v čase, kdy maminka kojí. 

Právě z toho důvodu gastroenterologická společnost určila (od r. 2008, aktualizováno 2017) čas pro zahájení příkrmů mezi 17. a 26. týden, protože v tuto dobu je velké procento dětí stále kojeno. Mateřské mléko je protektivním faktorem v ochraně proti alergenům obsaženým ve stravě.

Jak a čím na první ochutnávku

Příprava jídla pro kojence má své zásady, které je vhodné dodržovat. Vždy dbejte na hygienu a před přípravou omyjte nejen své ruce, ale i veškeré náčiní. Jídlo, které budeme připravovat, by mělo mít podobu pyré či hladké kaše. Nedoporučuji miminkům příkrmy mixovat. Raději sáhněte po vidličce a pokrm důkladně rozmačkejte. Z úplně hladké mixované kaše se dětem hůře přechází na kousky a krájené potraviny, což bude důležité pro první nácviky kousání.

Pro první krmení doporučuji vybírat lžičky k tomu určené. Dětská lžička je mělká, plastová a bez ostrých okrajů. Je potřeba si uvědomit, že zvládnout techniku posunu sousta a polykání je pro dítě zprvu velice obtížné, protože je odlišná od kojení. Dětem velice pomáhá, pokud lžičku vložíte hlouběji do pusinky a položíte ji na zadní část jazyka.

Miminko bude zprvu tlačit jazyk proti patru a jídlo ze špičky jazyka by pak vysouvalo ven z pusinky. To u mnohých rodičů vyvolává podezření, že miminku jídlo nechutná. Dejte mu jen čas a svou trpělivost. Nejen chutě, ale i technika je pro něj nová a náročná. První ochutnávky jsou ideálně na 15-20 minut a dítě by mělo být po krmení spokojené. Pokud jídlo odmítne, nenuťte jej. Po prvních ochutnávkách pak miminko přiložíme k prsu, případně dokrmíme umělým mlékem, na které je miminko zvyklé tak, aby bylo dostatečné syté.

Tekutiny v době příkrmů

Jakmile miminko dostává nemléčnou stravu, řiďte se jeho potřebami. Nekojené děti potřebují 400-600ml tekutin mimo mléko. Nejvhodnější je převařená kojenecká voda. U dětí kojených zavádějte tekutiny v době, kdy u něj převáží množství příkrmu nad mateřským mlékem. 

Jak s příkrmem začít

Nemléčné přikrmování začínáme poledním ochutnáváním sladké zeleniny, a to ideálně před kojením. Jedna až dvě lžičky příkrmu 1-2x denně s následným dokojením. Na první lžičky vybíráme sladší zeleninu (mrkev, brambor, petržel, brokolice, květák) vařenou v páře nebo nesolené vodě.

Pokud se se vám nechce vyrábět příkrm kvůli 1-2 lžičkám, můžete vyzkoušet hotové příkrmy První lžička HiPP – speciálně určené pro první seznamování s příkrmy.

Příkrmy dětem nesolíme, nesladíme ani nijak nekořeníme a první týden se držíme jednodruhových jídel. Nový druh zeleniny přidáme cca po dvou dnech. Nedoporučuji střídat dříve, abyste v případě potravinové alergie věděli, který druh zeleniny bude třeba z jídelníčku dítěte vyřadit.

Do každého zeleninového příkrmu je třeba přidat menší množství rostlinného tuku, který je nezbytný například pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Sáhněte po kvalitním olivovém, slunečnicovém nebo řepkovém oleji.

U většiny kojených dětí dobře funguje, pokud uvařenou mrkev naředíte namísto vodou mateřským mlékem. Dítěti tak usnadníme přechod od mléka k nemléčné stravě. Z jídla tak cítí maminku a zároveň se učí pracovat s novou chutí i konzistencí. Po tomto ochutnání dítě dokojíme, či dokrmíme UM.

Zavádění příkrmů by mělo být příjemným okamžikem pro maminku i miminko a buďte trpěliví, pokud bude miminko nové chutě zprvu odmítat. Než si některé děti zvyknou, trvá to klidně i 10-15 lžiček. Berte tedy jako úspěch již ochutnání jedné lžičky.

První lžička: Shrnutí

Kdy: U kojených dětí po uk. 6. měsíci/ U nekojených dětí mezi uk. 4.-6. měsícem.

Co: Příkrmy z jednodruhové sladší zeleniny, jako je mrkev, brambor, petržel, brokolice nebo květák. Vaříme v páře nebo nesolené vodě, přidáme lžičku kvalitního oleje. Můžeme naředit mateřským mlékem.

Příprava: Čisté ruce, umytá mělká plastová lžička bez ostrých okrajů a další nádobí, vidlička na rozmačkání příkrmu do formy kaše nebo pyré.

Délka krmení: 15-20 minut, poté dokrmíme mateřským mlékem, nebo UM.

Tajný tip: Vkládejte dětem lžičku vložíte hlouběji do pusinky a položte ji na zadní část jazyka. Polykání jim půjde snáze.

 

V dalším článku od MUDr.Kněžkové se dočtete o zavádění masozeleninových a ovocných příkrmů. Přejít na další článek.