Je ve složení kojeneckých mlék rozdíl? To víte, že ano!
Dětská výživa od A do Z. Teoretická praxe a živá realita, tak jak ji vidí máma lékařka. O své zkušenosti se s vámi podělí pediatrička a zároveň maminka tří dětí MUDr. Kateřina Karolová. Vede svůj blog, vydala vlastní knížku Já, doktor(in) a v roce 2018 zvítězila v anketě Žena roku.
Paleta značek a výrobců kojeneckých mlék je široká. A každý se předhání v tom, aby zaujal. Někdo nízkou cenou, někdo výhodným balením, někdo kvalitou. Všichni výrobci jsou nuceni dodržet přísná pravidla, co se obsahu a složení směsi týče, a to včetně energetických a výživových hodnot. Nesmí být nižší, ale ani vyšší, než miminko potřebuje. Proto všechna umělá mléka nasytí vaše miminko stejně. Ať už byla vyrobena z plnotučného, či polotučného mléka – reálná sytost je stejná.
Zákon definuje jak vyvážené složení bílkovin, tak i přítomnost vitamínů a ostatních prospěšných látek. Každé mléko, a to bez výjimky, je musí povinně obsahovat. Ať se tedy rozhodnete pro jakoukoliv značku, nemusíte mít obavy, miminku neuškodíte.
Nejspíš už přestáváte číst, máváte rukou, že paráda, a berete krabici v akci. Jenže mléko, které dítěti podáváte, je v prvním roce života nejpodstatnější složkou jídelníčku. Opravdu postačí jen standard, když někteří výrobci nabízejí víc než pouhé zákonem definované minimum? Vyplatí se ohlížet po mlécích s přidanou hodnotou? A co by jí mohlo být?
Váháte? To je dobře. Představte si, že vám lékař předepsal speciální dietu. Dlouhé měsíce nic než pomerančový džus. Vystačíte si s průmyslově vyráběnou šťávou, ale líp vám bude z ručně vymačkaných BIO pomerančů, chápete?
A proto se před regálem s kojeneckými mléky trochu pozastavte. Co by vás mělo zaujmout?
1. Značka s historií
U známých výrobců, kteří jsou na našem trhu dostupní už více než 15 let (HiPP, Nutrilon, Sunar), máte jistotu, že jsou jejich produkty odzkoušeny. Sedí mnoha českým i slovenským maminkám a dětem. Kdyby s nimi bylo cokoliv špatně, už by se na trhu nevyskytovaly.
2. Mléka obsahující jak probiotika, tak prebiotika
Jo, ani přečíst to pořádně nejde. Hned se to plete. Jenže tahle část je hodně důležitá. Týká se střev miminka, která slouží nejen ke správnému trávení, ale hrají podstatnou roli v imunitě. Až 80 % imunitních buněk sídlí ve střevech! Vyvážená mikroflóra vede nejen ke spokojenému bříšku, ale má vliv i na celkové zdraví dítěte. Stojí za to udržovat střeva v dokonalé pohodě. Jak? Pomocí probiotik a prebiotik. Nebojte se, vysvětlím vám, co tyto pojmy znamenají:
- Probiotika: jde o živé bakterie. O hodné bakterie. Jmenují se laktobacily či bifidobakterie. Osídlují střevo a chrání ho před zlými bakteriemi.
- Prebiotika: jde o potravu. O potravu pro hodné bakterie. Představte si prebiotika jako vitamíny, které nabudí hodné bakterie k ještě lepším výkonům.
Bez prebiotik, která dodávají probiotikům sílu bojovat proti škodlivým bakteriím, by probiotika nemohla dlouhodobě existovat. Proto je ve výživě dítěte důležitá přítomnost obou složek současně.
3. BIO kvalita
Tušíte, že je to dobré, ale nemáte zdání, co to znamená. Dobře. Označení BIO informuje o tom, že suroviny (kravské mléko) k výrobě produktu (kojeneckého mléka) byly získány tou nejpřirozenější a nejšetrnější cestou.
Všechna náhradní mléka jsou z upraveného mléka krav. Lze ho jednoduše získat z velkochovu, kam je umístěno neúměrné množství zvířat, což vede k jejich nižšímu životnímu komfortu. Tvorba mléka bývá navíc podporována modifikovanými nebo i geneticky modifikovanými krmivy. Ve výsledku nemusí být mléko nic moc, ale účel splní – rozumíme si?
U BIO výrobků je nešetrný chov nepřípustný. Krávy, jejichž mléko se použije k výrobě BIO kojeneckých formulí, jsou chovány na farmě a tráví většinu roku venku na volných pastvinách spásáním čisté trávy a horských bylin. Louky jsou obdělávány bez použití minerálních hnojiv či chemických postřiků. Kvalitu půdy, pastvin a proces chovu pravidelně kontrolují nezávislé kontrolní instituce. Péče o taková zvířata je samozřejmě náročnější a dražší, odměnou je však vysoce kvalitní mléko a pečeť BIO.
4. Šetrnost k planetě
Také chcete, aby na ní vyrůstala další generace vašich dětí? Někteří výrobci se cíleně (a naprosto dobrovolně) zaměřují na takzvanou trvalou udržitelnost, na metody výroby, které zajistí, aby se na planetě žilo lépe, a to i v budoucnu. Některé výrobní závody používají energii z obnovitelných zdrojů, které jsou vlídné k ovzduší a nezatěžují klima.
Rovněž materiál, z něhož se vyrábějí obaly – např. kartony mlék – pocházejí z ohleduplně obhospodařovaných lesů a k potisku jsou použity pouze ekologické barvy na bázi rostlinných olejů. Oleje na bázi ropy tu nemají místo! Vše se dá rozložit či recyklovat. Možná nevíte, že HiPP je jediným výrobcem dětské mléčné výživy respektovaný celosvětovou organizací Greenpeace, jenž dbá na to, aby děti zdědily svět, ve kterém stojí za to žít.
Každé miminko je jiné a samo si určí, pro co se rozhodne – co mu bude nebo nebude chutnat, po kterém mlíčku bude spokojené. Neexistuje univerzální značka kojeneckého mléka, která by byla jedinou správnou. Vaše volba však může rozhodovat i o budoucnosti naší Země. Planety, na které chceme dál kvalitně žít.
Jaké jsou tedy hlavní body výběru?
- prověřená a léty odzkoušená značka
- kombinace probiotik a prebiotik
- BIO kvalita použitých surovin