Miminka s faldíky. Roztomilé, nebo zdravotní problém? Jak předejít nadváze?
Já mám špeky, ty máš špeky, naše dítě je bude mít taky. A co! Vadí to? Babička je měla také a všem se jako dívka líbila… Pediatrička a maminka tří dětí říká, že obezitu malých dětí již nelze vnímat jako roztomilá kila navíc. Již dlouho před vstupem do školky, do prvního kolektivu, je dobré chránit naše nejmenší před touto civilizační nemocí. MUDr. Kateřina Karolová píše blog, před pěti lety zvítězila v anketě Žena roku a znáte ji také z podcastu Baby Talk. Dnes radí, jak předejít nadváze a obezitě nejmenších.
Něco vám řeknu: Pracuji v lázních coby pediatr a každý měsíc ke mně do ambulance přijíždí nový turnus malých pacientů s nejrůznějšími diagnózami. Astma, ekzémy, celiakie, stavy po popáleninách či po onkologické léčbě. A pak taky děti s obezitou.
Dokud jsem byla zaměstnaná v nemocnici, nijak zvlášť se mě problematika malých pacientů s nadváhou nedotýkala. Od té doby, kdy se mi přímo před očima kumulují skupiny tlouštíků mířících na pobyt s cílem zredukovat váhu, si uvědomuji, že je něco čím dál víc špatně. A studie ukazují, že je skutečně hůř a hůř.
Kila mohou být problém
Kila navíc většina lidí nevnímá jako zdravotní problém. Zatímco u předškoláka s opakovanými záněty středouší bývají rodiče vděční, když se jim podaří zajistit ozdravný pobyt v lázních, u stejně starého dítěte s nadváhou se o indikační kritéria a léčebnou kúru zajímá jen málokdo. Mávnou rukou a řeknou: „Tak jí chutná, no.“ „To vyběhá.“ „Znáte Heduš? Ta naše Lída je proti ní úplná laňka.“ „To bude dobrý…“
No nebude. Samo určitě ne. Shazování nadbytečných kil není nic příjemného, o čemž by mohl vyprávět každý, koho v léčebně nutíme obědvat misku zeleniny nebo vstávat ráno před sedmou na povinnou zdravotní procházku.
Co tedy dělat pro to, abyste obezitu u svých dětí řešit nemuseli?
Ideální je začít nad riziky přemýšlet hned v těhotenství, protože nadváha a obezita v těhotenství zvyšuje pravděpodobnost nadváhy či obezity samotného dítěte. Vím, je úlevné svést narůstající břicho a váhu na fyziologické procesy těla. Každá noční porce jídla, každá houska, třetí krajíc chleba a kostka cukru navíc se dá obhájit hormony a jiným stavem. No stojí ta třetí umaštěná kobliha za trápení na duši, s nímž se dcerka či syn pro nadváhu jednou setká?
Dítě je na světě, cvalík v mezích normy, krásný kojenec, a má před sebou jediné životní období, kdy všichni jihnou nad roztomilými faldíky tuku. Nádhera. Dá se něco pokazit? Vždyť dítě saje z prsu či lahvičky a později stejně jen sotva olízne pár lžiček s příkrmy.
Nenechte se ukolébat představou, že dítě toho moc nesní. Důslednost se počítá již od období prvních příkrmů. Začít byste měli rozhodně zeleninou, aby si děťátko zbytečně brzy nezvykalo na sladkost ovoce a rozšiřovalo si své spektrum chutí. Nahořklá zelenina, jako jsou brokolice nebo špenát, je ideální první lžička. Ovocné přesnídávky jsou ideální jako dezert nebo pro ochucení obilné kaše. Hlavně když už s jistotou víte, že je váš malý odpoledne na hřišti vyběhá.
Prošel první rok?
Možná si říkáte, ne ne, zas další odborník, co straší cukrem, moukou a jadernými zbraněmi. Vopruz! Jenže já rozhodně nepatřím mezi šílené matky s tikem v oku a bezmeznou láskou k nízkotučnému bílému jogurtu (který je mimochodem pro děti stejně nevhodný). Jen bych chtěla, abyste se zamysleli nad tím, čím svoje dítě krmíte.
Tak co dál? Vaše dítě s radostí oslavuje první rok života, stává se z něj batole. Nejspíš už má za sebou pokusy o nejisté krůčky, říkáte si, že jeho energetický výdej nabývá raketového tempa… Většina faldíků mizí a rodiče jsou uklidněni představou, že jejich pokladu nadváha rozhodně nehrozí. Omyl.
V batolecím období oproti kojeneckému dochází k programování metabolismu organismu. Růst dítěte zpomaluje, vyvíjí se hlavně mozek. Nadměrný příjem energie, a v případě kojenců a malých dětí i nadměrný příjem bílkovin, může přispívat k nadváze a obezitě v pozdějším věku.
Právě batolecí období je charakteristické přijímáním špatných stravovacích návyků. Vy určujete, co a kdy bude malý jíst, a naopak on, kolik toho sní. Takže žádné tu párek od babičky, tam trocha hranolků z talíře od tatínka. Roztomilá pitíčka s obrázky Anny a Elsy, barevné žu-žu, tukové rohlíky. Všechny děti si procházejí typickým obdobím vzdoru a rodiče to svádí rezignovat nad jejich vybíravostí v jídle.
Čím tedy přispět ke zdárnému vývoji?
- Když už chcete podávat ovocné nápoje – přestože nejlepší je voda nebo neslazené čaje, poohlédněte se po nabídce šťáv bez přidaného cukru. Vyhněte se přeslazeným pitíčkům fosforeskujících barev, koncentrované ovocné šťávy řeďte vodou v poměru 1:2. A i nadále pokračujte v nabízení dítěti vody samotné. Možná vás překvapí, že ji budou nakonec preferovat.
- Zvyšte příjem zdravých potravin. Vy víte, které to jsou, nedělejte, že ne. Třeba zelenina a ovoce. Ano, v tomto pořadí! Využijte toho, že jsou děti naprosto závislé na tom, co jim nabídnete. Naučte se pravidelně chystat talíř s nakrájenou mrkví, okurkou a paprikou. Položte ho na stolek, kde si s dítětem stavíte kostky, na jídelní židličku, když zatím ohříváte květákovou nebo hráškovou polévku, na stůl u televize, kde běží pohádka. Tělo si zvykne na malé zdravé porce a metabolismus získá potřebnou harmonii.
- Pokud si u svačinky dovolíte jistou benevolenci při servírování (zmíněný příklad s televizí či hračkami), zajistěte hlavním jídlům dne určitou úroveň. Obědvá se u stolu a nedívá se při něm do tabletu ani na televizi.
- Pozor na brambůrky, smažená jídla, kečup, majonézu nebo cukrovinky. Nedělám si iluze, že je vaše dítě nikdy neochutná, ale vroucně doufám, že si na ně nezvykne. Myslete na to, že dítě přejímá stravovací návyky svých rodičů a jděte mu příkladem. Pozor také na zdravé potraviny s vysokou energetickou náloží, jako jsou ořechy, čokoláda, semínka či sušené ovoce, které bývá často doslazované.
- Pravidelnost. Představte si lidské tělo jako kotel na uhlí. Aby dobře šlapal, je ideální do něj pravidelně přikládat. Malé množství po celý den. Takhle nějak funguje i lidský metabolismus. Nesvědčí mu ani pocit hladu, ani přeplněný žaludek. Jednoduché, že? Nezapomeňte na snídaně, studie ukazují, že většina našich malých školáků je zanedbává.
- Vařte. Udělejte si z přípravy jídla zábavu, nechte dítě, ať umíchá těsto v míse, umyje brambory, zkusí nakrájet banán (prosím, tupým nožem, ano?). Budete mít přehled, co do pokrmů přidáváte, jak je osladíte a jak moc je dochutíte.
- Omezte bílkoviny. Dost neoblíbené, že? Vždyť jeden ani neví, co si pod tím představit. Zkusím vám to zjednodušit – opatrně se sýry, lipánky, tvarohy nebo výrobky s kravským mlékem. Vaše dítě se většinu svého života setkávalo pouze s mateřským mlékem (či umělým mlékem) a jeho organismus je tak zvyklý na nižší příjem bílkovin.
Co říci závěrem? Pečlivě dbejte na to, co vaše dítě jí, kdy jí a v jakém množství. Protože správná výživa v prvních třech letech života nejenže významně ovlivňuje zdravotní stav dítěte až do dospělosti, ale snižuje i riziko rozvoje nechtěné hrozby – obezity. A obezita, to není jen kosmetická vada. V době dospívání může zranit vaše dítě natolik, že i když se nadbytečných kil jednou dokáže zbavit, psychicky jimi bude zraněno po zbytek života.