Cvičení po porodu – postupnými kroky zase fit
Určitě jste již slyšeli, že k tomu, abyste mohli po porodu důsledně pečovat o své dítě, se musíte především cítit fit. Potřebujete znovu nabrat síly, pečovat především o své zdraví a pohodu, abyste mohla být maminkou na plný úvazek. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout a mít více energie, je začít po porodu cvičit.
Jsem profesionální trenérka, ale můj příběh potvrzuje, že návrat může vypadat jinak, než jsme si plánovali. V devátém měsíci si myslíme, že není mnoho možných scénářů konce těhotenství – přirozený porod, nebo sekce a od toho se odvíjí vhodná doba pro návrat k intenzivnějšímu pohybu – ale skutečnost není zcela černobílá.
Dokonce i po „nejpřirozenějším“ porodu může v těle ženy dojít k poranění, které brání nebo mění začátky cvičení. Stalo se mi to také, přestože oba mé porody byly přirozené, dokonce rychlé a bezproblémové. Už po několika týdnech jsem se chtěla vrátit do posilovny, shodit těch pár kilo a dostat se zpět do formy. Při kontrole u lékaře se však ukázalo, že mé tělo není úplně v pořádku.
Bylo mi řečeno, že v důsledku rychlého porodu se mi doslova zhroutily orgány, tj. pokleslo mi pánevní dno. Vytoužený návrat do posilovny se nekonal, naopak jsem potřebovala fyzioterapeutku, její zkušenosti a odbornou pomoc. Pod jejím dohledem jsem den co den cvičila speciální cviky na pánevní dno. Chybělo mi posilování, ale pokyny byly jasné: nesmím se namáhat, zvedat těžké předměty, potřebuji spíše hodně odpočívat. Takže místo účinného posilování jsem doma téměř dva měsíce cvičila v podstatě neviditelné cviky, díky kterým jsem rozhodně nezhubla.
Bezproblémový porod nemusí nutně znamenat bezproblémové zotavení po porodu. Ženy, buďte trpělivé a dejte svému tělu čas. Nemusíte hned po šestinedělí vyrazit do posilovny, abyste okamžitě shodily těhotenská kila. Nemusíte hned běhat, dělat sklapovačky nebo se vrhnout na online cvičení. Je lepší přidávat aktivity postupně a pomalu, nepřehánět to, a především dopřát tělu čas na důkladnou poporodní regeneraci, ať už bude jakkoli dlouhá.
Na druhou stranu není třeba usnout na vavřínech. Pokud jste již dávno venku z poporodních zranění, začněte se hýbat. Důsledně naslouchejte potřebám svého těla, ani v tomto případě nemusíte za každou cenu volit tu nejtěžší cestu. Posilování a jóga jsou z mého pohledu v poporodním období nejlepší. Dodají vám potřebnou sílu a energii, zlepší vaše držení těla a budete moci postupně přidávat další sportovní aktivity.
Přeji všem těhotným, kojícím, ale i jen tak ze zvědavosti čtoucím maminkám, aby objevily pohybovou aktivitu, která je bude naplňovat, dělat jim radost – protože při návratu do formy je to to nejdůležitější.