Zvracení u dětí: Příčiny, první pomoc a kdy vyhledat lékaře podle věku dítěte

Pokud jste se stali rodičem, tak vás epizoda zvracení u dítěte nemine. Stoprocentně. Není tedy špatné si k téhle nepříjemné záležitosti připomenout pár základních faktů.

 

1) Koho se problematika týká?

Zvrací miminka, zvrací batolata, zvrací předškoláci, zvrací školáci na prvním stupni základky, i puberťáci na sklonku plnoletosti. Důvody jsou samozřejmě různé, a to v závislosti na aktuálním věku:

Máte miminko? Takové to malé, nevinné, čisťounké a voňavé? V zavinovačce? Tak to zvrací pořád. Nebo alespoň brzy nabudete dojmu, že tomu tak je. Abych vás však uklidnila, je to víceméně normální. Říká se tomu ublinkávání, případně reflux, a jedná se o fyziologický proces, kterým se trávicí soustava učí vypořádat se se stravou. Může jí být příliš, protože žaludek miminka je malinký jako „třešinka“, dítě může být také „napolykané“ vzduchu nebo pokud krmíte náhradním mlékem zbytečnou mléčnou pěnou. Je proto velmi důležité dopřát každému kojenci po krmení čas na „odříhnutí“, a to ve svislé poloze, s poplácáváním jeho zad a plenkou přes vlastní rameno (pro jistotu). Pokud nekojíte, zkuste podávat menší porce náhradního mléka a miminku nepodávejte zbylou mléčnou pěnu. Krmte raději častěji a méně.

Pokud budete mít pocit, že je nežádoucích příhod přeci jen příliš, jděte se poradit k lékaři. Nepodceňujte preventivní prohlídky u pediatra a váhové přírůstky u dítěte. Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku. Žádná z nich není v ordinaci dětského doktora hloupá!

Máte batole? Tedy dítě, co už oslavilo první rok, pomalu chodí (brzy tedy rychle), strhává na sebe věci a cpe si do pusy všechno, od prvního řízku, přes ovladače na televizi, až po babiččiny zuby a prášky na spaní? Tady pozor. Zvracení v tomto věku je vždy známkou patologie. Příčiny jsou ovšem různé, shrňme si je:

  • přejedení. Trávicí trubice se příliš roztáhne a naštvaný žaludek si jednoduše uleví.
  • požití nevhodné potravy. Zažívací trakt se podráždí. Samostatnou kapitolou jsou jídla určená dospělým (mastná a kořeněná). Vědomé podávání takovéto stravy batoleti je velmi nevhodné. Často také děti pozřou něco, co do těla vůbec nepatří. Počítejte s tím, že bude váš potomek ochutnávat žížaly, psí granule, hovínka a zmíněné pilulky, co vypadají jak lentilky. Vaším úkolem je odstranit z dosahu vše, co je nebezpečné. Řeč je tedy o platíčkách s léky, o Savu a jiných čistících prostředcích s lákavou barvou a vůní. Myslete na to, že děti přitahují především věci s odstínem reflexní vesty. Umístěte tedy nevhodnou potenciální potravu hezky do výšky, nebo pod zámek.
  • infekce. Patogeny si velmi libují na různých částech těla a moc se jim líbí sliznice v nose, žaludku a střevech. Probíhající zánět se projeví rýmou, nevolností, zvracením (často jen z důvodu velkého zahlenění a úporného kašle) a průjmem. Mezi základní opatření patří důsledné čištění nosu, odsmrkávání, dieta a dostatek tekutin.

Co předškolák? Platí pro něj víceméně všechno, co pro batolata. Je však nutné vzít v potaz vyšší riziko otrav (pozor na neznámé houby, exotické potraviny, potraviny s prošlou záruční lhůtou, nebo nedostatečně tepelně upravené porce (typicky kuřecí maso, v němž může být salmonela nebo Campylobacter). Také se v tomto věkovém období setkáváme s tzv. psychogenním zvracením. Neobjevuje se nevolnost jen v pondělí ráno před odchodem do školky? V rámci předávání během střídavé péče? Nestěžuje si dítě na bolesti bříška vždy, když ho čeká stresující zážitek? Nenutí ho někdo do jídla, které nechce?

Je dobré také vědět, že s nástupem dítěte do kolektivu lze ve velkém stylu očekávat i setkání s některými populárními viry. Mezi velmi oblíbené a přítulné patří především rotaviry a adenoviry, a pokud nebudete dodržovat základní hygienická pravidla (neolizujte po sobě příbory, používejte oddělené ručníky, umývejte si řádně ruce mýdlem), moc rádi se seznámí s celou vaší rodinou.

A školáci? Ano, i u nich bývá častým důvodem nevolnost spjatá se stresem (před písemkou, neoblíbeným předmětem, sportovním turnajem…). Také se bohužel objevují závažnější příčiny, které vyžadují návštěvu lékaře. Zvrací dítě, které mělo (třeba i nezávažný) úraz hlavy (otřes mozku)? Předchází zvracení vysoká horečka? Vyrážka? Úporné bolesti? (meningitida, encefalitida) Následuje po atacích zvracení fáze s pichlavou bolestí v pravém podbřišku? (zánět slepého střeva) Ozvěte se lékaři a prodiskutujte s ním své obavy.

Něco speciálního u puberťáků? Ano. Velmi typické bývají otravy alkoholem. Kdo by z vlastní zkušenosti neznal pocit na zvracení po prvním setkání s lahví pro dospělé?

A dál? Klasická mánie po dokonalé postavě. Dívky (a někdy i chlapci) nesou těžce zcela přirozené hormonální a tělesné změny spjaté s dospíváním, a bohužel touží vypadat jak ramínko na šaty, nebo teploměr. Bulimie je nemoc, která se velmi snadno vymkne kontrole, pokud tedy zjistíte, že vaše dítě zvrací, protože „asi něco snědlo“, buďte v tomto věkovém období více obezřetní.

2) Co při zvracení dělat?

Během klasického zvracení přidržujte dítěti ruku na čele, ať se o ni může „opřít“, když ho ovládne dávivá vlna. Jakmile se dítěti uleví, vypláchněte mu ústa a nechejte ho odpočívat vleže s podloženou horní polovinou těla. Do blízkosti umístěte kýbl či lavór, kdyby se mu znovu udělalo zle. Místnost vyvětrejte, zatemněte, nepouštějte televizi, mobil, ani tablet, dopřejte tělu řádnou regeneraci. Uleví i studený obklad na čelo a pokrčené nohy, které jinak napínají oblast žaludku.

Podstatné je především zajištění tekutin, které podávejte po lžičkách. Co to znamená? V malých dávkách s dostatečnou pauzou. Spíš žaludek jen tak zlehka kropte, než abyste do něj lili hrnky vody. Je třeba nenechat tělo vyschnout (dehydratovat). K pití jsou vhodné vlažné čaje, můžete zkusit třeba nějaký s heřmánkem či meduňkou, která hezky zklidňuje. V každé lékárně jsou pak k zakoupení speciální rehydratační nápoje ORS, tedy oral rehydration solution. Podávají se také po lžičkách a chlazené.

S jídlem si starosti nedělejte a chovejte se k podrážděnému žaludku stejně, jako k bolavému krku, nebo odřenému koleni. Prostě mu dejte pokoj. Suchary jsou fajn. Rohlík a piškot též. Zcela zásadní jsou ale tekutiny, nakolik dehydratace je pro malý i velký organismus nejvíce ohrožující. Jakmile žaludek potravu snese, můžete začít zařazovat něco o chlup náročnějšího, třeba vařenou rýži či těstoviny. Vyhněte se nadýmavým a mastným jídlům.

3) Kdy určitě navštívit lékaře

Pokud dítě zvrací opakovaně, je malátné, jeho stav se nelepší, má nafouklé a citlivé břicho, zvýšenou teplotu, horečku, bolesti hlavy a potíže s dýcháním, volejte ihned záchranku. Pokud není situace tak závažná, můžete konzultovat jeho obtíže s pediatrem i telefonicky.

Pozor: U dětí dochází k dehydrataci daleko dříve než u dospělých!

Přečíst si další článek od MUDr.Kateřiny Karolové: Teplota a jak na ni