Batolecí mléko: Proč byste ho neměla vyměnit za obyčejné mléko ani po prvních narozeninách?

Dokud bylo vaše dítě kojenec, bylo to jasné. Mléko představovalo hlavní zdroj obživy, a tak jste buď kojila, nebo podávala doporučené umělé mléko lahvičkou. Jak jednoduché. Dítě prospívalo a rostlo, po zavedení příkrmů se vám postupně ulevilo, že strava dětí vlastně nepředstavuje žádnou jadernou fyziku.

Po prvním roce života ustupuje mléko trochu do pozadí.

Z kojence se stává oficiální batole a okolnosti budí dojem, že můžete stran výživy usnout na vavřínech. Vše se zdá v pořádku, dítě začíná chodit, mluvit, vybírat si a důrazně projevovat své názory. Stravuje se pomalu jako všichni ostatní. Ve stáří dvanácti měsíců se prostě stává opravdovým parťákem celé rodiny.

Jenže – o co víc je samostatnější, o to víc bývají dospělí benevolentnější. Je osvobozující jen tak mávnout rukou, a už toho neřešit tolik, jako kdysi, kdy bylo dítě jen bezmocný drobný uzlíček, zcela závislý na ostatních. 

Všechno tohle dohromady pak velmi často vede k falešné iluzi, že se už nad stravou nemusí tolik přemýšlet. A týká se to především batolecích mlék. Proč kupovat něco speciálního, když postačí obyčejné kravské mléko ze sámošky?

Podívejme se na důvody, proč je vhodné podávat dětem speciální mléka i po prvním roce života.

1. Speciálně vyvinutá mléka pro batolata si hlídají obsah bílkovin.

Zjednodušeně řečeno: Děti bílkoviny potřebují, ale když jich dostávají moc, je to špatně. Vysoký příjem bílkovin totiž zatěžuje ledviny, a může také přispívat k rozvoji nadváhy v pozdějším věku. Problém jsem naťukla už v jednom z předchozích článků, který se týkal obezity

Je dobré si připomenout, že nadměrná konzumace klasického kravského mléka, či výrobků z něj, není pro dětský organismus příliš vhodná. Dle různých studií existuje souvislost mezi vysokým příjmem bílkovin v raném věku a zvýšeným rizikem výskytu nadváhy ve věku pozdějším. Dnešní batolecí mléka proto obsahují až o polovinu méně bílkovin oproti mléku kravskému.

Podávání speciálních batolecích mlék namísto konzumace mléka kravského má tedy vliv na zdraví i budoucí váhu u dítěte.

2. Speciálně vyvinutá mléka pro batolata obsahují důležité vitamíny a minerály.

Batolecí mléka bývají obohacena o celou směs prospěšných látek. Může jít o:

  • Velmi výhodný vitamín D, svatý grál, jemuž se přisuzuje mnohem více skvělých vlastností, než se doposud vědělo (více zde).
  • Dále pak vitamíny A, C pro podporu imunitního systému.
  • V neposlední řadě nezbytné železo, jód, omega-3 mastné kyseliny a vápník.

Ve speciálních batolecích mlécích je namíchán koktejl, dělaný dětem přímo na míru.

3. Některá speciální mléka jsou obohacena o probiotika i prebiotika, čímž podporují imunitu.

O co se jedná?

Zjednodušeně řečeno, jde o "zdravé bakterie" v kombinaci s "jídlem, co mají rády". Podrobnější článek naleznete zde.

Tato směs ve výsledku zajistí příznivou střevní mikroflóru, a jelikož se ve střevech nachází až 80 % buněk imunitního systému, jsou zdravá střeva tím, co vaše dítě rozhodně potřebuje.

Tuto přidanou hodnotu oceníte především proto, že se dítě po prvním roce života začleňuje do kolektivů. Ať už na hřišti či v hernách, kroužcích, kurzech, jesličkách, či u příbuzných. Všude bude dítě obklopeno směsicí bacilů, na které si musí zvykat, a správné fungování imunity je podmínkou, aby z těchto setkání vyvázlo bez úhony.

4. V některých speciálních batolecích mlécích najdete kyselinu listovou, a to v příznivé, tedy naštěpené formě.

Také o tomto již byla v předchozích článcích řeč. Za připomenutí stojí, že tělo potřebuje kyselinu listovou ke správnému růstu, krvetvorbě a činnosti nervového systému.

Aby však byla kyselina listová dostatečně účinná, musí si ji lidský organismus nejprve buď správně naporcovat (metabolicky přeměnit, naštěpit), nebo ji již naštěpenou získat. A o to se právě postarají některá speciální batolecí mléka.

Tak co říkáte? Nestojí za to o speciálních mlécích uvažovat?

Autorka článku: MUDr. Kateřina Karolová

Dětská výživa od A do Z. Teoretická praxe a živá realita tak, jak ji vidí máma lékařka. O své zkušenosti se s vámi dělí pediatrička a zároveň maminka tří dětí MUDr. Kateřina Karolová. Vede svůj blog www.karolova.blog.idnes.cz, vydala vlastní knížku Já, doktor(in) a v roce 2018 zvítězila v anketě Žena roku.